• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zimowa Uniwersjada 1993

  Przeczytaj także...
  Jarosław Mądry (ur. 31 marca 1968) – polski skoczek narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw Polski, dwukrotny medalista uniwersjady, uczestnik mistrzostw świata. Jeden z ostatnich zawodników skaczących stylem klasycznym. Mistrz Polski juniorów.Bartłomiej Gąsienica Sieczka (ur. 26 września 1973) – polski skoczek narciarski, dwukrotny medalista uniwersjady i mistrzostw świata weteranów. Mistrz kraju w skokach narciarskich z 1993 roku.
  Narciarstwo klasyczne (lub dawniej także: norweskie) to dyscypliny narciarstwa które wykształciły się w dużej mierze w krajach skandynawskich, w oparciu o tradycyjne narty „z wolną piętą” – z wiązaniem przytrzymującym jedynie przednią część buta. Określenie: „narciarstwo norweskie” wywodziło się z dużego wkładu Norwegów w kształtowanie tych dyscyplin .
  Zakopane

  16. Zimowa Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w Zakopanem. Impreza została zorganizowana między 6, a 14 lutego 1993 roku. Polska pierwszy raz w historii gościła uczestników uniwersjady.

  Polskie medale[]

  Reprezentanci Polski zdobyli w sumie 5 medali. Wynik ten dał naszej drużynie 13. miejsce w klasyfikacji medalowej.

  Agata Suszka (ur. 27 września 1971 w Istebnej) – polska biathlonistka, reprezentantka kraju w zawodach Pucharu Świata oraz na Mistrzostwach Świata i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  ]

 • Bartłomiej Gąsienica-Sieczkanarciarstwo klasyczne, skoki indywidualnie
 • Stanisław Ustupskinarciarstwo klasyczne, kombinacja norweska
 • Agata Suszkabiathlon, 15 km
 • ]

 • Marek Tucznio, Stanisław Ustupski, Jarosław Mądry, Bartłomiej Gąsienica-Sieczkanarciarstwo klasyczne, skoki drużynowo
 • Andrzej Piotrowskinarciarstwo klasyczne, bieg na 30 km
 • Klasyfikacja medalowa[]

  Przypisy

  1. AZS: Polskie medale zimowych uniwersjad (pol.). [dostęp 1 marca 2009].
  Stanisław Ustupski (ur. 15 listopada 1966 w Zakopanem) - polski narciarz, specjalista kombinacji norweskiej, dwukrotny olimpijczyk.Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Andrzej Piotrowski (ur. 12 sierpnia 1969 w Białymstoku), polski biegacz narciarski, uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1992, student krakowskiej AWF. Reprezentant Startu Supraślanki Supraśl, wychowanek trenera podopieczny trenerów: Waldemara Leszczyńskiego i Włodzimierza Dadaja (klub) oraz Zbigniewa Kaczmarczyka (kadra).Olimpijczyk z Albertville 1992. 8-krotny mistrz i 4-krotny wicemistrz Polski w biegach narciarskich. Brązowy medalista Zimowej Uniwersjady 1993 w Zakopanem. Mąż trzykrotnej olimpijki Bernadetty Bocek-Piotrowskiej
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Kombinacja norweska (zwana też nordycką oraz klasyczną) - sport zimowy, popularny w Europie, a także Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Kombinacja jest połączeniem dwóch innych sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich. Wraz z biegami i skokami kombinacja należy do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.
  Uniwersjada – międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe organizowano co dwa lata w cyklu letnim i zimowym zawsze pomiędzy letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.