• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ziyo  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Bohdan Durał (ur. 5 stycznia 1966 w Tarnowie) – polski muzyk rockowy; kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor tekstów, plastyk, scenarzysta i reżyser videoclipów, autor scenicznych scenografii koncertowych, wizjoner projektów muzycznych, animator kultury, członek ZAiKS-u.Igor Czerniawski (ur. 6 marca 1958) – grający na instrumentach klawiszowych rosyjski muzyk od 1982 roku mieszkający w Polsce. Współzałożyciel grupy Aya RL, kompozytor największego przeboju grupy pt. "Skóra". Grał w zespole Kosmetyki Mrs. Pinki. Współpracował m.in. z grupą One Million Bulgarians. Obecnie pracuje z Ramoną Rey.

  Ziyopolski zespół rockowy założony w Tarnowie w 1986 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  1986 to symbolicznie przyjęty i uznany przez muzyków rok rozpoczęcia działalności, mimo iż początki wspólnego muzykowania niektórych jej członków sięgają roku 1984. Debiut sceniczny ma miejsce latem na Festiwalu w Jarocinie, gdzie zespół w składzie: Jarosław Majka – śpiew, Marek Kloch – gitara, Dariusz Derżko – instrumenty klawiszowe, Jerzy Durał – gitara basowa i Krzysztof Krupa – perkusja, został wyróżniony, co skutkowało udziałem w koncercie laureatów oraz zaproszeniem na nagrania studyjne. Pół roku później już z Jerzym Durałem w roli wokalisty Ziyo nagrywa 2 utwory w warszawskim studio CCS Waltera Chełstowskiego i Igora Czerniawskiego. Są to "Panie Prezydencie" i "Pod jednym niebem". Drugi z nich zostaje wydany w 1988 roku na składance Tonpressu Cisza jest... nic się nie dzieje.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Po Jarocińskim festiwalu rolę lidera i wokalisty przejmuje basista Jerzy Durał, który od początku był też autorem tekstów piosenek zespołu. Jeszcze jesienią, już jako kwartet bez Jarosława Majki Ziyo bierze udział w Festiwalu Mokotowska Jesień, gdzie zajmuje I miejsce. Nagrodą jest zaproszenie przez Program III Polskiego Radia do sesji nagraniowej. Zespół rejestruje dwa utwory: "Na znak" oraz "Nie wiem (winni zawsze wśród nas)". "Nie wiem" dotarł do 27 miejsca na liście przebojów Marka Niedźwieckiego.

  Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

  W marcu 1987 za sprawą TVP Katowice i TVP Kraków został zrealizowany 20 minutowy recital zespołu, z którego utwór "Nie wiem" nakręcony w industrialnej scenerii opuszczonej fabryki, w formie teledysku emitowany był w Telewizyjnej Liście Przebojów oraz programie Non Stop Kolor Wojciecha Manna. We wrześniu w rzeszowskim Studio RSC podczas sesji trwającej 250 godzin grupa przy gościnnym udziale wokalnym Beaty Sawickiej zarejestrowała nagrania na swoją debiutancką płytę. Ze względu na długi cykl produkcyjny album Ziyo został wydany przez Wifon niemal dwa lata później.

  Leonard Kaczanowski (ur. 7 kwietnia 1949 w Nysie) – polski aranżer, kompozytor, pianista, wokalista jazzowy. W dorobku posiada ok. 780 aranżacji różnej muzyki, ok. 100 własnych kompozycji instrumentalnych, napisanie muzyki do siedmiu sztuk teatralnych.Arston – polskie wydawnictwo płytowe. Wytwórnia powstała w 1984 w Warszawie. Obok Poltonu i Savitoru była jedną z trzech najbardziej znanych wytwórni polonijnych, tj. firmą z udziałem kapitału zagranicznego pochodzenia polskiego. W wyniku przemian ustrojowych w Polsce Przedsiębiorstwo Zagraniczne Arston zostało rozwiązane około 1993.

