Zgromadzenie Legislacyjne Kolumbii Brytyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgromadzenie legislacyjne Kolumbii Brytyjskiej – inaczej Parlament Kolumbii Brytyjskiej Legislative Assembly of British Columbia składa się współcześnie z 79 deputowanych Members of Legislative Assembly, w skrócie MLA. Deputowani wybierani są w szeregu jedno- i wielomandatowych okręgów. System taki jest wyjątkowy, gdyż we wszystkich innych parlamentach w Kanadzie obowiązuje system okręgów jednomandatowych.

Konfederacja Kanady (ang. Confederation of Canada, fr. Confédération canadienne) – akt prawny tworzący unię czterech kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej odtąd zwanych Dominium Kanady lub Kanadą. Konfederacja została zawarta w 1867, a jej finalizacją była Ustawa o Ameryce Brytyjskiej uchwalona przez Parlament Brytyjski i podpisana przez królową Wiktorię. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867. Rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day/Fête du Canada – Dzień Kanady.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W chwili przystąpienia do Konfederacji Kanady w Brytyjskiej Kolumbii nie istniał system partyjny. Samodzielne partie polityczne zaczęły pojawiać się dopiero od 1890 i stały się powszechne od 1903. Do tego momentu kandydaci na deputowanych szli do wyborów identyfikując się jako popierający rząd sprawujący w danym momencie władzę, lub będący do niego w opozycji. Dawało to rodzaj nieformalnego systemu dwupartyjnego.

Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.
Reklama