• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zjednoczona Prawica  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Banery Solidarnej Polski i Polski Razem przy wejściu do pokoju nr 134 w gmachu Sejmu

  Zjednoczona Prawicaklub parlamentarny o charakterze prawicowym funkcjonujący w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji, zrzeszający posłów i senatora Solidarnej Polski oraz Polski Razem. Do 6 marca 2015 działający pod nazwą Sprawiedliwa Polska.

  Sejm VII kadencji – skład Sejmu VII kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 9 października 2011.Kazimierz Jaworski (ur. 5 marca 1956 w Chmielniku) – polski polityk, rolnik, samorządowiec, senator V, VII i VIII kadencji.

  Powstanie Klubu Poselskiego Sprawiedliwa Polska ogłoszono 11 lipca 2014 (zarejestrowany został cztery dni później). Utworzyło go 12 posłów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro (wcześniej tworzący własne koło) i 3 posłów Polski Razem Jarosława Gowina (uprzednio niezrzeszonych). Przewodniczącym klubu został prezes Polski Razem Jarosław Gowin, wiceprzewodniczącymi Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski oraz Jacek Żalek z Polski Razem, a rzecznikiem prasowym Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

  Józef Rojek (ur. 20 marca 1950 w Ropczycach) – polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, członek zarządu Solidarnej Polski.Prawica Rzeczypospolitej (Prawica, Prawica Marka Jurka, PR) – polska chrześcijańsko-konserwatywna partia polityczna, powstała w 2007. Posiadała koło poselskie w Sejmie V kadencji (od 27 kwietnia do 4 listopada 2007). Herbem Prawicy Rzeczypospolitej jest krzyż jagielloński.

  19 lipca 2014 Solidarna Polska i Polska Razem podpisały porozumienie o współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, zakładające start tych partii z list PiS w kolejnych wyborach (samorządowych – do większości sejmików województw – oraz parlamentarnych), a także wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Polski.

  25 lipca 2014 do klubu dołączył senator Polski Razem Kazimierz Jaworski, w związku z czym Klub Poselski Sprawiedliwa Polska przekształcił się w Klub Parlamentarny. 29 listopada do klubu przystąpił bezpartyjny poseł Krzysztof Popiołek, zaś następnego dnia poseł Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski został wybrany w wyborach samorządowych na burmistrza Ryk, w związku z czym wygasł jego mandat poselski.

  Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.Senat VIII kadencji – skład Senatu VIII kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 9 października 2011.

  6 marca 2015 klub Sprawiedliwa Polska przyjął nową nazwę „Zjednoczona Prawica”. Także Polska Razem Jarosława Gowina przyjęła wówczas nową pełną nazwę „Polska Razem Zjednoczona Prawica”. Klub ZP złożył wniosek o odwołanie niezwiązanej z żadnym klubem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, sygnalizując wolę wystąpienia o własnego wicemarszałka (ostatecznie w lipcu Sejm nie zgodził się na włączenie wniosku do porządku obrad).

  Jarosław Adam Gowin (ur. 4 grudnia 1961 w Krakowie) – polski publicysta, senator VI kadencji, poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 18 listopada 2011 do 6 maja 2013 minister sprawiedliwości.Ryki – miasto w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryki. Według danych z 31 grudnia 2011 roku, miasto miało 9989 mieszkańców. Założono je w roku 1442 jako wieś królewską.

  11 września 2015 liczba posłów klubu wzrosła do 16, poprzez przystąpienie do niego Andrzeja Kani, który przeszedł z PO do Polski Razem.

  W wyborach parlamentarnych w 2015, zgodnie z umową, Solidarna Polska i Polska Razem wystartowały z list PiS, a wybrani z ramienia tej partii parlamentarzyści w nowej kadencji znaleźli się w klubie parlamentarnym PiS (mandaty w Sejmie zdobyło 9 przedstawicieli Solidarnej Polski i 8 Polski Razem, a w Senacie 6 Polski Razem i 2 Solidarnej Polski; w trakcie kadencji Polska Razem utraciła 2 senatorów, jednak zyskała posła).

  Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska, SP, SPZZ) – polska prawicowa partia polityczna założona 24 marca 2012, zarejestrowana postanowieniem z 1 czerwca 2012. Została utworzona przez działaczy, którzy znaleźli się poza Prawem i Sprawiedliwością. Posiada klub parlamentarny w Sejmie VII kadencji i w Senacie VIII kadencji, założony przez grupę parlamentarzystów wybranych w wyborach parlamentarnych w 2011.Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 – wybory do Sejmu i Senatu. Na mocy postanowienia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 17 lipca 2015, zmienionego postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2015 odbyły się 25 października 2015.

  W przestrzeni publicznej mianem „Zjednoczonej Prawicy” często określa się całą koalicję PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem (do wyborów w 2015 także Prawicy Rzeczypospolitej).

  Spis treści

 • 1 Parlamentarzyści
 • 1.1 Posłowie na Sejm VII kadencji
 • 1.1.1 Wcześniejszy poseł na Sejm VII kadencji
 • 1.2 Senator VIII kadencji
 • 2 Przypisy
 • 3 Linki zewnętrzne
 • Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.Patryk Tomasz Jaki (ur. 11 maja 1985 w Opolu) – polski polityk, politolog, działacz samorządowy, poseł na Sejm VII kadencji.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jarosław Żaczek (ur. 14 maja 1967 w Rykach) – polski polityk, inżynier rolnictwa, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, były wiceminister rolnictwa.
  Arkadiusz Mularczyk (ur. 4 lutego 1971 w Raciborzu) – polski polityk, adwokat, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Przewodniczący KP Solidarna Polska.
  Andrzej Kania (ur. 4 maja 1963 w Przasnyszu) – polski polityk, samorządowiec i przedsiębiorca, poseł na Sejm VI i VII kadencji.
  Klub – w polskim parlamencie: grupa ludzi, która została powołana na zasadzie politycznej, tworząca pewną frakcję.
  Edward Siarka (ur. 7 lipca 1963 w Rabce) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, przewodniczący Rady Głównej Solidarnej Polski.
  Kazimierz Bronisław Ziobro (ur. 12 lipca 1949 w Nowej Wsi Czudeckiej) – polski samorządowiec, urzędnik, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, od 2006 do 2010 wicemarszałek województwa podkarpackiego, poseł na Sejm VII kadencji.
  Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku - wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014. Będą to pierwsze wybory samorządowe przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.