Zimbra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poczta Zimbra

Zimbra (Zimbra Collaboration Suite, ZCS) – system pracy grupowej stworzony przez firmę Zimbra z Sunnyvale w Kalifornii, kupioną we wrześniu 2007 za 350 mln dolarów przez Yahoo, a w styczniu 2010 przez VMware. System zawiera komponenty serwerowe i klienckie. Dostępne są dwie wersje produktu: z otwartym kodem oraz serwisowana komercyjna (Zimbra Network Edition) z komponentami z zamkniętym kodem.

Adobe Reader (wcześniej Adobe Acrobat Reader) – bezpłatny program firmy Adobe Systems, udostępniany na większość platform komputerowych oraz mobilnych, służący do czytania publikacji elektronicznych w formacie PDF (Portable Document Format) przygotowanych w pakiecie Adobe Acrobat lub za pomocą jednego ze sterowników PDF udostępnionych przez firmy trzecie.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.

Funkcjonalnie system ten to Zimbra Server, Zimbra Web Client i Zimbra Desktop.

Serwer[ | edytuj kod]

Serwer jest zbudowany w języku Java (Sun) w technologii serwletowej z zastosowaniem następujących rozwiązań z otwartym kodem: kontenera aplikacji sieciowych Apache Tomcat, serwera poczty elektronicznej (MTA) Postfix, bazy MySQL, serwera usług katalogowych OpenLDAP i silnika wyszukiwania Lucene. Ma zaimplementowane otwarte standardy przemysłowe: SMTP, LMTP, SOAP, XML, IMAP, POP, iCal, CalDAV. Może być stosowany w modelu "oprogramowanie jako usługa" (SaaS). Zarządzanie serwerem odbywa się za pomocą konsoli sieciowej (webowej) bazującej na technologii AJAX.

SMTP (ang.) Simple Mail Transfer Protocol – protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. Standard został zdefiniowany w dokumencie RFC 821 a następnie zaktualizowany w 2008 roku w dokumencie RFC 5321CalDAV (ang. Calendaring Extensions to WebDAV), jest protokołem Internetowym w oparciu o architekturę Klient/Serwer umożliwiającym dostęp wielu użytkownikom poprzez jeden serwer do usług kalendarzowych. Serwer umożliwia zarządzanie zaplanowanymi spotkaniami pomiędzy wszystkimi użytkownikami na danym Serwerze lub innym. Protokół CalDAV został przedstawiony jako standard przez IETF w dokumantach RFC 4791 oraz RFC 6638.

Serwer może współpracować z takimi komercyjnymi klientami e-poczty jak Microsoft Outlook lub Apple Mail oraz z klientami bezpłatnymi otwartymi jak Mozilla Thunderbird czy Novell Evolution w zakresie synchronizowania e-maili, kontaktów (książek adresowych) i kalendarzy. Ponadto możliwa jest również natywna dwukierunkowa synchronizacja z urządzeniami mobilnymi takimi jak BlackBerry i iPhone.

SOAP (ang.) Simple Object Access Protocol – protokół wywoływania zdalnego dostępu do obiektów, wykorzystujący XML do kodowania wywołań i najczęściej protokołów HTTP lub RPC do ich przenoszenia, możliwe jest jednak wykorzystanie innych protokołów do transportu danych.VMware, Inc. – firma produkująca oprogramowanie do wirtualizacji. Została założona w 1998 roku i jej siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii. Przedsiębiorstwo jest własnością EMC Corporation.

Dostępny jest w 19 wersjach językowych: arabskiej, chińskiej uproszczonej i tradycyjnej, duńskiej, niderlandzkiej, angielskiej brytyjskiej, amerykańskiej i australijskiej, francuskiej, niemieckiej, hindi, włoskiej, japońskiej, koreańskiej, polskiej, portugalskiej brazylijskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej i szwedzkiej.

Serwer może być uruchomiony w systemach Linux oraz OS X.

Mail – program pocztowy oraz czytnik RSS przeznaczony dla systemów OS X wydany przez Apple Inc. (pierwotnie NeXT). Po raz pierwszy pojawił się w systemie NeXTStep.Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Serwlet – klasa Javy działająca po stronie serwera WWW w modelu żądanie-odpowiedź, rozszerzająca jego możliwości. Uruchamiane są w bezpiecznym środowisku serwera aplikacji (np. GlassFish) albo kontenera webowego (np. Apache Tomcat). Jako część platformy JEE, serwlety mają dostęp do całego API Javy.
BlackBerry – smartfon wprowadzony w roku 1999, obsługujący wiadomości e-mail, rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe (SMS), faksowanie przez internet, przeglądanie stron WWW oraz inne usługi informacyjne.
Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.
Evolution (wcześniej Ximian Evolution i Novell Evolution) – wielofunkcyjny klient poczty elektronicznej i organizer (kalendarz, lista zadań, książka adresowa, notatki) rozwijany na licencji GPL.
AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML, asynchroniczny JavaScript i XML) – technika tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego dokumentu, w sposób asynchroniczny. Ma to umożliwiać bardziej dynamiczną interakcję z użytkownikiem niż w tradycyjnym modelu, w którym każde żądanie nowych danych wiąże się z przesłaniem całej strony HTML.
System (stgr. σύστημα systema – rzecz złożona) – obiekt fizyczny lub abstrakcyjny, w którym można wyodrębnić zespół lub zespoły elementów wzajemnie powiązanych w układy, realizujących jako całość funkcję nadrzędną lub zbiór takich funkcji (funkcjonalność). Z uwagi na fakt, że wyodrębnienie wszystkich elementów przynależących do systemu bywa w praktyce niekiedy bardzo trudne, dlatego do badania systemów wykorzystuje się ich uproszczone modele. Elementy przynależące do jednego systemu nie mogą jednak stanowić jednocześnie elementów przynależnych do innego systemu.
macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).

Reklama