• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimri-Lim

  Przeczytaj także...
  Amoryci (sum. MAR.TU, akad. Amurru) – lud semicki, pokrewny Kananejczykom, który na przełomie III i II tysiąclecia p.n.e. opanował większość Mezopotamii i rozległe obszary Syrii. Spowodowali oni upadek sumero-akadyjskiego państwa III dynastii z Ur, tworząc na jego gruzach szereg zwalczających się państewek, z których ostatecznie zwycięzcą okazał się Babilon Hammurabiego. Amoryci przejęli kulturę sumero-akadyjską i stworzyli podstawy państw babilońskiego i asyryjskiego.Inwestytura Zimri-Lima – malowidło ścienne z pałacu Zimri-Lima w Mari. Pochodzi z XVIII wieku p.n.e. Znajduje się w Luwrze. Nazwa malowidła Inwestytura Zimri-Lima nawiązuje do przyjęcia władzy królewskiej w Mari przez Zimri-Lima około 1780 roku p.n.e. W dużym stopniu malowidło ma charakter symboliczno-historyczny, niemniej artysta zastosował w nim kilka nowatorskich rozwiązań artystycznych, niespotykanych na odkrytych dotąd mezopotamskich dziełach sztuki.
  Pałac Zimri-Lima w Mari – jeden z największych znanych nam kompleksów pałacowych Mezopotamii wybudowany przez amoryckiego władcę Mari - Zimri-Lima w XVIII w. p.n.e.
  Mapa Mezopotamii w II tys. p.n.e.

  Zimri-Limamorycki władca królestwa Mari (środkowy Eufrat) panujący w latach 1775-1761 p.n.e.

  Za czasów swoich rządów doprowadził Mari do szczytu świetności i powodzenia. Znany jest m.in. z budowy imponującego kompleksu pałacowego w tym mieście, odkopanego w latach trzydziestych XX wieku przez francuskich archeologów.

  Jego żoną była królowa Szibtu.

  Mari – miasto starożytne w północnej Mezopotamii nad Eufratem. Od III tysiąclecia p.n.e. ważny ośrodek polityczny i handlowy na szlaku północna Mezopotamia – północna Syria. Okresowo pod władzą Sumerów, Akadów, Asyryjczyków. Największego znaczenia nabrało Mari pod rządami Amorytów na przełomie XIX/XVIII w. p.n.e. Zdobyte ok. 1757 r. p.n.e. przez Hammurabiego, stopniowo popadało w ruinę. Obecnie stanowisko archeologiczne Tall Hariri w Syrii.Eufrat (stgr. Εὐφράτης Eufrates; także Firat, arab. الفرات, Nahr al-Furat, kurd. Ferat) to obok Tygrysu jedna z dwu największych rzek Mezopotamii. Nazwa "Eufrat" ma korzenie w języku akadyjskim, w którym określano ją mianem Purattu, w perskiej wersji Ufrattu, co oznaczało "dobro", a z kolei z perskiej formy pochodzi nazwa grecka Euphrates.

  Zobacz też[]

 • Inwestytura Zimri-Lima
 • Przypisy

  1. Abraham Malamat: Mari and the Early Israelite Experience. Oxford University Press, 1989. ISBN 0-19-726117-5. (ang.)

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama