• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zillertal

  Przeczytaj także...
  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Alpy Zillertalskie (niem. Zillertaler Alpen, wł. Alpi della Zillertal) – pasmo górskie w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiące część głównej grani Alp i znajdujące się na terenie Austrii (kraj związkowy Tyrol) oraz Włoch (Południowy Tyrol). Nazwa masywu pochodzi od nazwy doliny Zillertal.

  Zillertal – dolina rzeki Ziller, dopływu rzeki Inn. Położona jest w sercu Tyrolu, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Innsbrucka w pobliżu granicy z Włochami. Rozciąga się na długości kilkudziesięciu kilometrów pomiędzy miejscowościami Strass i Mayrhofen, gdzie rozdziela się na kilka mniejszych dolin, m.in. Tuxertal.

  Inn (Inna, retorom. En) - rzeka w Szwajcarii, Austrii i Niemczech, prawy alpejski dopływ Dunaju (łączy się z nim w Pasawie).Mayrhofen – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Schwaz. Leży w dolinie Zillertal, w regionie Tyrol.

  W dolinie znajduje się kilka ośrodków sportów zimowych (m.in. Fügen, Zell am Ziller oraz Mayrhofen). Dominującą gałęzią gospodarki jest turystyka (liczne hotele, pensjonaty, schroniska górskie, baseny, rafting, canyoning, paralotniarstwo, narciarstwo, trekking i wspinaczka górska, wzdłuż doliny z Jenbach do Mayrhofen kursuje turystyczna kolejka wąskotorowa). Od nazwy doliny pochodzi nazwa pasma górskiego Alpy Zillertalskie (najwyższy szczyt: Hochfeiler, 3510 m n.p.m.)

  Hochfeiler (wł. Gran Pilastro) - najwyższy szczyt Alp Zillertalskich o wysokości 3510 m n.p.m., położony na granicy między Austrią (Tyrol) i Włochami (Południowy Tyrol). Na stronę austriacką Hochfeiler opada wysokimi, stromymi ścianami lodowymi, sprawiającymi imponujące wrażenie patrząc znad zaporowego jeziora Schlegeisspeicher; natomiast od strony południowotyrolskiej jest dostępny dla wprawnych turystów górskich.Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • zillertal.at – informacje dla turystów
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.643 sek.