• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zijad Dżarrah

  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.United Airlines Lot 93 - oznaczenie kodowe regularnego cywilnego lotu z amerykańskiego lotniska Newark International Airport (obecnie Newark Liberty International Airport) w Newark, New Jersey do San Francisco. 11 września 2001 samolot wykonujący ten lot był jednym z czterech porwanych w ramach terrorystycznego zamachu na World Trade Center i Pentagon. Po zamachach zmieniono oznaczenie samolotu z UA93 na UA81.
  Pasażer – osoba korzystająca ze środka transportu, która nie kieruje pojazdem. Pasażerem jest zarówno osoba, która jedzie publicznym środkiem transportu (np. metra), jak i np. samochodu.

  Zijad Samir Dżarrah (arab. زياد سمير جراح; ur. 11 maja 1975 w Bejrucie, zm. 11 września 2001 w Shanksville) – libański terrorysta, zamachowiec samobójca, pilot i jeden z czterech porywaczy samolotu linii United Airlines, lot nr 93, który w wyniku buntu pasażerów rozbił się w lasach nieopodal Shanksville w Pensylwanii nie docierając do celu, w czasie zamachów z 11 września 2001 roku. Porwany samolot miał prawdopodobnie rozbić się o Kapitol lub Biały Dom.

  Kapitol Stanów Zjednoczonych (ang. United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (ang. Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Od roku 1996 studiował w Niemczech w miejscowościach Greifswald i Hamburg.

  Rola Dżarraha w zamachu[]

  Nadpalony paszport Dżarraha, znaleziony w pobliżu wraku samolotu

  Na podstawie nagrań pochodzących z czarnej skrzynki Lotu 93 ustalono, że Zijad Dżarrah prawdopodobnie od momentu przejęcia samolotu przez grupę porywaczy odpowiadał za pilotowanie maszyny do celu, którym prawdopodobnie był Kapitol. Zachowały się również taśmy kontroli naziemnej, które zarejestrowały kilka komunikatów w języku angielskim skierowanych do pasażerów lotu 93 z poleceniem zachowania spokoju i informacją, że na pokładzie porywacze mają bombę. Komunikaty te są przypisywane właśnie Dżarrahowi. Obok Dżarraha w kokpicie siedział również drugi terrorysta (przypuszczalnie Saeed al-Ghamdi). Czasem przychodził tam również trzeci porywacz (prawdopodobnie Ahmed al-Nami) z informacjami co działo się z tyłu samolotu. Rozmowy porywaczy prowadzone były w języku arabskim z charakterystycznym akcentem z Zatoki Perskiej. Zijad Dżarrah pozostał przy sterach aż do samego końca. Gdy rozpoczął się bunt próbował utrudnić pasażerom dojście do kokpitu kładąc samolot raz na jedne skrzydło, raz na drugie, do przodu i do tyłu. W ostatnich sekundach przed katastrofą taśma w czarnej skrzynce nagrała odgłosy walki w kokpicie oraz okrzyk: "Allah jest wielki" - przypisywany Dżarrahowi. Po chwili do kokpitu wdarli się pasażerowie, a chwilę później Dżarrah rozbił samolot o ziemię niedaleko Shanksville w stanie Pensylwania około godziny 10:03. Nikt nie przeżył.

  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  Saeed al-Ghamdi (arab. سعيد الغامدي; ur. 21 listopada 1979 w prowincji Al-Baha, zm. 11 września 2001 w Shanksville) – saudyjski terrorysta, zamachowiec samobójca.
  Ahmed Abdullah al-Nami (arab. احمد النامي; ur. 13 grudnia 1977 w prowincji Asir, zm. 11 września 2001 w Shanksville) – saudyjski terrorysta, zamachowiec-samobójca. Jeden z czterech porywaczy samolotu linii United Airlines (lot 93), który w wyniku buntu pasażerów rozbił się w lasach nieopodal Shanksville w Pensylwanii nie docierając do celu, w czasie zamachów z 11 września 2001 roku. Wraz z Saeedem al-Ghamdim był odpowiedzialny za uśmiercenie pilotów. Po wykonaniu tego zadania wspólnie z al-Ghamdim i Ziadem Jarrahem (który od teraz pilotował samolot) zabarykadował się w kokpicie. O godzinie 9.59 wspólnie z al-Ghamdim odpierał bunt pasażerów samolotu, przytrzymując drzwi kokpitu. W końcu, gdy drzwi zostały zniszczone al-Nami i al-Ghamdi wiedząc, że pasażerowie zaraz wedrą się do kabiny pilotów krzyknęli do Jarraha, aby ten rozbił samolot o ziemię. O godzinie 10.03 UA93 z prędkością około 930 km/h rozbił się o ziemię na terenie nieczynnej kopalni węgla gminy Somerset w Pensylwanii koło Stonycreek Township i Shanksville. Na miejscu katastrofy powstał krater głęboki na 115 stóp (35 metrów). Nikt nie przeżył – 40 osób uznano za zamordowane, a 4 za zmarłych śmiercią samobójczą.
  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.