• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zieleniak

  Przeczytaj także...
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Klatka schodowa – wydzielone ścianami z budynku lub dobudowane w postaci dobudówki, wieży pomieszczenie przeznaczone dla schodów.
  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

  Zieleniakwieżowiec w centrum Gdańska przy ul. Wały Piastowskie, zbudowany w latach 1965-1971 dla Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zieleniak, 1990

  Wznosząc „Zieleniaka” z użyciem szwedzkiej, kosztownej technologii, postawiono najpierw dwa filary, które połączono następnie piętrami. Powstawały one, w odróżnieniu od innych konstrukcji, od najwyższych kondygnacji do najniższych. Po ukończeniu wieżowca oba filary przekształcono w klatki schodowe. Jest to jak dotąd jedyna taka konstrukcja w kraju.

  Metr kwadratowy (symbol: ) – jednostka pola powierzchni w układzie SI. 1 metr kwadratowy to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. W zestawie znaków Unicode metr kwadratowy ma kod: 33A1.Wały Piastowskie – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście. Jest miejscem przebiegu dawnych wałów miejskich, od których bierze nazwę.

  Zgodnie z ówcześnie panującą tendencją w urbanistyce budynek stanowił „akcent wysokościowy” w mieście. Nazwę zawdzięcza kolorowi swojej elewacji. Od początku właścicielem budynku jest Centrum Techniki Okrętowej S.A., które stworzyło we wnętrzu Centrum Biznesu „Zieleniak”, w którym mieści się wiele firm. Na najwyższym piętrze mieści się punkt widokowy z restauracją. Niższe piętra mieszczą biura klasy B. Biura zajmują 13 500 powierzchni, natomiast powierzchni u podnóża budynku jest ok. 5000 m².

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Elewacja – zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami, lico budynku.

  Plan przebudowy[ | edytuj kod]

  W listopadzie 2006 powstał projekt przebudowy „Zieleniaka”, opracowany przez gdańską firmę architektoniczną Kozikowski Design. Projekt przewiduje zastąpienie zieleni na elewacji innym kolorem, natomiast „zieleń” stanowić miałyby ogrody wewnątrz budynku. Wieżowiec miałby zostać również dostosowany m.in. do zmieniających się wymogów przeciwpożarowych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • ZIELENIAK w Gedanopedii
 • Artykuł o projekcie modernizacji budynku
 • Strona właściciela budynku • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.