• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ziębice - gmina

  Przeczytaj także...
  Pomianów Dolny (niem. Nieder Pomsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.Zakrzów – przysiółek wsi Witostowice w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Ziębicegmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.

  Siedziba gminy to Ziębice.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 18 444 osoby.

  Henryków (niem. Heinrichau) - wieś w Polsce, na Śląsku (Dolny Śląsk), położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.Gmina Kamieniec Ząbkowicki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.

  Położenie i struktura gminy[]

  Gmina Ziębice położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim. Centrum gminy zajmuje Wysoczyzna Ziębicka (250-300 m n.p.m.), falista równina, którą przecina dolina Oławy. W północnej części gminy znajduje się obszar chronionego krajobrazu, obejmujący fragment Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Gmina Ziębice jest osiemnastą co do wielkości jednostką administracyjną województwa i zajmuje powierzchnię 222,4 km² (ok. 1% powierzchni województwa dolnośląskiego). Powierzchnia obszarów wiejskich wynosi 207,3 km² tj. 93% ogólnej powierzchni gminy. Klimat lokalny jest zróżnicowany (solarny, wilgotny). Obszar miasta to 15 km². W gminie udział użytków rolnych wynosi 79,3%, lasów 11,5%.

  Województwo wałbrzyskie – istniejące w latach 1975-1998 województwo, jednostka administracyjna najwyższego szczebla, położone w południowo-zachodniej Polsce o powierzchni 4169 km², składające się z 15 gmin miejskich i 30 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Graniczyło na zachodzie z województwem jeleniogórskim, na północy z legnickim i wrocławskim, na wschodzie z opolskim, a na południu z Czechosłowacją (później Czechami). Siedziba władz wojewódzkich znajdowała się w Wałbrzychu. Z dniem 1 stycznia 1999 r. terytorium województwa weszło w skład nowo powstałego województwa dolnośląskiego.Gmina Kamiennik – gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie nyskim na Wysoczyźnie Nyskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.

  Sołectwa: Biernacice, Bożnowice, Brukalice, Czerńczyce, Dębowiec, Głęboka, Henryków, Jasienica, Kalinowice Dolne, Kalinowice Górne, Krzelków, Lipa, Lubnów, Niedźwiednik, Niedźwiedź, Nowina, Nowy Dwór, Osina Mała, Osina Wielka, Pomianów Dolny, Raczyce, Rososznica, Skalice, Służejów, Starczówek, Wadochowice, Wigańcice, Witostowice oraz miasto Ziębice.

  Gmina Ząbkowice Śląskie – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.Gmina Przeworno – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.

  Miejscowość bez statusu sołectwa: Jasłówek, Służejówek, Zakrzów.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Ziębice ma obszar 222,24 km², w tym:

 • użytki rolne: 78%
 • użytki leśne: 12%
 • Gmina stanowi 27,72% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Ziębice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ziebice.png

  Wysoczyzna Ziębicka – mikroregion w południoowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, w południowej części Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).

  Sąsiednie gminy[]

  Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Kamiennik, Otmuchów, Paczków, Przeworno, Strzelin, Ząbkowice Śląskie

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Kalinowice Górne – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Witostowice (niem.: Schönjohnsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice, u stóp Wzgórz Strzelińskich.
  Przedgórze Sudeckie (cz. Krkonošsko-jesenické podhůří, Sudetské podhůří, niem. Sudetenvorland) (332.1) — obszar (makroregion) położony na północ od właściwych Sudetów, będący z nimi w łączności, jednak oddzielony od Sudetów wyraźną linią tektoniczną (uskok brzeżny sudecki). Pofałdowana równina - najwyższe wzniesienie: Ślęża 718 m n.p.m.
  Rososznica (niem. Olbersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.
  Kalinowice Dolne – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.
  Gmina Strzelin – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.