• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zeppo Marx

  Przeczytaj także...
  Małpi interes (ang. Monkey Business) - amerykański film komediowy z 1931 roku. W rolach głównych wystąpiła grupa aktorów, znanych jako Bracia Marx.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zeppo Marx, właśc. Herbert Marx (ur. 25 lutego 1901, zm. 30 listopada 1979) – amerykański aktor komediowy. Jeden z braci Marx.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Herbert Marx urodził się w 1901 roku w Nowym Jorku jako najmłodszy z piątki rodzeństwa. W 1918 roku dołączył do istniejącego od 1907 roku zespołu wodewilowego swoich braci, zastępując Miltona „Gummo” Marxa, który wystąpił z zespołu. Wtedy przyjął przydomek Zeppo. Na tle wygłupów braci wyróżniał się większą powagą.Wspólnie z zespołem pojawił się w Broadwayowskich w sztukach I’ll Say She Is i The Cocoanuts. Po podpisaniu przez zespół kontraktu z wytwórnią Paramount wystąpił razem z braćmi w filmach zrealizowanych przez tę wytwórnię, takich jak Sucharki w kształcie zwierząt, Końskie pióra, Małpi interes i Kacza zupa.

  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Po zakończeniu zdjęć do tego ostatniego filmu Zeppo zrezygnował z kariery aktorskiej i wspólnie z Gummo założył agencję menedżerską.

  Był dwukrotnie żonaty – oba małżeństwa zakończyły się rozwodem. Jego pierwszą żoną była Marion Benda, którą poślubił w 1927 roku. Wspólnie adoptowali dwóch synów, Timothy’ego i Thomasa. Ich związek rozpadł się w 1954 roku. W 1959 ożenił się z Barbarą Blakeley, z którą rozwiódł się w 1972 roku. Zmarł na raka płuc 30 listopada 1979 roku w Palm Springs w Kalifornii. Jego prochy rozrzucono nad Oceanem Spokojnym.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Humor Risk (1921) jako playboy
 • Pocałunek w mroku (A Kiss in the Dark, 1925) jako nieznajomy
 • Orzechy kokosowe (The Cocoanuts, 1929) jako Jamison
 • Sucharki w kształcie zwierząt (Animal Crackers, 1930) jako Horatio Jamison
 • Małpi interes (Monkey Business, 1931) jako Zeppo
 • Końskie pióra (Horse Feathers, 1932) jako Frank Wagstaff
 • Kacza zupa (Duck Soup, 1933) jako Bob Rolland
 • Źródło.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zeppo Marx – Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zeppo Marx w bazie Filmweb
 • Zeppo Marx w bazie IMDb (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kacza Zupa (ang. Duck Soup) – amerykański film komediowy z 1933 roku. W rolach głównych wystąpiła grupa aktorów, znana jako bracia Marx.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gummo Marx, właśc. Milton Marx (ur. 23 października 1892, zm. 21 kwietnia 1977) – amerykański aktor komediowy. Jeden z braci Marx.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.