  Koncert Pożegnanie Karnawału z katowickiego Spodka w lutym 1988, poprzez transmisję telewizyjną daje popularność utworom "Panie Prezydencie", "Idziemy wytrwale" oraz "Graffiti" na listach przebojów Programu III i Programu IV Polskiego radia. Zespół koncertuje na festiwalach i przeglądach w Polsce oraz w czeskiej Pradze. Na kilku z nich w wyniku powołania do zasadniczej służby wojskowej perkusisty Krzysztofa Krupy w zastępstwie grają Jarosław Szlagowski (Opole 1988, Jarocin w Opolu) oraz Jacek Lang (m.in. świnoujska FAMA). Podczas Festiwalu w Jarocinie 1988 zostaje zarejestrowany utwór "Graffiti", który znalazł się na koncertowej składance Jarocin '88 Polskich Nagrań, wydanej w następnym roku. Ostatecznie zmiennikiem Krupy zostaje Zbyszek Kumorowski.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wiosną 1989 roku ukazuje się debiutancki album zespołu zatytułowany Ziyo, którego nakład wynosi 180 tys. egzemplarzy. Latem grupa nagrywa w Izabelin Studio Andrzeja Puczyńskiego utwór "Wyspy (Bliżej gwiazd)", który zwiastuje nową płytę Witajcie w teatrze cieni. "Wyspy" trafiają na Listę Przebojów Programu III, gdzie przez 2 tygodnie utrzymują się na jej szczycie, przez 6 tygodni piosenka znajduje się w pierwszej trójce, a przez 12 tygodni jest w pierwszej dziesiątce notowania. Zespół występuje w konkursie "Polska Promocja" w ramach festiwalu Sopot '89 oraz już z nowym basistą Piotrem Ustapiukiem na Festiwalu w Opolu. Z grupy odchodzi Marek Kloch, którego zastępuje na kilka miesięcy Grzegorz Jurkowski.

  Telewizyjna Lista Przebojów – program telewizyjny nadawany w latach 1982-1987, prezentujący w formie listy przebojów polskie teledyski.Wifon – polska wytwórnia płytowa, właściwie Przedsiębiorstwo Nagrań Wideo Fonicznych "Wifon". Dyrektorem w czasach PRL był Dariusz Retelski, kierownikiem Redakcji Programowej Korneliusz Pacuda.

  W 1990 roku w skład grupy wchodzi nowy gitarzysta Adam Słowik oraz basista Sławomir Ujek. Adam Słowik w przeddzień wejścia do studia rezygnuje z nagrania trzeciej płyty zespołu i wyjeżdża do USA. W połowie roku ukazuje się album Witajcie w teatrze cieni nakładem Polskich Nagrań. Nagrania gitarowe do nowej płyty Gloria wypełnia Wojciech Klich, który debiutuje z zespołem w roli scenicznej podczas koncertu "For Solidarity" w ramach Sopot Festiwal '90.

  Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.

  Anglojęzyczna Gloria zostaje wydana w 1991 roku w łącznym nakładzie 150 tys. egzemplarzy (MC Brawo, LP Arston, CD Asta). Zespół świętuje 5 lecie na Festiwalu w Jarocinie 1991, a TVP przeprowadza bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia.

  Jesienią 1992 roku grupa nagrywa rockowe wersje kolęd i pastorałek, które zostają wydane na kasecie Kolędy przez Izabelin Studio jeszcze przed gwiazdką. Miejsce dotychczasowego klawiszowca Dariusza Derżko zajmuje Adam Prucnal. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Edyta Bartosiewicz – śpiew oraz Sławomir Wierzcholski – harmonijka ustna. Dzięki rejestracji przez TVP niektóre utwory z Kolęd były często emitowane na antenie publicznej telewizji.

  Bartek Kapłoński (ur. 7 lipca 1977 w Tarnowie) – muzyk, kompozytor, autor tekstów, realizator dźwięku. Historia jego kariery zawodowej obejmuje dwa równoległe wątki: muzyczny i realizatorski.Marek Wojciech Niedźwiecki (ur. 24 marca 1954 w Sieradzu) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia (1982-2007, od 2010). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. Brat Piotra Niedźwieckiego, prezydenta Zduńskiej Woli. Dzieciństwo spędził w Szadku. Z wykształcenia inżynier budownictwa.

  Ponownie w Izabelin Studio, jesienią 1993 zespół rejestruje nowe piosenki na płytę Tetris. Już bez Sławomira Ujka – bas gościnnie nagrywa Paweł Mazur. Pod koniec roku zespół wyjeżdża do Francji, gdzie nagrywa nowe wersje "Isabelle" oraz "Teraz albo nigdy". Znajdą się one w formie bonusów na nowej płycie.

