• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zgharta

  Przeczytaj także...
  Trypolis (arab. Tarabulus ash-Sham, staroż. Tripolis) – miasto w północnym Libanie, nad Morzem Śródziemnym. Stolica dystryktu Kada Trypolis, zamieszkane przez ok. 237 tys. mieszkańców, z czego 80% to muzułmanie sunniccy. Drugie pod względem wielkości miasto kraju, ważny port morski: przywóz ropy naftowej, wywóz wyrobów przemysłu lekkiego i przetwórczego ropy naftowej, przemysł włókienniczy, spożywczy, chemiczny, rozwinięte również rzemiosło oraz połowy ryb i gąbek.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

  Zagharta (Zgharta, Zghorta, Zaghorta; arab. زغرتا) – miasto w północnym Libanie, siedziba dystryktu, 7 km od Trypolisu, 91 km od Bejrutu. Administracyjnie tworzy jedną jednostkę municypalną z miastem Ehden, oddalonym o 24 km.

  W czasie libańskiej wojny domowej Zagharta była bastionem chrześcijańskiej milicji Brygada Marada.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  René Moawad

  Ihdan a. Ehden – górskie miasto w Libanie, w dystrykcie Zagharta, 124 km na północ od Bejrutu. Historia miejscowości sięga starożytności. W VI wieku jej mieszkańcy przyjęli chrześcijaństwo w obrządku maronickim. Mieszkańcy Ihdan wspierali krzyżowców z Hrabstwa Trypolisu w walce z muzułmanami. W 1283 roku miejscowość została spalona przez wojska sułtana Kalawuna i ponownie zniszczona w 1586 roku. W XVI wieku ehdeńczycy założyli Zaghartę i od tego czasu mieszkańcy obu miast tworzą jedną wspólnotę.Brygada Marada – chrześcijańska formacja zbrojna, istniejącą w okresie wojny domowej w Libanie; obecnie partia polityczna Ruch Marada (El Marada) wchodząca w skład Sojuszu 8 Marca oraz Bloku Zmian i Reform (3 deputowanych). Główny bastion Marady znajduje się w północnolibańskim mieście Zgharta. Nazwa organizacji nawiązuje do średniowiecznych syryjskich wojowników.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1] Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 2. Bliski Wschód. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2004, s. 71.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia
 • http://zgharta.com
 • http://www.zgharta-ehden.org/ • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Wojna domowa w Libanie to toczący się w latach 1975-1990 konflikt zbrojny pomiędzy chrześcijańską a muzułmańską mniejszością wyznaniową w Libanie. Konflikt zakończył się porozumieniem z Taif.
  Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) – urząd obsługujący i działający pod bezpośrednim kierownictwem Głównego Geodety Kraju. Główny Geodeta Kraju kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych.
  René Moawad (arab. رينيه معوض, ur. 17 kwietnia 1925 w Zagharcie, zm. 22 listopada 1989 w Bejrucie) – libański polityk, prezydent Libanu od 5 listopada do 22 listopada 1989 roku, Maronita. Przez pięć kadencji był deputowanym Zgromadzenia Narodowego. Zginął w zamachu bombowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.