• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1972

  Przeczytaj także...
  Marie-Therese Nadig (ur. 8 marca 1954 w Flums) – szwajcarska narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, triumfatorka Pucharu Świata, 4-krotna mistrzyni Szwajcarii: w zjeździe (1972), gigancie (1976, 1980), kombinacji alpejskiej (1972), w ankiecie AIPS wybrana najlepszą narciarką świata (1981).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 – czterdziestosiedmioosobowa kadra sportowców reprezentujących Polskę na igrzyskach w 1972 roku w Sapporo.

  XI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w japońskim mieście Sapporo w 1972 roku.

  Adrianus "Ard" Schenk (ur. 16 września 1944 w Anna Paulowna) – holenderski łyżwiarz szybki. Wielokrotny medalista olimpijski.Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, pod względem liczby zdobytych medali na XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku w Sapporo.

  Były to jedne z najdroższych igrzysk w historii – zainwestowano w nie ponad 1 miliard dolarów; organizatorzy większość tej sumy przeznaczyli na budowę nowoczesnych obiektów sportowych. Po raz pierwszy w historii igrzysk zdyskwalifikowano zawodników za łamanie zasad olimpijskiego amatorstwa – Austriakowi Karlowi Schranzowi oraz Francuzce Annie Famose zarzucono czerpanie korzyści finansowych z kontraktów reklamowych. Na igrzyskach w Sapporo zadebiutowały reprezentacje Tajwanu i Filipin.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Państwa uczestniczące[ | edytuj kod]

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Multimedaliści[ | edytuj kod]

 • Ard Schenk (Holandia) – łyżwiarstwo szybkie, 3 złote medale
 • Galina Kułakowa (ZSRR) – narciarstwo klasyczne, 3 złote medale
 • Marie-Therese Nadig (Szwajcaria) – narciarstwo alpejskie, 2 złote medale
 • Statystyka medalowa[ | edytuj kod]

  Osiągnięcia reprezentacji Polski[ | edytuj kod]

  Galina Aleksiejewna Kułakowa (ros. Галина Алексеевна Кулакова, ur. 29 kwietnia 1942 r. w miejscowości Łogaszy w Udmurckiej ASSR) – rosyjska biegaczka narciarska reprezentująca Związek Radziecki, ośmiokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata oraz zdobywczyni Pucharu Świata.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Karl Schranz (ur. 18 listopada 1938 w St. Anton, Tyrol) – były austriacki narciarz alpejski, trzyktotny mistrz świata, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.