• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zheda Pixing 1

  Przeczytaj także...
  Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych.Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN – PW-Sat.
  QPSK (ang. Quadrature Phase Shift Keying) – modulacja polegająca na dwubitowym kodowaniu transmitowanego sygnału na 4 ortogonalnych przesunięciach fazy.

  Zheda Pixing 1 – chiński pikosatelita technologiczny, opracowany wspólnie przez Uniwersytet Zhejiang, Szanghajski Instytut Mikroukładów i Informatyki oraz Chińską Akademię Nauk, do badań nad mikrourządzeniami elektromechanicznymi.

  MEMS-Pico, jak jest nazywany w krajach anglojęzycznych, jest satelitą swobodnym, czyli nie posiada układu kontroli pozycji na orbicie ani napędu. Nie ma też układów ruchomych, a składa się jedynie z elektroniki i jej obudowy. Statek ma kształt dwudziestosześciościanu, którego 18 ścian jest kwadratowych, a 8 trójkątnych. Siedemnaście kwadratowych ścian pokrywają ogniwa słoneczne o łącznej powierzchni 270 cm², wytwarzające około 2 W energii elektrycznej.

  Ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne, fotoogniwo – element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, czyli poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów o energii większej, niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (zob. nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.CMOS (ang. Complementary MOS) – technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich. Dzięki temu układ statycznie nie pobiera żadnej mocy (pomijając niewielki prąd wyłączenia tranzystora), a prąd ze źródła zasilania płynie tylko w momencie przełączania – gdy przez bardzo krótką chwilę przewodzą jednocześnie oba tranzystory. Tracona w układach CMOS moc wzrasta wraz z częstotliwością przełączania, co wiąże się z przeładowywaniem wszystkich pojemności, szczególnie pojemności obciążających wyjścia.

  Ładunek satelity stanowi elektromechaniczny mikroczujnik podczerwieni i kamera cyfrowa wykonana w technologii CMOS. Do komunikacji z nim służy nadajnik i odbiornik pasma S. Odbiór odbywa się na częstotliwości 2,1 GHz, a nadawanie 2,3 GHz, z szybkością 4 kB i modulacją QPSK nośnej. Z uwagi na dużą różnicę częstotliwości nadawania i odbioru statek używa dwóch zestawów dwuantenowych. Rozmieszczone są one naprzeciwko siebie, na trójkątnych bokach statku.

  Kamera cyfrowa (ang. DVC – Digital Video Camcorder) – urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk oraz zapisujące sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej, najczęściej na taśmie Digital Video w kasetach DV albo MiniDV, na płycie DVD, karcie pamięci czy dysku twardym.Mikroukład elektromechaniczny, mikrosystem elektromechaniczny, mikrourządzenie elektromechaniczne, MEMS (od ang. microelectromechanical system) – zintegrowana struktura elektromechaniczna, której co najmniej jeden wymiar szczególny znajduje się w skali mikro (0,1–100 μm).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PicoSat (ang.). W: NSSDC Master Catalog [on-line]. NASA. [dostęp 2013-10-01].
  2. Za Jonathan's Space Report i Aerospace Corporation. Gunter's Space Page podaje 2,5 kg.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • CANEUS (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.