• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zheng Chenggong

  Przeczytaj także...
  Zheng Zhilong (ur. 1604 w Fujian, zm. 24 listopada 1661) – chiński pirat i polityk. Był ojcem chińskiego bohatera narodowego Zheng Chenggonga.Dżonka - dalekowschodni niewielki statek drewniany bez stępki, przeważnie 1-, 2- lub 3-masztowy, o charakterystycznych wielokątnych żaglach przypominających wachlarz, plecionych z włókien roślinnych, zaopatrzonych w liczne, poziome usztywniające listwy biegnące promieniście w poprzek całego żagla. Wykorzystywany w transporcie rzecznym i przybrzeżnym, w rybołówstwie, a czasami także jednocześnie jako miejsce zamieszkania całej rodziny. Nośność największych dżonek (pięciomasztowych) sięga około 600 ton. Obecnie pływające dżonki niewiele różnią się od tych sprzed kilku wieków. Jednostka charakterystyczna dla wybrzeży całej wschodniej Azji od Japonii po Filipiny (bez Rosji).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Zheng Chenggong, w Europie znany zazwyczaj jako Koksinga (Koxinga) (ur. 28 sierpnia 1624 w Hirado w Japonii, zm. 23 czerwca 1662) – chiński dowódca i przywódca antymandżurskiej opozycji. W 1661 roku dokonał inwazji na Tajwan.

  Urodził się jako syn Zheng Zhilonga – pirata, a od 1628 roku dowódcy cesarskiej floty Chin. Jego matką była Japonka, Tagawa Matsu (田川松), imię chińskie Wengshi (翁氏).

  Po zajęciu Chin przez Mandżurów w 1644 roku ojciec i cała rodzina Zhenga przeszli na stronę Mandżurów. On sam natomiast przyłączył się do zbrojnego oporu antymandżurskiego, stając na czele wiernych Mingom sił w prowincji Fujian. Pomimo licznych ofert tytułów i wysokich stanowisk konsekwentnie odmawiał przejścia na stronę mandżurską.

  Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.Dynastia Ming (1368–1644) (chiń.: 明朝; pinyin: Míng Cháo; Wade-Giles: Ming Ch’ao; IPA: [mǐŋ tʂʰɑ̌ʊ̯]) – dynastia cesarska Chin, panująca po upadku mongolskiej dynastii Yuan. Była to ostatnia narodowa dynastia chińska.

  Jako dowódca sił wiernych Mingom odnosił znaczne sukcesy, zadając Mandżurom dotkliwe straty. W 1659 roku jego wojska wyzwoliły prowincję Anhui i rozpoczęły oblężenie Nankinu, którego nie udało się jednak zdobyć. Po nieudanej próbie zdobycia miasta Zheng wycofał się ze swoimi siłami do Xiamen.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Królestwo Dongning (chiń. upr.: 东宁王国; chiń. trad.: 東寧王國; pinyin: Dōngníng Wángguó) – państwo istniejące na Tajwanie w latach 1662–1683. Było to pierwsze w historii panowanie chińskie na wyspie.

  W 1661 roku, uznając dalszy opór za bezsensowny, na czele 25 tysięcy żołnierzy na 99 dżonkach dokonał inwazji na znajdujący się wówczas pod kontrolą holenderską Tajwan. Po krótkich walkach zdobył fort Provintia i obległ twierdzę Zeelandia. Wobec braku odsieczy, Holendrzy zostali zmuszeni do podpisania 1 lutego 1662 roku traktatu, na mocy którego opuścili wyspę. Zheng wkrótce potem zmarł, jednak jego następcy utrzymali kontrolę nad Tajwanem do 1683 roku (zob. Królestwo Dongning).

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Jego europejskie imię Koksinga pochodzi z holenderskiego Coxinga i jest zniekształceniem chińskiego 國姓爺 (Guóxìngyé), oznaczającego "wielmożny pan noszący państwowe nazwisko".

  Przypisy

  1. Encyklopedia historyczna świata. Tom X. Kraków: Wyd. Opres, 2002, s. 124. ISBN 83-85909-72-9.

  Bibliografia[]

 • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.
 • Xiamen (chin. trad.: 廈門; chin. upr.: 厦门; pinyin: Xiàmén; dawniej znane na Zachodzie jako Amoy od wymowy nazwy miasta w dialekcie hokkien) – miasto portowe w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Fujian, nad Cieśniną Tajwańską. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 636 548. Zespół miejski w 1999 roku liczył 1 289 876 mieszkańców.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.