• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zibbz

  Przeczytaj także...
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Indie pop – gatunek pokrewny indie rockowi bądź jego podgatunek, koncentrujący się na czysto popowej stronie muzyki, tzn. chwytliwych melodiach i harmoniach. Wywodzi się z power popu. Jego odmianą jest twee pop. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny.
  Nobody But You – debiutancki singiel austriackiego piosenkarza Cesára Sampsona, wydany 9 marca 2018 nakładem wytwórni Symphonix Music. Utwór stworzyli Boris Milanov, Sebastian Arman, Joacim Persson i Johan Alkenäs.
  Logotyp zespołu

  Zibbz – szwajcarski zespół muzyczny, grający muzykę indie pop, założony w 2008 przez rodzeństwo Corinne i Stefana Gfellerów; reprezentant Szwajcarii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie (2018).

  Historia zespołu[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w 2008 przez wokalistkę Corinne Gfeller i jej brata Stefana, grającego na perkusji i instrumentach klawiszowych. Nazwa projektu jest modyfikacją angielskiego słowa „siblings” (pl. rodzeństwo).

  Mistrzostwa Świata w Unihokeju Mężczyzn 2012 – organizowane przez Międzynarodową Federację Unihokeja (IFF) po raz dziewiąty w historii. Mistrzostwa odbyły się w Szwajcarii. Państwo to organizowało ten turniej po raz drugi w historii. Turniej odbył się w Bernie oraz Zurychu. Złoty medal zdobyła reprezentacja Szwecji, srebrny Finlandia a brązowy Szwajcaria.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Od 2011 rodzeństwo dzieli czas między Szwajcarię a Los Angeles. W latach 2011–2015 szwajcarska telewizja Joiz emitowała autorskie reality show duetu, w którym opowiadali o swoim życiu w Stanach Zjednoczonych. 20 maja 2011 roku wydali swój debiutancki singiel „Www.Ahh!”. W 2012 roku napisali utwór „One Shot”, będący oficjalnym hymnem Mistrzostwa Świata w Unihokeju Mężczyzn w Zurychu. 5 kwietnia 2013 wydali debiutancki album studyjny, zatytułowany Ready? Go!, który trafił na 14. miejsce listy najczęściej kupowanych płyt w kraju.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  1 września 2017 wydali drugi album studyjny, zatytułowany It Takes a Village, który zadebiutował na 11. miejscu listy bestsellerów. W lutym 2018 z utworem „Stones” wygrali krajowe eliminacje eurowizyjne, dzięki czemu zostali wybrany na reprezentantów Szwajcarii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. 8 maja wystąpili jako siedemnaści w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i nie zakwalifikowali się do finału zajmując 13 miejsce z 86 punktami..

  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  W maju 2020 roku wystąpili w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonai „Stones” i cover kompozycji „Nobody But Youaustriackiego piosenkarza Cesára Sampsona.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Ready? Go! (2013)
 • It Takes a Village (2017)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Social-TV: Joiz schafft Arbeitsplätze in Berlin (niem.). total.mattschiibe.ch. [dostęp 2018-02-12].
  2. Www.Ahh! – Single –ZiBBZ (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2018-02-12].
  3. One Shot – Single – ZiBBZ (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2018-02-12].
  4. Ready? Go! – ZiBBZ (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2018-02-12].
  5. SCHWEIZER HITPARADE - ALBEN TOP 100 > 21.04.2013 (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2018-02-12].
  6. It Takes a Village – ZiBBZ (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2018-02-12].
  7. SCHWEIZER HITPARADE - ALBEN TOP 100 > 10.09.2017 (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2018-02-12].
  8. Zibbz sind die Schweizer Teilnehmer am «ESC» 2018 in Lissabon (niem.). srf.ch. [dostęp 2018-02-12].
  9. Eurovision Song Contest 2018 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-08].
  10. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 5 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 1 maja 2020. [dostęp 2020-05-02].
  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja 2018 roku w Altice Arena w Lizbonie. Organizatorem konkursu będą Europejska Unia Nadawców (EBU) i portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Będzie to pierwszy konkurs zorganizowany w Portugalii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Eurovision Home Concerts – projekt Europejskiej Unii Nadawców powstały w miejsce 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odwołanego w wyniku pandemii COVID-19, na potrzeby którego eurowizyjni wykonawcy śpiewają konkursowe przeboje, nagrywając występy z własnych domów. Każdy uczestnik projektu prezentuje nie tylko swoją autorską piosenkę konkursową, ale też covery eurowizyjnych przebojów, które (spośród dwóch lub czterech propozycji) w drodze głosowania wybierają internauci. Pierwszy koncert został wyemitowany 3 kwietnia 2020.
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.146 sek.