• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zhou Chunxiu

  Przeczytaj także...
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni. Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Zhou Chunxiu (chin. upr. 周春秀, chin. trad. 周春秀, pinyin Zhōu Chūnxiù; ur. 15 listopada 1978 w Jiangsu) – chińska lekkoatletka, długodystansowiec.

  11. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbyły się na stadionie Nagai w Osace między 25 sierpnia i 2 września 2007 roku. Japonia drugi raz w historii organizowała lekkoatletyczny czempionat globu – poprzednio zawody tej rangi odbyły się tutaj w 1991 roku, a ich gospodarzem było Tokio. Mistrzostwa były dopiero trzecimi rozegranymi poza Europą.XV Igrzyska Azjatyckie (Asian Games 2006) – zawody sportowe państw azjatyckich, które odbyły się w daniach 1-15 grudnia 2006 w stolicy Kataru – Ad-Dauha. Ad-Dauha było pierwszym w historii miastem w regionie i zaledwie drugim w zachodniej Azji (Teheran, 1974), które było gospodarzem igrzysk. W programie igrzysk znajdowało się 46 dyscyplin.

  Brązowa medalistka olimpijska z Pekinu, wicemistrzyni świata z Osaki (2007) i mistrzyni Igrzysk Azjatyckich (2006) w maratonie. Ponadto zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2005 i zwyciężyła maraton w Londynie w 2007 roku. Jej rekord życiowy to 2:19.51 i został ustanowiony w marcu 2006 w Seulu. Mierzy 160 cm wzrostu, waży 46 kg.

  Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk w Pekinie odbyły się na stadionie narodowym pomiędzy 15 i 24 sierpnia.10. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbywały się w dniach 6-14 sierpnia na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach. W zawodach lekkoatletycznych startowało ogółem 1891 zawodników (840 kobiet i 1051 mężczyzn) ze 196 krajów. Walczyli oni o medale w 47 konkurencjach, w tym po raz pierwszy w historii w biegu na 3000 metrów z przeszkodami kobiet.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zhou Chunxiu w bazie World Athletics (ang.).
 • Olympics at Sports-Reference.com > Athletes > Zhou Chunxiu (ang.)
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, IAAF (ang. International Association of Athletics Federations) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie. Do 2001 działała ona pod nazwą Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyki Amatorskiej (skrótowcem było także IAAF, od International Amateur Athletics Federation). Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.