• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zniknięcie Lady Frances Carfax

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Zniknięcie lady Frances Carfax (ang. The Disappearance of Lady Frances Carfax) – opowiadanie sir Arthura Conana Doyle’a o przygodach słynnego detektywa, Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela, doktora Watsona. Po raz pierwszy opublikowane w 1911 w „The Strand Magazine” (w grudniu, ilustrował Alec Ball) i „Collier's Weekly” (w grudniu, ilustrował Frederic Dorr Steele), następnie w tomie „Jego ostatni ukłon” w 1917.

  Edward Hardwicke (ur. 7 sierpnia 1932 w Londynie, zm. 16 maja 2011) - brytyjski aktor, najlepiej znany z roli Doktora Watsona w serialach i filmach o przygodach Sherlocka Holmesa.Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

  Doktor Watson przebywa w kurorcie i jest świadkiem, jak trzydziestoparoletnia panna - lady Frances Carfax – szokuje wszystkich gości swoim zachowaniem i łamie konwenanse. W pobliżu lady Frances kręci się jakiś tajemniczy mężczyzna z brodą. Lady Frances odwiedza jej starszy brat, który wypłaca siostrze co miesiąc pensję. Teraz jednak odmawia jej pomocy finansowej na jej kolejne pomysły, które uznaje on za zwariowane. Lady Frances chce zainwestować w misję chrześcijańską niejakiego pułkownika Justersa, inwalidy wojskowego. Jej brat odmawia finansowania tego i proponuje jej, że jeśli chce zainwestować, to niech sprzeda swoją rodzinną biżuterię. Watson pisze o wszystkim Holmesowi. Holmes przybywa na pomoc, ale jest za późno. Lady Frances znika. Holmes i Watson ruszają na jej poszukiwania. Spotykają tajemniczego brodacza, okazuje się, że to jej były adorator, kiedyś biedny poeta i pijak. Teraz jest jednak bogatym człowiekiem i chce jej zapewnić szczęście. Cała trójka rozpoczyna poszukiwania. Są w banku, ale jej już nie znajdują. Okazało się, że podjęła już klejnoty i zaniosła pułkownikowi. Holmes odkrywa, że pułkownik i jego „żona” to dwójka wspólników oszukujących młode, bogate kobiety; grając na ich uczuciach religijnych namawiają je do zmiany testamentu, by zapisały majątek pułkownikowi, a potem ginęły zamordowane. Teraz ofiarą jest lady Frances. Holmes i Watson wdzierają się do domu pułkownika i chcą odnaleźć lady, ale znajdują tylko trumnę ze staruszką. Jutro jest jej pogrzeb. Brodacz odkrywa, że trumna została zamówiona niewymiarowo większa. Holmes wreszcie odkrywa prawdę i w porę przybywa z Watsonem na cmentarz, gdzie właśnie odbywa się pogrzeb staruszki. Wyciągają trumnę - w trumnie leżała odurzona chloroformem lady Frances przykryta ciałem staruszki. Pułkownik i jego żona trafiają do więzienia. Lady Frances była jednak w takim szoku po tym wydarzeniu, że kilka lat musiała z niego wychodzić. Opiekuje się nią wówczas brodacz - jej ukochany.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Ekranizacje

 • 1923 (Holmes - Eille Norwood, Watson - Hubert Willis)
 • 1965 BBC (Holmes - Douglas Wilmer, Watson - Nigel Stock)
 • 1991 Granada TV (Holmes - Jeremy Brett, Watson - Edward Hardwicke)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski
 • Przekład polski - inna wersja
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.