• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zielona strefa

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bagdad (arab. بغداد = Baghdād) – stolica Iraku; liczba mieszkańców wynosi ponad 7 mln. Położony na zachodnim brzegu Tygrysu jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie.
  Zdjęcie satelitarne oraz mapa Zielonej strefy, Bagdad

  Zielona strefa (arab. المنطقة الخضراء; ang. Green Zone) – potoczna nazwa "strefy międzynarodowej" w Iraku, położonej w centrum Bagdadu, obszar silnie ufortyfikowany o łącznej powierzchni ok. 10 km². W Zielonej strefie znajdowały się główne siedziby tymczasowych władz irackich. Aktualnie znajdują się tam między innymi siedziba irackiego Zgromadzenia Narodowego, siedziby irackiego rządu czy część ambasad (m.in. ambasady USA oraz Wielkiej Brytanii).

  Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie – misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Iraku, położona na terenie tzw. Zielonej strefy, w centrum Bagdadu. Oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 5 stycznia 2009. Jest to największa placówka dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych na świecie, jej powierzchnia, obejmująca kompleks budynków, odpowiada wielkością powierzchni Watykanu. Koszt wybudowania placówki to 700 milionów dolarów. W otwarciu ambasady udział wzięli m.in. ówczesny ambasador Stanów Zjednoczonych Ryan Crocker, Sekretarz Stanu John Negroponte oraz iracki prezydent Dżalal Talabani.Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.

  Kontrast w stosunku do "Zielonej strefy" stanowi tzw. "Czerwona strefa", obejmująca teren Bagdadu poza granicą Zielonej strefy. Określenia "Czerwona strefa" używa się również w odniesieniu do wszystkich nieobjętych ochroną terenów, znajdujących się poza obszarem punktów kontrolnych.

  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przed interwencją amerykańską obszar aktualnej "Zielonej strefy" stanowił silnie ufortyfikowaną część Bagdadu, na której terenie znajdowały się główne siedziby kolejnych władz irackich (między innymi kilka pałaców Saddama Husajna, w tym ten największy – Pałac Republikański).

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Cywilni administratorzy w okupowanym Iraku byli nominowani przez prezydenta Stanów Zjednoczonych jako tymczasowi szefowie rządu Iraku oraz przedstawiciele władz koalicyjnych. Urząd został zniesiony 28 czerwca 2004 roku po przekazaniu władzy Irakijczykom.

  Obszar "Zielonej strefy" został zajęty przez wojska amerykańskie w kwietniu 2003, podczas trwającej wówczas inwazji wojsk koalicyjnych na Irak. Liczne zabezpieczenia i punkty kontrolne czynią z "Zielonej strefy" najbezpieczniejszy obszar Bagdadu.

  Od 1 stycznia 2009 pełną kontrolę nad bezpieczeństwem "Zielonej strefy" przejęły irackie siły bezpieczeństwa.

  Przypisy

  1. Mariusz Zawadzki: Dwa irackie światy (pol.). Gazeta.pl, 26-08-2005. [dostęp 2009-11-10].
  2. Grzegorz Mazurczak: Filipińska alergia na Irak (pol.). PSZ, 2011-01-26. [dostęp 2011-01-27].
  3. Atak na "Zieloną Strefę" w Bagdadzie (pol.). Gazeta.pl, 23-03-2008. [dostęp 2009-11-10].
  4. William Langewiesche: Welcome to the Green Zone (ang.). The Atlantic, listopad 2004. [dostęp 2009-11-11].
  5. Green Zone (ang.). GlobalSecurity.org. [dostęp 2009-11-11].
  6. Ernesto Londoño: As Clock Strikes 12, U.S. Hands Iraq Control of Green Zone (ang.). Washington Post, 01-01-2009. [dostęp 2009-11-11].

  Zobacz też[]

 • Pałac Pokoju
 • Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie
 • Ambasada – stała misja dyplomatyczna, którą kieruje szef misji pierwszej klasy (ambasador). Tą nazwą określany jest także budynek lub lokal zajmowany przez misję. Jest zasadą, iż ambasada znajduje się w stolicy państwa, z którym utrzymywane są stosunki dyplomatyczne lub w mieście będącym siedzibą organizacji międzynarodowej. W dyplomacji watykańskiej odpowiednikiem ambasady jest nuncjatura apostolska. W przypadku krajów członkowskich Wspólnoty Narodów, które wymieniają wysokich komisarzy, odpowiednikiem ambasady jest wysoka komisja. Kraje utrzymujące stosunki dyplomatyczne z Chinami kontynentalnymi (ChRL) nie mogą mieć żadnego oficjalnego przedstawicielstwa na Tajwanie (oficjalna nazwa: Republika Chińska) ani nie mogą pozwolić Tajwanowi na otwarcie ambasady w swoim kraju. Obejściem jest utrzymywanie różnie nazywanych „biur kulturalnych i handlowych”, na których czele stoją wysocy rangą dyplomaci zawodowi - oficjalnie są oddelegowani do specjalnych zadań lub urlopowani.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.