• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zhu Qianwei

  Przeczytaj także...
  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.

  Zhu Qianwei (chiń.: 朱倩蔚; pinyin: Zhū Qiànwèi; ur. 28 września 1990 w Szanghaju) – chińska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym, wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, złota medalistka mistrzostw świata (basen 25 m).

  Największym jej sukcesem jest srebrny medal olimpijski w sztafecie 4 x 200 m kraulem (w składzie z Yang Yu, Tan Miao i Pang Jiaying) w Pekinie i złoty medal mistrzostw świata w Rzymie w 2009 w sztafecie (z Yang Yu, Liu Jing i Pang Jiaying) na dystansie 4 x 200 m stylem dowolnym i rekord świata w tym wyścigu (7.42,08 min).

  Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.10. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 15 - 19 grudnia 2010 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

 • 2009 Rzym - Gold medal blank.svg złoto - 4 x 200 m stylem dowolnym
 • ]

 • 2010 Dubaj - Gold medal blank.svg złoto - 4 x 200 m stylem dowolnym
 • Rekordy świata[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie 2008teamchina.olympic.cn
 • Rekordy życiowe
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.13. Mistrzostwa Świata w Pływaniu – zawody organizowane przez Światową Federację Pływacką (FINA), które odbyły się w dniach 19 lipca - 2 sierpnia 2009 roku w Rzymie (Włochy).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Liu Jing (chiń. upr.: 刘京; chiń. trad.: 劉京; pinyin: Liú Jīng; ur. 8 marca 1990 w Pekinie) – chińska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym, mistrzyni świata, złota medalistka mistrzostw świata (basen 25 m).
  Pang Jiaying (chiń. upr.: 庞佳颖; chiń. trad.: 龐佳穎; pinyin: Páng Jiāyǐng; ur. 6 stycznia 1985 w Szanghaju) – chińska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym, czterokrotna medalistka olimpijska, mistrzyni świata.
  Yang Yu (chiń. upr.: 杨雨; chiń. trad.: 楊雨; pinyin: Yáng Yǔ; ur. 6 lutego 1985 w Hangzhou) – chińska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym i motylkowym, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.095 sek.