• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zillmannowie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Siedziba zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków - znajduje się w Świętochłowicach - przy ulicy Polaka 1. Została zbudowana 1907 roku.Giszowiec (niem. Gieschewald) – dzielnica Katowic w południowo-wschodniej części miasta, położona pomiędzy lasami, odległa od centrum o około 6 km.
  Emil Zillmann
  Georg Zillmann
  Podpis Zillmanów
  Szpital Kliniczny nr 2 w Poznaniu, dawny dom macierzysty diakonisek, 1909-1911
  Kościół św. Anny w Katowicach Nikiszowcu, 1914-1927
  Os. Nikiszowiec w Katowicach
  Willa Brachta w Giszowcu w 2006 roku
  Cechownia dawnej kopalni Deutsch-Bleischarley w Bytomiu w 2017 roku

  Zillmannowie: Emil (ur. 20 czerwca 1870 w Międzyrzeczu, zm. 22 maja 1937 w Berlinie) i Georg (ur. 9 lipca 1871 w Międzyrzeczu, zm. 25 listopada 1958 w Berlinie) – niemieccy architekci, kuzyni, projektanci m.in. osiedla robotniczego Nikiszowiec.

  Międzyrzecz (łac. Meserici, Mederecensis, niem. Meseritz) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Położone na Pojezierzu Lubuskim, między rzekami Obrą i Paklicą.Wieża Bismarcka w Mysłowicach – obecnie nieistniejąca wieża Bismarcka stojąca niedaleko tzw. Trójkąta Trzech Cesarzy.

  Życiorysy[ | edytuj kod]

  Byli kuzynami, a ich ojcowie braćmi utrzymującymi się z pracy na roli. Jako pierwsi w rodzinie podjęli studia wyższe w Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej (Königliche Technische Hochschule) w Charlottenburgu. Po skończeniu studiów pozostali w Charlottenburgu, gdzie wybudowali dom, w którym Georg zamieszkał, a w części budynku było ich wspólne biuro projektowe.

  Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.Pałac w Załężu (nazywany również Dworem w Załężu) − neoklasycystyczny pałac położony w Załężu, dzielnicy Katowic przy ulicy Gliwickiej 159.

  10 listopada 1899 roku Emil poślubił pochodzącą z Neustadt (Dosse) Marianne Amalie Agnes Graefe; miał z nią czworo dzieci. 9 października 1915 roku Georg poślubił Pauline Danner z Katowic, nie mieli dzieci.

  Pracowali oddzielnie, Emil specjalizował się w budynkach sakralnych, Georg zaś projektował szpitale. Początkowo nie odnotowywali wielkich sukcesów, ale koniunktura przełomu XIX i XX wieku na Śląsku przyniosła poważne zlecenia. Pracujący dla koncernu Georg von Giesches Erben tajny radca górniczy Anton Uthemann, zlecił im zaprojektowanie Giszowca. Spółka spadkobierców Gieschego nie była ich jedynym zleceniodawcą. Realizowali projekty rozsiane po całym Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Pracowali w swoim biurze pod Berlinem, ale często przebywali na Górnym Śląsku.

  Anton Uthemann (ur. 12 kwietnia 1862 w Monschau, zm. 9 lipca 1935 w Bad Lauterberg im Harz) − górnik z wykształcenia, niemiecki tajny radca górniczy, generalny dyrektor koncernu Georg von Giesches Erben, jeden z budowniczych Giszowca i Nikiszowca (obecnie dzielnice Katowic).Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy (niem. Delbrück) – kopalnia znajdująca się w Zabrzu (Makoszowach) w województwie śląskim.

  Czarny czwartek na nowojorskiej giełdzie, który był początkiem światowego kryzysu gospodarczego, odbił się także na Rzeszy, nawet na bogatym Śląsku. Zillmannowie utracili prawie cały swój majątek, ulokowany głównie w akcjach i obligacjach. Po śmierci Emila w 1937 roku, rodzina pokłóciła się, a firmy nikt nie reaktywował.

  Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia św. Anny – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Katowicach, w dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Parafia należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu Katowice-Bogucice.
  Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata się z historią Katowic. Placówka oprócz zadań wystawienniczych realizuje również program naukowo-badawczy. W ramach muzeum działa również wydawnictwo, publikujące albumy i książki poświęcone najciekawszym wystawom i wydarzeniom a także rocznik Kronika Katowic. W zbiorach muzeum znajduje się w sumie blisko 100 000 eksponatów, w tym cykl 27 pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, będących portretami Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, mieszkającej po wojnie w Katowicach.
  Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.
  Kopalnia Węgla Kamiennego Kleofas − zlikwidowana w 2004 r. kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, w dzielnicy Osiedle Witosa (dawniej na terenie Załęża). Była częścią Katowickiego Holdingu Węglowego.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Szopienice-Burowiec (niem. Schoppinitz-Burowietz) − dzielnica Katowic na wschodzie miasta, o typowo przemysłowym charakterze. Położona jest nad rzeką Rawą, 8 km na wschód od centrum miasta. Powstała z połączenia Roździenia i Szopienic, a w jej skład wchodzą Kolonia Wilhelmina, Kolonia Bagno, Kolonia Morawa, Borki, Burowiec i Szabelnia.
  Huta Metali Nieżelaznych Szopienice Spółka Akcyjna − huta istniejąca od 1834 w katowickiej dzielnicy Szopienice. Jest największym w Polsce producentem wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu - taśm, blach, krążków oraz rurek cienkościennych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.