• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zieleniec Wielkopolski w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ulica na warszawskiej Ochocie wytyczona wraz z pobliską Aleją Wielkopolski w latach 1932-1935 według projektu Zygmunta Helwiga jako wschodnia granica Zieleńca Wielkopolskiego.Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw (ur. 3 lipca 1923 w Leeds, zm. 2 listopada 2000 w Bury St Edmunds w hrabstwie Suffolk w Anglii), znana jako Sue Ryder – działaczka charytatywna. Podczas II wojny światowej służyła w tajnej formacji armii brytyjskiej Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych) zajmującej się dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Później do końca życia kierowała założoną przez siebie międzynarodową fundacją charytatywną swojego imienia. Miała tytuł para Wielkiej Brytanii.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Alejka na skwerze

  Zieleniec Wielkopolski – zabytkowy skwer zaprojektowany w duchu modernizmu (otwarta zieleń, brak ogrodzeń) w warszawskiej dzielnicy Ochota położony w kwartale ulic Łęczyckiej, Wawelskiej, Górnickiego i Filtrowej.

  Opis[]

  Główną osią skweru jest aleja Wielkopolski, którą wytyczono w latach 1932–1935. Założony w roku 1938 według projektu którego autorem był Zygmunt Hellwig. Zachodnia oś skweru, ciągnąca się do ul. Krzyckiego, została w 2006 nazwana im. Sue Ryder.

  Ze względu na powierzchnię Zieleniec Wielkopolski jest także nazywany parkiem.

  Ochota – jedna z dzielnic Warszawy, położona w najbliższym sąsiedztwie centrum miasta. Jej geometryczny środek stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).Zygmunt Hellwig (Helwig) (ur. 25 marca 1899 w Kamieniu k. Częstochowy, zm. 24 września 1958 w Bydgoszczy) - polski ogrodnik architekt.

  Powierzchnia ścieżek (ubita ziemia i piach) w Zieleńcu Wielkopolski idealnie nadaje się do gry w boule. Sport ten cieszy się dużą popularnością i stał się znakiem charakterystycznym dla całej okolicy.

  Przypisy

  1. Piknik sąsiedzki w Parku Wielkopolski!. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. kulturalna.warszawa.pl. [dostęp 2016-04-19].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zieleniec Wielkopolski na stronach m.st. Warszawy

 • Aleja Wielkopolski to zabytkowa aleja wytyczona w latach 1932-35 według projektu Zygmunta Hellwiga na terenie Zieleńca Wielkopolskiego.Andrzej Krzycki, inna forma nazwiska: Andreas Cricius, herbu Kotwicz (ur. 7 lipca 1482 w Krzycku w Wielkopolsce, zm. 10 maja 1537 w Skierniewicach) – arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, sekretarz królowej Bony, polityk, mecenas sztuki, poeta staropolski piszący w języku łacińskim, humanista.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Wawelska w Warszawie – jedna z głównych ulic dzielnicy Ochota, biegnąca od alei Niepodległości do ul. Grójeckiej. Obecnie fragment Trasy Łazienkowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.