  Na przełomie 1993/1994 piosenka "Magiczne słowa" króluje na listach przebojów. W "trójce" dochodzi na sam szczyt, przez 11 tygodni jest w pierwszej dziesiątce, a przez 7 w pierwszej trójce tego prestiżowego notowania. W podsumowaniu za rok 1994, w plebiscycie Krajowa Lista Przebojów tworzonego poprzez zsumowanie rocznych wyników 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia piosenka ta zajęła VI miejsce. W roku 1994 ukazuje się wydana przez MJM Music PL płyta Tetris, na której znajdują się takie przeboje jak wspomniane "Magiczne słowa" oraz "Ikar", "Dwa słońca" i "Ethos". Po premierze płyty, która ukazała się w połowie roku, zespół odbiera z rąk prezydenta Tarnowa medal za zasługi w promocji miasta i regionu oraz nagrodę finansową, którą przeznacza na nagranie teledysku do piosenki "Ethos". Także pozostałe wymienione wcześniej przeboje doczekały się wideoklipów.

  Cisza jest... nic się nie dzieje – album kompilacyjny różnych wykonawców wydany w 1988 roku, wydany przez Tonpress.Andrzej Puczyński (ur. 29 października 1947) – gitarzysta rockowy, absolwent wydziału Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej (1972-73), kompozytor, współzałożyciel grup Exodus oraz Mad Max, producent muzyczny, dyrektor generalny Universal Music Polska, prezes zarządu ZPAV. Brat gitarzysty Wojciecha Puczyńskiego.

  Przez cały 1995 rok zespół intensywnie koncertuje występując na wszystkich ważnych imprezach muzycznych w kraju, odbywa także specjalną trasę z wykonawcami wydawnictwa MJM oraz nagrywa recital Tetris & Bonus w telewizyjnym studio w krakowskim Łęgu. Recital został wyemitowany przez TVP oraz jej ośrodki regionalne. Muzycy Ziyo chętnie zapraszani są przez innych artystów do różnych wspólnych działań. Najbardziej spektakularnym z nich jest udział Durała oraz Klicha w prestiżowym koncercie upamiętniającym Ryszarda Riedla. Wykonują tam wraz z zespołem Dżem utwory "Wokół sami lunatycy" oraz "Boże daj dom". Zapis z katowickiego Spodka został wydany na trzypłytowym albumie zatytułowanym List do R. na 12 głosów.

  Walter Chełstowski (ur. 13 października 1951) − polski reżyser i producent programów i widowisk telewizyjnych. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.

  Po kilku latach spektakularnych sukcesów nadszedł czas na spokojną, niezobowiązującą pracę. Z zespołu odchodzi Wojciech Klich i Adam Prucnal. Obaj zaangażowani w inne projekty muzyczne. Od 1997 roku zespół przygotowuje nowe utwory, a w 1998 przed przystąpieniem do nagrań pozyskani zostają basista Piotr Wojtanowski oraz gitarzysta Bartek Kapłoński. Płytę Spectrum zespół nagrywa w studio Spaart w Boguchwale oraz w katowickim studio Beat. Członkowie Ziyo sami realizują nagrania, miksują i zajmują się produkcją muzyczną. Album wydaje pod koniec 1998 roku niezależna wytwórnia Ethos. Najczęściej prezentowanymi piosenkami są "Déja vu 1986", "3 x tak", "Czwarty wymiar" i "Ten 1 raz". Do "Déja vu" i "Ten 1 raz" powstają wideoklipy.

  Adam Prucnal (ur. 21 czerwca 1970) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, instrumentalista grający między innymi z zespołami Ziyo, Brathanki oraz Krakowskie Przedmieście.Sławomir Wierzcholski znany również jako Sławek Wierzcholski (ur. 19 kwietnia 1958 w Toruniu) - wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  W 1999 roku zespół, już z nowym klawiszowcem Mariuszem Dziekanem rejestruje utwór "Strange Love" z repertuaru Depeche Mode, który ukazuje się na składance Master of Celebration – Polish Artists Present Depeche Mode's.

  W prywatnym studio Spectrum Jerzego Durała zespół w 2000 roku rejestruje z nowym gitarzystą Piotrem Sokołowskim przekrojowy materiał, zbiór piętnastu przebojów grupy oraz premierowy utwór "Nie opuszczaj mnie". Płyta została nagrana w nowoczesnej formie na bazie sampli i loopów, przy gościnnym udziale gitarzystów Bartka Kapłońskiego oraz Dariusz Laskowskiego. Płyta pod nazwą Exlibris - Magiczne numery 1986-2000 zostaje wydana w tym samym roku przez firmę SelleS.

