• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zespół dworsko-parkowy w Tymbarku

  Przeczytaj także...
  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Dwór – szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do XX wieku.
  Tymbark – wieś gminna (1357-1934 miasto) w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Zespół dworsko-parkowy w Tymbarku – położone w miejscowości Tymbark na zboczu góry Zęzów pozostałości zabudowań dworskich, otoczone parkiem ze starodrzewem.

  Z pierwotnego założenia zachował się jedynie stary drewniany dwór z XIX wieku i oranżeria, wybudowana w 1911.

  Większość rosnących tu drzew ma ponad 100 lat. Znaczna część z nich jest chroniona jako pomniki przyrody.

  Zęzów – wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, w paśmie Zęzowa. Jest to niewielkie i niskie pasmo o równoleżnikowym przebiegu, wznoszące się w widłach Łososiny i jej dopływu – potoku Bednarka. Głębokie doliny tych cieków wodnych oddzielają go od innych wzniesień Beskidu Wyspowego. W kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się w nim wierzchołki: Grojec (638 m), Stronica (606 m), Stronia zwana też Kaczą Górą (664 m) i Zęzów (692 m). Pomiędzy Stronią a Zęzowem znajduje się płytka przełęcz. Różne mapy podają różną wysokość Zęzowa; według mapy Compass jest to 705 m, według mapy Geoportalu 693 m.

  Bibliografia[]

  1. Założenie dworsko-parkowe Tymbark  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.