• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zhengzhou

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zhengzhou (chin. upr.: 郑州; chin. trad.: 鄭州; pinyin: Zhèngzhōu; wym. [tʂɤ̂ŋtʂóu̯]) – stolica prowincji Henan, leżąca nad Huang He. W mieście znajduje się największa na świecie fabryka iPhone'ów, obsługująca firmę Apple.

  Ekonomia[ | edytuj kod]

  Ośrodek szkolnictwa wyższego, wydobycia węgla i energetyki oraz przemysłu włókienniczego, a także spożywczego, maszynowego, środków transportu, elektronicznego i wysokich technologii.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Du Fu, znany także jako Dù Shàolíng (杜少陵) lub Dù Gōngbù (杜工部) (ur. 712, zm. 770) – chiński poeta, tworzący w czasach dynastii Tang.

  Transport[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Metro w Zhengzhou.

  Miasto posiada własny port lotniczy i stację kolejową.

  Sport[ | edytuj kod]

  Zhengzhou ma także własną drużynę piłkarską Henan Jianye, grającą w Chinese Super League.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na przedmieściach znajdują się:

 • góra Song Shan ze słynną świątynią Shaolin.
 • pomnik cesarzy Yan Di i Huang Di
 • Znani mieszkańcy[ | edytuj kod]

  Pochodził stąd Du Fu, uważany za najwybitniejszego chińskiego poetę, oraz jego kolega po fachu Bai Juyi i filozof Han Fei.

  Chinese Football Association Super League (chin. upr.: 中国足球协会超级联赛, chin. trad.: 中國足球協會超級聯賽, pinyin: Zhōngguó Zúqiú Xiéhuì Chāojí Liánsài), bardziej znana jako Chinese Super League (中超联赛) lub CSL - najwyższa liga piłkarska w Chinach operowana przez Chiński Związek Piłki Nożnej.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Saitama, Japonia
 • Białoruś Mohylew, Białoruś
 • Stany Zjednoczone Richmond, Stany Zjednoczone
 • Korea Południowa Chinju, Korea Południowa
 • Rosja Samara, Rosja
 • Rumunia Kluż-Napoka, Rumunia
 • Jordania Irbid, Jordania
 • Brazylia Joinville, Brazylia
 • Bułgaria Szumen, Bułgaria
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  Zhengzhou, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-18].

  Henan Construction (chiń.: 河南建業足球俱樂部; pinyin: Hénán Jiànyè Zúqiú Jùlèbù) – chiński klub piłkarski, założony w 1994 roku. Siedziba klubu znajduje się w Zhengzhou. Stadion zespołu nosi nazwę Zhengzhou Hanghai Stadium i mieści około 30000 kibiców. Od początku 2007 roku zespół gra w Chinese Super League, czyli pierwszej lidze chińskiej. W 2012 roku klub zajął ostatnie 16.miejsce w ekstraklasie i spadł do drugiej ligi.Saitama (jap. さいたま市, Saitama-shi) – stolica i największe miasto japońskiej prefektury Saitama. Wielu mieszkańców miasta dojeżdża do pracy do Tokio.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. World urban areas
  2. Inside China’s ‘iPhone City’, it’s full steam ahead, South China Morning Post, 15 października 2020 [dostęp 2020-12-27] (ang.).
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szumen (bułg. Шумен) (1950-65 Kołarowgrad) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, założone w X wieku; administracyjny ośrodek obwodu Szumen. Około 103 tys. mieszkańców; ośrodek regionu rolniczego; przemysł spożywczy (tytoniowy, przetwórstwo owoców i warzyw, młynarstwo, piwowarstwo, olejarstwo), maszynowy, drzewny (wyrób mebli), skórzany; węzeł kolejowy i drogowy; ośrodek turystyczny.
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bai Juyi lub Bo Juyi (ur. 772 w Xinzheng w prow. Henan, zm. 846 w Luoyangu) – chiński poeta z czasów dynastii Tang, autor prawie 3000 utworów.
  Kluż-Napoka, do roku 1974 oficjalną nazwą miasta było Kluż (Cluj) (dawniej: Cladiopol, Claudiopolis, Koloszwar, rum. Cluj-Napoca, węg. Kolozsvár, niem. Klausenburg) – miasto o charakterze przemysłowym, leżące w północno-zachodnim Siedmiogrodzie (Rumunia), 130 km na południe od granicy z Ukrainą.
  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
  Klasztor Shaolin (chin. 少林寺; pinyin:Shàolín Sì), w spolszczeniu: Szaolin – świątynia buddyjska wybudowana w 495 roku w Cesarstwie Chińskim (obecnie: ChRL), w prowincji Henan. Historyczny ośrodek buddyzmu mahajana i sekty chan, miejsce legendarne dla chińskich sztuk walki, obecnie ważny ośrodek turystyczny. W roku 2010 klasztor i znajdujące się w jego pobliżu pagody (oraz inne zabytki w okolicy) zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.94 sek.