• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowa Uniwersjada 2011

  Przeczytaj także...
  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  25. Zimowa Uniwersjada – zawody sportowe, które odbyły się od 27 stycznia do 6 lutego 2011 w tureckiej miejscowości Erzurum.

  Gospodarza imprezy wybrano w Turynie w roku 2007. Rywalem Turcji był słoweński Maribor – zdecydowano jednak, że miasto to ugości uniwersjadę w roku 2013.

  W Erzurum w 2011 roku wystartowali zawodnicy z 57 krajów. Rywalizowali oni w 65 konkurencjach w 11 dyscyplinach (początkowo planowane było 67 konkurencji, jednak odwołano rywalizacje w Slope Style w snowboardzie). W porównaniu z zawodami z 2009 roku zabrakło na nich łyżwiarstwa szybkiego.

  Erzurum (orm. Կարին - Karin, gr. Θεοδοσιούπολις - Theodosiopolis) – miasto we wschodniej Turcji, na Wyżynie Armeńskiej, ośrodek administracyjny i stolica prowincji Erzurum. Według ostatniego spisu ludności miasto jest zamieszkiwane przez około 361 tysięcy mieszkańców. Miasto leży na płaskowyżu, na wysokości około 1950 m n.p.m. u podnóży Gór Pontyjskich.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

  W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Rosji, która zdobyła 40 medali w tym (15 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych). Miejsca na podium uzupełniły jeszcze reprezentacje Korei Południowej i Ukrainy.

  Dyscypliny[ | edytuj kod]

  Obiekty[ | edytuj kod]

  Obiekty sportowe[ | edytuj kod]

  Palandöken

  Pozostałe obiekty[ | edytuj kod]

  Terminarz zawodów[ | edytuj kod]

  Reprezentacje uczestniczące w XXV Zimowej Uniwersjadzie[ | edytuj kod]

  Państwa uczestniczące w Zimowej Uniwersjadzie 2011

  Na zimowej uniwersjadzie w 2011 roku wystąpiło 58 państw. To rekordowa ilość reprezentacji – wcześniejszy rekord należał do uniwersjady w Innsbrucku w 2005 roku (50 państw). W sumie w imprezie wystartowało 1880 zawodników. Najliczniej reprezentowanym kontynentem była Europa (35 państw), a najmniej Afryka (1 państwo). Najwięcej sportowców przyjechało do Erzurum z Rosji (176 zawodników).

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Maribor (niem. Marburg an der Drau) - drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę uniwersytet.

  Tabela medalowa[ | edytuj kod]

  Maskotka zawodów[ | edytuj kod]

  Oficjalną maskotką Zimowej Uniwersjady w 2011 roku był dwugłowy sokół o imieniu Kanka.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona uniwersjady (ang. • tur.)
 • Uniwersjada Erzurum 2011 na stronie FISU (ang.)
 • Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersjada – międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe organizowano co dwa lata w cyklu letnim i zimowym zawsze pomiędzy letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.