• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowe igrzyska azjatyckie

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Olimpijska Rada Azji – rada 45 państw leżących tylko na kontynencie azjatyckim. Obecnym prezydentem rady jest Szejk Fahad Al-Sabah. Siedziba rady znajduje się w Kuwejcie. Instytucja zajmuje się organizowaniem letnich igrzysk azjatyckich, zimowych igrzysk tego kontynentu oraz halowych igrzysk azjatyckich.
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).
  Gospodarze zimowych igrzysk azjatyckich

  Zimowe igrzyska azjatyckie – międzynarodowe zawody sportowe przeznaczone dla krajów azjatyckich, podczas której rozgrywane są konkurencje zimowe. Stworzone zostały na wzór zimowych igrzysk olimpijskich. Pomysł wyszedł od członków Japońskiego Komitetu Olimpijskiego podczas letnich igrzysk azjatyckich w 1982. Ostatecznie pierwsza tego typu impreza została zorganizowana w japońskim Sapporo w 1986 roku.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Podobnie jak letnie igrzyska azjatyckie, są one organizowane przez Olimpijską Radę Azji (OCA). W każdej konkurencji rozdawane są medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugą, a brązowy za trzecie miejsce.

  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Lista zimowych igrzysk azjatyckich[ | edytuj kod]

  Rozgrywane dyscypliny[ | edytuj kod]

 • Bandy (szczegóły)
 • Biathlon (szczegóły)
 • Biegi narciarskie (szczegóły)
 • Curling (szczegóły)
 • Hokej na lodzie (szczegóły)
 • Łyżwiarstwo figurowe (szczegóły)
 • Łyżwiarstwo szybkie (szczegóły)
 • Narciarski bieg na orientację (szczegóły)
 • Narciarstwo alpejskie (szczegóły)
 • Narciarstwo dowolne (szczegóły)
 • Short track (szczegóły)
 • Skoki narciarskie (szczegóły)
 • Snowboarding (szczegóły)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Igrzyska azjatyckie
 • Halowe igrzyska azjatyckie
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona VI Zimowych Igrzysk Azjatyckich
 • Azjatycka Rada Olimpijska
 • Narciarski bieg na orientację (NBnO, ang. ski orienteering, ski-o) – olimpijski sport zimowy (choć nie wpisany do programu zimowych igrzysk olimpijskich), który powstał z połączenia biegów narciarskich i biegu na orientację. Podobnie jak w biegu na orientację zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie, poruszając się na nartach biegowych zaliczyć określoną trasę wyznaczoną w terenie przez punkty kontrolne. Mapa, którą posługuje się zawodnik w narciarskim biegu na orientację odróżnia się od tradycyjnej mapy do biegu na orientację naniesionymi zielonymi liniami, które oznaczają trasy przystosowane do biegu na nartach. Ponadto mapa jest przyczepiona do specjalnego mapnika przymocowanego do klatki piersiowej zawodnika, tak aby nie zajmowała mu rąk, którymi trzyma kije narciarskie.Zawody w hokeju na lodzie po raz pierwszy rozegrane zostały na zimowych igrzyskach azjatyckich w Sapporo. Dyscyplina ta obecna jest na wszystkich dotychczasowych igrzyskach. W 1996 roku po raz pierwszy rozegrany został turniej kobiet.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skoki narciarskie na zimowych igrzyskach azjatyckich – międzynarodowe zawody w skokach narciarskich, rozgrywane w ramach zimowych igrzyskach azjatyckich.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.
  Halowe igrzyska azjatyckie to międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata w różnych krajach Azji. Są one organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA). Pierwsze halowe igrzyska azjatyckie zostały zorganizowane w 2005 roku w stolicy Tajlandii, Bangkoku.
  Short track, łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim – jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpisana do programu Zimowych igrzysk azjatyckich.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.