• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zieloni - Francja

  Przeczytaj także...
  Antoine Waechter (ur. 11 lutego 1949 w Miluzie) – francuski polityk, działacz ekologiczny i samorządowiec. Kandydat w wyborach prezydenckich w 1988, eurodeputowany III kadencji. Wybory prezydenckie odbyły się na terytorium Francji, Gujany Francuskiej i innych zamorskich terytoriów francuskich w dwóch turach. Do drugiej tury przeszli lider Rassemblement pour la République Jacques Chirac oraz lider Parti Socialiste Lionel Jospin. Ostatecznie, w drugiej turze wygrał Jacques Chirac, uzyskując 52.6% wszystkich głosów.
  Brice Lalonde (ur. 10 lutego 1946 w Neuilly-sur-Seine) – francuski polityk i ekolog, założyciel Pokolenia Ekologii, kandydat w wyborach prezydenckich, w latach 1991–1992 minister środowiska.

  Zieloni (fr. Les Verts) – francuska ekologiczna i lewicowa partia polityczna, należąca do Europejskiej Partii Zielonych, działająca od 1984 do 2010.

  Historia[ | edytuj kod]

  Korzenie partii sięgają lat 70., w tym kampanii prezydenckiej René Dumonta z 1974 (1,3% głosów) oraz Mouvement d'écologie politique w wyborach do Parlamentu Europejskiego pięć lat później (4,4% i 0 mandatów). W wyborach prezydenckich w 1981 kandydatem środowisk ekologicznych był Brice Lalonde (3,9% głosów). Zaplecze tego ruchu opierało się na rozwijających się wówczas we Francji nowych ruchach społecznych, zwłaszcza ruchu antynuklearnym. W 1984 doszło do połączenia formacji Zieloni-Konfederacja Ekologiczna (Les Verts-Confédération Écologiste) i powstałej po przekształceniu MEP organizacji Zieloni-Partia Ekologiczna (Les Verts-Parti Écologiste). Nowe ugrupowanie przyjęło nazwę Zieloni (Les Verts).

  Europa Ekologia – Zieloni (fr. Europe Écologie-Les Verts, EELV) – francuskie ugrupowanie polityczne nurtu zielonej polityki i alterglobalizmu.Senat (fr. Sénat) – izba wyższa francuskiego parlamentu. Obecnie tworzy go 348 senatorów, a przewodniczącym jest Jean-Pierre Bel.

  Pierwszy wyborczy sukces przyniosły Zielonym dopiero wybory do PE w 1989, w których uzyskali ponad 10% głosów. Po porażkach w kolejnych wyborach krajowych w 1993 i europejskich w 1994, w partii doszło do rozłamu, kiedy to grupa skupiona wokół byłego lidera Antoine Waechtera powołała Ruch Niezależnych Ekologów (Mouvement Écologiste Indépendant).

  Ruch antynuklearny – ruch społeczny sprzeciwiający się wykorzystywaniu energii atomowej. Dąży on zarówno do rozbrojenia atomowego, jak i rezygnacji z produkcji energii atomowej na użytek cywilny. Domaga się zastąpienia jej przez technologie energooszczędne i odnawialne źródła energii. Zalicza się do nowych ruchów społecznych.Noël Mamère (ur. 25 grudnia 1948 w Libourne) – francuski polityk, prawnik i dziennikarz, były eurodeputowany, parlamentarzysta.

  Do Zgromadzenia Narodowego Les Verts swoich przedstawicieli wprowadzili po raz pierwszy w 1997, uzyskując 7 mandatów. W koalicyjnym rządzie Lionela Jospina ich liderka, Dominique Voynet, objęła tekę ministra środowiska.

  Partia konsekwentnie wystawiała własnych kandydatów w wyborach prezydenckich. W 2002 Noël Mamère uzyskał ponad 5% głosów, kandydująca pięć lat później Dominique Voynet odnotowała ponad trzy razy gorszy wynik.

  W Zgromadzeniu Narodowym XIII kadencji deputowani Zielonych przystąpili do klubu Gauche démocrate et républicaine (wspólnie z m.in. Francuską Partią Komunistyczną, Partią Lewicy i Ruchem na rzecz Niepodległości Martyniki). Natomiast senatorowie tej partii tradycyjnie tworzyli wspólny klub z Partią Socjalistyczną.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VII kadencji we Francji zostały przeprowadzone 7 czerwca 2009 (dzień wcześniej odbyły się w niektórych terytoriach zamorskich). Zgodnie z postanowieniami traktatu nicejskiego w ich wyniku zostało wybranych 72 deputowanych (w miejsce dotychczasowych 78). Wybory zakończyły się zwycięstwem wspierającej prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego centroprawicy i dobrym wynikiem skupionej wokół Zielonych koalicji ekologicznej. Francuscy deputowani do Zgromadzenia Narodowego XIII kadencji zostali wybrani w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w dwóch turach 10 i 17 czerwca 2007 w 577 okręgach jednomandatowych. Kadencja upłynęła 25 czerwca 2012.

