• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ziemowit Fedecki

  Przeczytaj także...
  Slawistyka – interdyscyplinarna dziedzina nauki, obejmująca badanie i opis najogólniej pojmowanych kultur, krajów, narodów i języków słowiańskich. Najczęściej jest utożsamiana z filologią słowiańską, a więc z dziedziną badającą języki słowiańskie, literatury oraz folklor narodów słowiańskich. W szerszym rozumieniu slawistyka obejmuje także archeologię oraz historię Słowian, począwszy od dziejów najstarszych, zwłaszcza z okresu wspólnoty plemiennej, aż po współczesność.Aleksandr Iwanowicz Kuprin (ros. Александр Иванович Куприн; ur. 26 sierpnia/7 września 1870 w Narowczacie, Imperium Rosyjskie - zm. 25 sierpnia 1938 w Leningradzie, Rosyjska Federacyjna SRR) - rosyjski pisarz. Autor utworów społeczno-obyczajowych (m.in. powieść Pojedynek, demaskująca rozkład moralny kasty oficerskiej), o miłości (Bransoletka z granatów) i autobiograficznych.
  Boris Leonidowicz Pasternak (ros. Борис Леонидович Пастернак; ur. 29 stycznia/10 lutego 1890 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 30 maja 1960 w Pieriediełkinie, ZSRR) – poeta i prozaik rosyjski pochodzenia żydowskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1958. Nagrody nie odebrał z powodu ostrej nagonki i kampanii prasowej zorganizowanej w ZSRR po ogłoszeniu powieści Doktor Żywago.
  Ziemowit Fedecki
  autor Zbigniew Kresowaty

  Ziemowit Fedecki, (ur. 24 września 1923 w Lebiodzie na Białorusi, zm. 8 stycznia 2009 w Warszawie) – polski slawista i tłumacz literatury rosyjskiej, białoruskiej i francuskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Podczas okupacji niemieckiej pomagał w ratowaniu ludności żydowskiej. W latach 1948–1950 kierownik redakcji literatury rosyjskiej w wydawnictwie Czytelnik. W 1954 był współzałożycielem STS, dla którego pisywał teksty kabaretowe i rewiowe. Od 1950 stały współpracownik miesięcznika Twórczość. Fedecki był tłumaczem utworów rosyjskiej prozy i poezji, m.in. utworów: Aleksandra Kuprina, Jurija Tynianowa, Michaiła Bułhakowa, Jurija Trifonowa, Nikołaja Zabołockiego, Sergiusza Jesienina, Włodzimierza Wysockiego, Mariny Cwietajewej, Izaaka Babla, Borysa Pasternaka i Bronisławy Wajs "Papuszy". Fedecki był długoletnim przyjacielem Edwarda Stachury, którego wiersze wielokrotnie publikował w "Twórczości". Śladem tej przyjaźni jest pozostawiona przez poetę korespondencja.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Władimir Siemionowicz Wysocki (ros. Владимир Семёнович Высоцкий; ur. 25 stycznia 1938 w Moskwie, zm. 25 lipca 1980 tamże) – rosyjski aktor, pieśniarz i poeta.

  Nagrody[ | edytuj kod]

  W 2001 został uhonorowany nagrodą PEN Clubu.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • informacja o śmierci na portalu wyborcza.pl
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ziemowit Fedecki nie żyje
  2. Edward Stachura, Listy z archiwum Ziemowita Fedeckiego, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Jakub Beczek, "Twórczość" 2015, nr 8.
  Studencki Teatr Satyryków (STS) - teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975; jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bronisława Wajs, ps. Papusza (ur. 17 sierpnia 1908 lub 10 maja 1910 w Lublinie, zm. 8 lutego 1987 w Inowrocławiu) – poetka pisząca w języku romskim. Pochodziła z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Nikołaj Zabołocki (ros. Николай Алексеевич Заболоцкий, ur. 7 maja 1903 k. Kazania, zm. 14 października 1958 w Moskwie) – rosyjski poeta, pisarz dla dzieci i tłumacz.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Michaił Afanasjewicz Bułhakow (ros. Михаил Афанасьевич Булгаков; ur. 3 maja/15 maja 1891 w Kijowie, Rosja, zm. 10 marca 1940 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski pisarz i dramaturg. Twórca Mistrza i Małgorzaty, jednego z najważniejszych dzieł XX w.
  Twórczość – miesięcznik od 1994 do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki.. Najstarsze polskie pismo literackie, ukazuje się od sierpnia 1945, początkowo w Krakowie, a od 1950 w Warszawie.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.