• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zjednoczona Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy

  Przeczytaj także...
  Wiktor Fedorowycz Janukowycz, ukr. Віктор Федорович Янукович (transkrypcja, patrz tabelka), ros. Виктор Фёдорович Янукович (ur. 9 lipca 1950 w Jenakijewem, w obwodzie donieckim) – ukraiński polityk, naukowiec, profesor ekonomii i prawa, autor ponad 50 publikacji z dziedziny ekonomii, premier Ukrainy w latach 2002–2005 i 2006–2007, przywódca Partii Regionów, od 2010 prezydent Ukrainy.Łeonid Makarowycz Krawczuk, ukr. Леонід Макарович Кравчук (ur. 10 stycznia 1934 w Żytyniu Wielkim) – ukraiński polityk, prezydent Ukrainy w latach 1991–1994.
  Komunistyczna Partia Ukrainy – (ukr. Комуністи́чна Па́ртія Украї́ни, rus. Коммунисти́ческая па́ртия Украи́ны), do 1952 roku Komunistyczna Partia Bolszewików Ukrainy (ukr. Комуністична Партія більшовиків України - КПбУ) ukraińska partia polityczna. W latach 1922-1991 część składowa KPZR.

  Zjednoczona Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy (ukr. Соціал-демократична партія України (об'єднана), SDPU(O)) – ukraińska partia polityczna, wpływowa w okresie od końca lat 90. do 2004, reprezentująca wówczas interesy prezydenta Łeonida Kuczmy i jego otoczenia.

  Mychajło Mykołajowicz Papijew, ukr. Михайло Миколайович Папієв (ur. 1 października 1960 w Zaporożu) – ukraiński polityk, z wykształcenia fizyk.Łeonid Danyłowycz Kuczma, ukr. Леонід Данилович Кучма (ur. 9 sierpnia 1938 w Czajkiniach w obwodzie czernihowskim) – ukraiński polityk, premier w latach 1992–1993 i prezydent w latach 1994–2005.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ugrupowanie powstało w 1996 na bazie różnych środowisk formalnie odwołujących się do ideologii socjaldemokratycznej. Na czele stanął były minister sprawiedliwości Wasyl Onopenko. W wyborach parlamentarnych w 1998 partia uzyskała 4% głosów, wprowadzając 17 deputowanych. Kilka miesięcy po wyborach władzę w SDPU(O) przejęli Wiktor Medwedczuk, który objął stanowisko przewodniczącego, oraz były prezydent Łeonid Krawczuk. W wyborach prezydenckich w 1999 partia popierała ubiegającego się o reelekcję Łeonida Kuczmę. W kolejnych wyborach do Rady Najwyższej w 2002 otrzymała wynik na poziomie 6,3%, co dało jej 24 posłów. Pozyskując tzw. deputowanych niezależnych, socjaldemokraci sformowali liczącą około 40 osób frakcję, a Wiktor Medwedczuk objął funkcję szefa administracji prezydenckiej.

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.

  W wyborach prezydenckich w 2004 ugrupowanie wsparło Wiktora Janukowicza. Zwycięstwo Wiktora Juszczenki doprowadziło do rozpadu partii, z której w ciągu kilku miesięcy odeszła większość deputowanych. SDPU(O) wraz z trzema marginalnymi stronnictwami powołała Opozycyjny Blok "Nie Tak!", który w wyborach parlamentarnych w 2006 poniósł porażkę, uzyskując zaledwie 1% głosów. Jednocześnie dwóch czołowych działaczy socjaldemokratów, Nestor Szufrycz i Mychajło Papijew, objęło stanowiska ministerialne w nowym rządzie Wiktora Janukowicza.

  Wybory parlamentarne na Ukrainie w 2007 roku – przedterminowe wybory do Rady Najwyższej, przeprowadzone 30 września 2007.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W 2007 obaj ministrowie opuścili partię, przechodząc na listę wyborczą Partii Regionów, a Wiktor Medwedczuk zrezygnował z kierowania ugrupowaniem, które nie wzięło udziału w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

  W 2009 nowy lider SDPU(O), Jurij Zahorodnij, podpisał akt założenia koalicyjnego Bloku Lewicy, w skład którego weszły także Partia „Sprawiedliwość”, komuniści oraz Związek Sił Lewicy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zjednoczona Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy na stronie party.civicua.or (ukr.)
 • Nestor Iwanowicz Szufrycz, ukr. Нестор Іванович Шуфрич (ur. 29 grudnia 1966 w Użhorodzie) – ukraiński ekonomista, polityk i działacz sportowy, właściciel i prezes klubu piłkarskiego Zakarpattia Użhorod.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiktor Wołodymyrowicz Medwedczuk, ukr. Віктор Володимирович Медведчук (ur. 7 sierpnia 1954 w Rosji) – ukraiński polityk, były szef administracji prezydenta Leonida Kuczmy.
  Wasyl Wasylowicz Onopenko, ukr. Василь Васильович Онопенко (ur. 10 kwietnia 1949 w miejscowości Wełyki Kruszłynci obwodzie winnickim) – ukraiński polityk, od 2006 do 2011 prezes Sądu Najwyższego Ukrainy.
  Wiktor Andrijowicz Juszczenko, ukr. Віктор Андрійович Ющенко (ur. 23 lutego 1954 w Chorużiwce w obwodzie sumskim) – ukraiński polityk, były premier, w latach 2005–2010 prezydent Ukrainy.
  Wybory parlamentarne na Ukrainie, miały miejsce 26 marca 2006 roku. Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęła się 7 lipca 2005 roku. W okresie między 26 listopada a 31 grudnia 2005 zostały uformowane partyjne listy z nazwiskami kandydatów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.