• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zielony Goblin  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Crossover – termin używany w komiksie kiedy dochodzi do spotkania bohaterów różnych serii komiksowych. Zjawisko niezwykle popularne w amerykańskim komiksie superbohaterskim, ale prawie niespotykane w komiksie europejskim i japońskim.Avengers (Mściciele) – fikcyjna grupa superbohaterów ze świata Marvel Comics. Zostali stworzeni przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego i zadebiutowali w The Avengers #1 we wrześniu 1963 roku, jako odpowiedź na trend drużyn superbohaterów, zapoczątkowany przez Justice League, wydawnictwa DC. 20 października 2010, na podstawie komiksu stworzony został serial Avengers: Potęga i moc.

  Green Goblin (właściwie Norman Osborn) – postać z komiksów Marvela, stworzona przez Stana Lee i Steve'a Ditko. Po raz pierwszy pojawił się w Amazing Spider-Man #14 1964. Magazyn „Wizard” przyznał mu 19 miejsce w rankingu „Najstraszniejszych Przeciwników Wszech Czasów”. Zielonego Goblina powszechnie uważa się za najgorszego wroga Petera Parkera, czyli Spider-Mana.

  Spider-Man – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2002 roku w reżyserii Sama Raimiego, jego kontynuacja Spider-Man 2 pojawiła się 2 lata później, trzecia część Spider-Man 3 – 5 lat później, a reboot Niesamowity Spider-Man 10 lat później.Venom – fikcyjna postać występująca w serii komiksów Marvela. Jest jednym z największych i najgroźniejszych przeciwników Spider-Mana.

  Green Goblin to złe alter ego bogatego przemysłowca Normana Osborna. Efektem ubocznym zażycia serum, które miało dać Osbornowi nadludzką siłę, było szaleństwo. Chowając swoją twarz za halloweenową maską, Norman terroryzuje Nowy Jork. Dzięki odrzutowemu ślizgaczowi (gliderowi) Norman mógł poruszać się po niebie z olbrzymią prędkością. W walce Goblin używał „Dynio-Bomb”, gazów obezwładniających oraz paraliżujących rękawic.

  S.H.I.E.L.D. (tłumaczone jako T.A.R.C.Z.A.) – fikcyjna organizacja z różnych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz adaptacji. Jej twórcami są Stan Lee i Jack Kirby, którzy wprowadzili ją na łamach Strange Tales # 135 w sierpniu 1965 roku.Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Spis treści

 • 1 Wczesne lata
 • 2 Przełomowa walka
 • 3 Powiązania z Sagą Klonów
 • 4 Dalsze Losy
 • 5 Wojna Domowa i Thunderbolts
 • 6 Tajna Inwazja i Dark Reign
 • 7 Kontrowersje
 • 8 Zielony Goblin w filmie


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iron Man (alter ego Anthony Edward „Tony” Stark) – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz rożnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Jego twórcami są scenarzyści Stan Lee, Larry Lieber, oraz rysownicy Don Heck i Jack Kirby, zadebiutował on w magazynie Tales of Suspense vol.1 #39 (marzec 1963).
  Atlantyda (gr. Ἀτλαντὶς νῆσος Atlantìs nēsos) – mityczna kraina, która miała być miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji zniszczonej przez serię trzęsień ziemi i zatopionej przez wody morskie.
  The Hood - to fikcyjny superprzestępca stworzony przez wydawnictwo Marvel Comics. Naprawdę nazywa się Parker Robbins. Jego twórcami są Brian K. Vaughn, oraz rysownicy Kyle Hotz i Eric Powell.
  Loki – w mitologii nordyckiej olbrzym zaliczony w poczet bogów, symbol ognia i oszustwa. Syn olbrzyma Farbautiego i Laufey. Loki posiadał zdolność przemiany (w łososia, konia, ptaka, pchłę itp.), włącznie ze zmianą płci.
  Gwendolyn Maxine "Gwen" Stacy to fikcyjna postać z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Najczęściej pojawiała się na łamach komiksów o Spider-Manie. Jest pierwszą prawdziwą miłością Petera Parkera, oraz przyjaciółką i rywalką Mary Jane Watson do serca chłopaka.
  Kabała (heb. קבלה – otrzymywanie, przyjmowanie) – duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu. Do jej podstawowych źródeł zaliczają się: Tora, Zohar, Ec Haim, Talmud dziesięciu sefirot, Sefer Jecira, Bahir, a także inne dzieła Ari (rabina Icchaka Luria Aszkenazi, znanego także pod imieniem Arizal) oraz Baal Sulama (Jehuda Leib Ha-Lewi Aszlaga). Kabała wywarła wpływ na wielu filozofów i naukowców na przestrzeni historii i zdobyła znaczną popularność w ostatnich latach. Na Kabale oparte są liczne żydowskie ruchy ostatnich stuleci – szczególnie chasydyzm i religijny syjonizm.
  Niesamowity Spider-Man 2 (ang.: The Amazing Spider-Man 2) – amerykański film science fiction z 2014 roku w reżyserii Marca Webba. Kontynuacja przygód Petera Parkera przedstawionych w filmie z 2012 pt.: Niesamowity Spider-Man.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.