• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zielona Latarnia: Pierwszy lot

  Przeczytaj także...
  Michael Søren Madsen (ur. 25 września 1957 w Chicago) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny, także scenarzysta, poeta i fotograf. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Rob Paulsen, właściwie Robert Fredrick Paulsen III (ur. 11 marca 1956 w Detroit) – amerykański aktor głosowy i piosenkarz.

  Zielona Latarnia: Pierwszy lot (ang. Green Lantern: First Flight) to pełnometrażowy film animowany z 2009 roku w reżyserii Lauren Montgomery w oparciu o postaciach występujących w świecie DC Comics.

  William Joseph Schallert (ur. 6 lipca 1922 w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Wystąpił w takich serialach jak: Zorro, Bonanza, Mission: Impossible, Gotowe na wszystko, Medium i wielu innych produkcjach telewizyjnych.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Kiedy pilot testowy Hal Jordan dostaje od umierającego kosmity Abin Sura tajemniczy pierścień, zostaje przemieniony w Zieloną Latarnię, jednego ze strażników wszechświata. Został on przekazany pod nadzór starszego oficera Thaal Sinestro, który bada zabójstwo Abina. Ten zginął podczas prowadzenia tajnego dochodzenia w sprawie Kanjar Ro, któremu udało się zlokalizować i ukraść żółty element, źródło mocy, które może zagrozić Korpusowi Zielonych Latarni. Lecz nikt nie zdaje sobie sprawy, że Sinestro naciska Kanjar Ro, by ten pokazał gdzie ukrył element, w celu zapewnienia sobie siły porównywalnej do mocy baterii Zielonej Latarni. Hal musi pokonać Sinestro, który zdradził Zielony Korpus.

  John Bernard Larroquette (ur. 25 listopada 1947 w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, pięciokrotny laureat nagrody Emmy. Najbardziej znany z ról serialowych, występował jako Dan Fielding w sitcomie NBC Night Court oraz wcielał się w tytułowego Mike’a McBride’a w serialu Hallmark Channel McBride. W latach 2007-2008 grał prawnika Carla Sacka w serialu ABC Orły z Bostonu. Hal Jordan (pełne nazwisko Harold „Hal” Jordan) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci byli scenarzysta John Broome i rysownik Gil Kane, którzy wprowadzili ją w komiksie Showcase vol. 1 #22 (październik 1959.). Powszechnie znany jako Green Lantern (pol. Zielona Latarnia), Hal Jordan jest następcą oryginalnego superbohatera posługującego się tym pseudonimem: Alana Scotta, który zaczął stworzony w latach 40. XX wieku (dzisiaj ten okres w historii komiksu nazywa się Złota Erą). Nowy Green Lantern różnił się od swojego pierwowzoru nie tylko nową ukrytą tożsamością, osobowością i genezą, ale przede wszystkim zupełnie nową koncepcją. Ówczesny redaktor naczelny DC Comics, Julius Schwartz, postanowił, by historia Green Lanterna została opowiedziana od nowa. Wyznaczeni przez niego twórcy za inspiracje obrali postać z klasycznej space opery autorstwa amerykańskiego pisarza E. E."Doca" Smitha pod tytułem Lensman. Był to wyraźny zwrot w kierunku tematyki science-fiction, który przyczynił się do odzyskania popularność przez tą postać komiksową. Wcześniej w podobny sposób zastąpiono oryginalnego Flasha, Jaya Garricka, nowym bohaterem o nazwisku Barry Allen.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Christopher Meloni jako Hal Jordan
 • Victor Garber jako Thaal Sinestro
 • Tricia Helfer jako Boodikka
 • Michael Madsen jako Kilowog
 • John Larroquette jako Tomar-Re
 • Kurtwood Smith jako Kanjar Ro
 • Larry Drake jako Ganthet
 • William Schallert jako Appa Ali Apsa
 • Malachi Throne jako Ranakar
 • Olivia D'Abo jako Carol Ferris
 • Richard Green jako Cuch
 • Juliet Landau jako Labella
 • David Lander jako Ch'p
 • Richard McGonagle jako Abin Sur
 • Rob Paulsen jako Zbrojmistrze z Qward
 • Kath Soucie jako Arisia Rrab
 • Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}
  1. "Main Title" (2:06)
  2. "The Ring Chooses Hal" (4:42)
  3. "Hal Meets / The Flight of The Lanterns" (3:46)
  4. "Labella's Club" (3:28)
  5. "Going After Cuch" (3:04)
  6. "The Way I Heard It" (2:19)
  7. "Bugs in the Baggage" (4:14)
  8. "Teleport Pursuit" (2:28)
  9. "Brutal Attack / Fate of Kanjar Ro" (3:50)
  10. "Relinquishing the Ring" (1:16)
  11. "Back From / Boodikka Turns" (5:49)
  12. "Weaponers / Sinestro Transforms" (4:28)
  13. "The New Power Arrives" (2:35)
  14. "The Corps Fights Sinestro" (2:48)
  15. "The Corps Fall" (1:34)
  16. "Revival of the Green Lantern" (2:25)
  17. "Asteroid Battle" (2:47)
  18. "Ring Against Ring" (3:00)
  19. "The Green Lantern Pledge" (1:03)
  20. "End Credits" (3:00)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Green Lantern: First Flight w bazie IMDb (ang.)
 • Zielona Latarnia w bazie Filmweb
 • BatCave.stopklatka.pl dział poświęcony Zielona Latarnia: Pierwszy lot
 • film.gildia.pl dział poświęcony Zielona Latarnia: Pierwszy lot
 • DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.Larry Drake (ur. 21 lutego 1949 w Tulsa, zm. 17 marca 2016 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kath Soucie (ur. 18 listopada 1953) – amerykańska aktorka głosowa. Znana między innymi z udzielania głosu dla postaci Króliczki Loli w filmie animowanym Kosmiczny mecz, Linki w serialu animowanym Kapitan Planeta i planetarianie, roli jednego z Bliźniaków Cramp – Luciena, a także mamy Dextera w Laboratorium Dextera oraz roli Kangurzycy w filmach o Kubusiu Puchatku.
  Green Lantern (pol. Zielona Latarnia) – szereg fikcyjnych postaci (superbohaterów) znanych z serii komiksów wydawanych przez DC Comics. Postać pierwszego Green Lanterna (Alana Scotta) została stworzona przez pisarza Billa Fingera i rysownika Martina Nodella, zadebiutował on w All-American Comics vol. 1 #16 (lipiec 1940). Alan Scott był z założenia kombinacją różnych cech popularnych postaci fikcyjnych. Najwięcej czerpano z postaci bohatera jednej z opowieści Księgi tysiąca i jednej nocy – Aladyna, który staje się posiadaczem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżinna. Świadczy także o tym pełne nazwisko tej postaci, czyli Alan Ladd Wellington Scott. Inspiracją dla twórców był również motyw zaczerpnięty z dramatu muzycznego autorstwa Richarda Wagnera pt. Pierścień Nibelunga (bazujący na średniowiecznym germańskim eposie bohaterskim – Pieśń o Nibelungach) oraz wizerunek lamp, jakich używali ówcześni kolejarze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.