  TVP Katowice – ośrodek regionalny TVP z siedzibą w Katowicach przy ulicy Telewizyjnej 1 (na granicy z Siemianowicami i Chorzowem) oraz redakcjami i siedzibami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku. Dyrektorem i redaktorem naczelnym ośrodka jest Jerzy Nachel.Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.

  Pod koniec 2004 roku wytwórnia Metal Mind Productions wydaje serię reedycji 6 albumów zespołu, które zawierają dodatkowe nagrania. Po raz pierwszy album Kolędy doczekał się wydania płytowego.

  Po dwuletniej, zapoczątkowanej w 2002 roku pracy nad nowym materiałem w studio Spectrum, w maju 2005 ukazuje się płyta Popburger, wydana nakładem Metal Mind Productions. Album został nagrany w składzie: Jerzy Durał – śpiew, klawisze, midi, loopy, Piotr Wojtanowski – bas, gitary akustyczne i elektryczne, Piotr Sokołowski – gitary elektryczne oraz Krzysztof Krupa – bębny. Do tytułowej piosenki nakręcono teledysk. Po nagraniu płyty z zespołu odchodzą Piotr Wojtanowski oraz Krzysztof Krupa. Na ich miejsce przychodzą basista Jacek Bielecki oraz perkusista Sławomir Puka.

  Dżem – polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice. Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.

  Podczas przygotowań do nagrania kolejnej płyty z zespołu odchodzi klawiszowiec Mariusz Dziekan, którego zastępuje Marcin Mączyński. Grupa cały rok 2007 poświęca na pracę nad materiałem na nową płytę, by od początku kolejnego roku rozpocząć nagranie 10 nowych kompozycji. Nagrania zrealizowano w dwóch krakowskich studiach – Nieustraszeni Łowcy dźwięków oraz FPGS. Płyta ukazuje się w marcu 2009 roku nakładem wydawnictwa MTJ. Do piosenek "Sms 636", "Poste Restante" i "T...M...K... (tylko mnie kochaj)" nakręcono teledyski. Płyta była nominowana w kategorii "płyta roku" w plebiscycie TVP1 "Superjedynki 2009".

  Tonpress – polskie wydawnictwo płytowe powstałe w latach 70. XX wieku. Według BIP Najwyższej Izby Kontroli Tonpress Sp. z o.o. od stycznia 1997 r. zaprzestała prowadzenia ksiąg rachunkowych. 19 maja 2009 Krajowa Agencja Wydawnicza Tonpress Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców.Depeche Mode – brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Dave Gahan. Powstanie Depeche Mode poprzedzała grupa Composition of Sound.

  Od sierpnia 2012 roku zespół koncertuje w składzie: Jerzy Durał – śpiew, Piotr Sokołowski – gitara, Tomasz Stec – instrumenty klawiszowe, Grzegorz Pawelec – gitara basowa oraz Arkadiusz Rębisz – perkusja.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.
  Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.
  Witajcie w teatrze cieni – drugi album zespołu Ziyo. Wydany w roku 1990 nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania „Muza”.
  Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.
  Izabelin Studio - zespół obejmujący trzy studia nagrań (produkcyjne i postprodukcyjne), zlokalizowany w Izabelinie pod Warszawą. Przedsiębiorstwo realizuje także nagrania koncertowe, przygotowując materiał do wydań CD i DVD. Współpracuje z firmami specjalizującymi się w organizacji koncertów oraz instalacji oświetlenia czy efektów pirotechnicznych, współtworząc widowiska telewizyjne i teatralne. Rejestruje głównie muzykę rockową, także pop i inne gatunki. Z usług studia korzystały liczne polskie zespoły i soliści, m.in. KAT, Perfect, Big Day, Hey, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Closterkeller, Wilki, Ich Troje, Urszula, Wojciech Waglewski, Tomasz Stańko, Voo Voo, Maryla Rodowicz, Elektryczne Gitary, Ziyo, Dead Infection i inni. Wytwórnia - prowadzona przez tandem Andrzej Puczyński i Katarzyna Kanclerz - zaliczana jest do najbardziej wpływowych w Polsce .
  Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.