• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Znamienity klient

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.

  Znamienity klient (ang. The Adventure of the Illustrious Client) – opowiadanie Artura Conan Doyle’a o przygodach Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w czasopiśmie „Collier’s Weekly Magazine” w listopadzie 1924 (ilustracje John Richard Flanagan), kolejna w „The Strand Magazine” w lutym - marcu 1925 (ilustracje Howard K. Elcock). W postaci książkowej w zbiorze Księga przypadków Sherlocka Holmesa z 1927. Inny tytuł Znakomity klient.

  Księga przypadków Sherlocka Holmesa (w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa) lub Kroniki Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Adama Brandta) lub Sprawy Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz) (ang. The Case-Book of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta. Pierwsze wydanie ukazało się w czerwcu 1927 roku, w liczbie ponad 15 tys. egzemplarzy.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

  Wiolettę de Merville uwodzi baron Gruner, osobnik znany z torturowania, a czasem mordowania kobiet. Baron uchodzi za światowca, kolekcjonuje obrazy i porcelanę, swoje wyczyny przedstawia jako nieszczęśliwe wypadki, Wioletta chce go poślubić. Anonimowy znamienity klient prosi Holmesa o demaskację złoczyńcy. Z pomocą swego tajnego informatora, byłego przestępcy Shinwella Johnsona, detektyw odnajduje Kitty Winter, dziewczynę, którą baron wykorzystał. Holmes doprowadza do spotkania kobiet, jednak Wioletta uznaje wszystko za oszczerstwa.

  Katarzyna – imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós "czysty", "bez skazy". Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny.Edward Hardwicke (ur. 7 sierpnia 1932 w Londynie, zm. 16 maja 2011) - brytyjski aktor, najlepiej znany z roli Doktora Watsona w serialach i filmach o przygodach Sherlocka Holmesa.

  Kitty twierdzi, że baron odnotowuje wszystkie swoje bezeceństwa w skórzanej księdze, przechowywanej w sekretarzyku, Holmes postanawia wykraść dowód. Dla odwrócenia uwagi, doktor Watson pod fałszywym nazwiskiem przybywa z porcelanowym spodeczkiem do willi Grunera, rzekomo by porozmawiać o sprzedaży. Baron podejrzewa go i „egzaminuje” z historii sztuki, tymczasem Holmes wykonuje plan.

  Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.Sekretarzyk (z franc. secrétaire), (z łac. secretum - "tajemnica") - rodzaj mebla do pisania, przechowywania korespondencji i podręcznych drobiazgów. Występuje również pod staropolską nazwą: sekretarz, sekreter, sekreterka.

  Ekranizacje:

 • 1965 – Holmes – Douglas Wilmer, Watson – Nigel Stock.
 • 1991 – Holmes – Jeremy Brett, Watson – Edward Hardwicke.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.