  13 listopada 2010 w Lyonie ogłoszono zjednoczenie Zielonych z koalicją Europa-Ekologia i powołanie nowej partii Europa Ekologia-Zieloni (Europe Écologie-Les Verts), na czele której stanęła Cécile Duflot.

  Program[ | edytuj kod]

  Program polityczny francuskich Zielonych zawiera radykalną krytykę współczesnego społeczeństwa, produktywizmu, apeluje o powstrzymanie industrializacji, obejmuje wątki protekcjonizmu (zarówno narodowego jak i lokalnego).

  Wyniki wyborcze[ | edytuj kod]

  Prezydenckie:

  Wybory parlamentarne we Francji w 2007 roku – pierwsza tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego odbyła się 10 czerwca, druga miała miejsce 17 czerwca. Wybranych zostało 577 parlamentarzystów w ramach 13 kadencji Zgromadzenia Piątej Republiki (od 1958).Wybory prezydenckie odbyły się na terytorium Francji i jej zamorskich terytoriów francuskich w dwóch turach.Do drugiej tury przeszli urzędujący prezydent Valéry Giscard d’Estaing z Union pour la démocratie française oraz François Mitterrand z Parti Socialiste.Ostatecznie, w drugiej turze wygrał François Mitterrand, uzyskując 51,76% wszystkich głosów.
 • 1988: Antoine Waechter – 3,8%
 • 1995: Dominique Voynet – 3,3%
 • 2002: Noël Mamère – 5,2%
 • 2007: Dominique Voynet – 1,6%
 • Parlamentarne:

 • 1986: 0 mandatów (na 573)
 • 1988: 0 mandatów (na 575)
 • 1993: 0 mandatów (na 577)
 • 1997: 7 mandatów (na 577)
 • 2002: 3 mandaty (na 577)
 • 2007: 4 mandaty (na 577)
 • Europejskie:

 • 1984: 3,4% i 0 mandatów
 • 1989: 10,6% i 9 mandatów
 • 1994: 2,9% i 0 mandatów
 • 1999: 9,7% i 9 mandatów
 • 2004: 7,4% i 6 mandatów
 • 2009: 16,3% i 14 mandatów (jako komitet Europa-Ekologia, w tym 8 działaczy Zielonych)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Les Verts et Europe Écologie ont célébré leur union (fr.). lefigaro.fr, 15 listopada 2010. [dostęp 23 listopada 2010].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Les Verts na stronie france-politique.fr (fr.). [dostęp 23 listopada 2010].
 • Nowe ruchy społeczne – określenie rozmaitych ruchów powstałych na fali kontestacji młodzieżowej lat 60. XX wieku, przede wszystkim ekologicznych, feministycznych, pacyfistycznych, antynuklearnych oraz ruchów mniejszości seksualnych i ruchów działających na rzecz praw człowieka. Określa się je jako "nowe" dla odróżnienia od "starych" ruchów socjalistycznych i komunistycznych. Od lat 80. często znajdują polityczną reprezentację w partiach Zielonych, obecnie często włączają się w działania ruchu alterglobalistycznego. Problematyka nowych ruchów społecznych zajmuje ważne miejsce m.in. w teoriach socjologicznych Alaina Touraine’a, Clausa Offego, Ernesto Laclau i Chantal Mouffe oraz Immanuela Wallersteina.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory prezydenckie odbyły się na terytorium Francji, Gujany Francuskiej i innych zamorskich terytoriów francuskich w dwóch turach. Do drugiej tury przeszli urzędujący prezydent François Mitterrand z Parti Socialiste oraz Jacques Chirac z Rassemblement pour la République. Ostatecznie, w drugiej turze wygrał François Mitterrand, uzyskując 54,02% wszystkich głosów.
  Wybory prezydenckie we Francji roku 1974, podobnie jak poprzednią elekcję z roku 1969, uznać można za wybory przedterminowe, gdyż urzędujący prezydent Georges Pompidou zmarł po pięciu latach sprawowania rządów w Pałacu Elizejskim. Podobnie jak poprzednim razem tymczasowym prezydentem (franc. President Par Interim) z urzędu został konkurent Pompidou w drugiej turze Alain Poher, który tym razem nie kandydował.
  Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VI kadencji we Francji zostały przeprowadzone 13 czerwca 2004, a dzień wcześniej w niektórych terytoriach zamorskich.
  Europejska Partia Zielonych (European Green Party) - europejska partia polityczna założona przez 32 partie członkowskie Europejskiej Federacji Partii Zielonych na kongresie 20-22 lutego 2004 roku w Rzymie. Reprezentuje ją dwoje rzeczników, aktualnie (od października 2009) są to: Monica Frassoni i Philippe Lamberts. Obecnie w skład EPZ wchodzi 36 partii członkowskich i 9 partii-obserwatorów.
  Partia Lewicy (fr. Parti de gauche, PG) – francuska partia polityczna o profilu socjalistycznym i eurosceptycznym, działająca od 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.67 sek.