Zentiva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zentiva – przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Pradze, w Czechach. Firma opracowuje, wytwarza i wprowadza do obrotu szeroką gamę leków generycznych i leków dostępnych bez recepty (OTC).

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

W czerwcu 2020 r. zatrudniała ponad 4,7 tys. pracowników, a jej główne trzy zakłady wytwórcze zlokalizowane były w Pradze, Bukareszcie i Ankleshwarze.

Historia[ | edytuj kod]

Początki czeskiego przedsiębiorstwa farmaceutycznego sięgają 1488 roku i związane są z apteką „Pod Czarnym Orłem” („U Černého Orla”) w centrum Pragi – na Malej Stranie. W 1857 roku aptekę zakupił Benjamin Fragner (1824–1886) z synem. Plany poszerzenia działalności zaczął realizować jego syn, Dr. Karel Fragner (1861–1926), a następnie rozwinął je wnuk – Dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977). Razem z bratem, architektem Jaroslavem Fragnerem, zbudował on i zaprojektował nowoczesny zakład produkcji farmaceutycznej w miejscowości Dolní Měcholupy, obecnie będącej częścią Pragi. Dziś na terenie pierwotnego zakładu mieści się centrala firmy Zentiva.

Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Zentiva, k.s. (dawniej Léčiva a.s.) jest firmą farmaceutyczną znaczącą na rynku Czech i Słowacji. Około 65% produkcji eksportuje na Słowację i na pozostałe rynki Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. Jedynym udziałowcem firmy jest Zentiva N.V..

Fabryka „Benjamin Fragner” zaczęła produkcję leków w sierpniu 1930 roku. Jej rentowność opierała się na solidnej bazie substancji czynnych, które dały początek intensywnym pracom badawczo-rozwojowym. W czasie II wojny światowej, po zamknięciu czeskich uniwersytetów pod okupacją niemiecką, fabryka Fragnera stała się schronieniem dla wielu wybitnych specjalistów. Na przykład w zakładzie miała miejsce jedna z pierwszych udanych prób wyizolowania penicyliny (BF Mykoin 510).

Malá Strana (Mała Strona, Kleinseite) – dzielnica Pragi, do 1784 samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy.Penicyliny, antybiotyki penicylinowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa bakteriobójczych antybiotyków; najstarsza grupa antybiotyków β-laktamowych.

W 1946 roku przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane przez czeski rząd. Nastąpiło rozdzielenie zakładu produkcyjnego i apteki. Fabryka stała się częścią SPOFA (Zjednoczenia Przedsiębiorstw Farmaceutycznych). Licząca 750 pracowników fabryka była czołowym zakładem farmaceutycznym w powojennej Czechosłowacji. Na początku lat 60. XX w., aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gotowe postacie farmaceutyczne, podjęto kwestię unowocześnienia zakładu i dalszego zwiększenia produkcji. Modernizacja została zakończona w 1979 roku, a w jej efekcie wzniesiono nowe, nowoczesne zakłady produkcyjne.

Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.OTC (ang. Over The Counter drug) – w medycynie, leki wydawane bez recepty lekarskiej. Idea OTC umożliwia pacjentom samoleczenie w powszechnych dolegliwościach, jak również w okresie przed zasięgnięciem porady lekarskiej. Aby produkt leczniczy mógł zostać dopuszczony do obrotu jako lek OTC, musi być bezpieczny w ściśle limitowanym czasie stosowana (zwykle do 3 lub 5 dni) w konkretnych, łatwych do samozdiagnozowania przez pacjenta dolegliwościach. Kryteria dostępności produktów leczniczych wydawanych bez recepty są definiowane przez WHO oraz w Europie przez EMEA, natomiast w USA, Kanadzie i krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej przez Pan American Health Organisation.

Począwszy od 1989 roku, przedsiębiorstwo przeszło szereg istotnych zmian organizacyjnych i właścicielskich. W 1993 roku nazwa spółki została zmieniona z Léčiva a.s. na Zentiva k.s. Później, w 1998 roku zarząd spółki Zentiva nabył większościowy pakiet akcji i skupił działalność na markowych lekach generycznych. W 2003 roku została wprowadzona nowa marka korporacyjna – Zentiva CZ s.r.o. W tym samym roku do portfela Zentivy dołączyło czołowe przedsiębiorstwo farmaceutyczne ze Słowacji (Slovakofarma). W 2004 roku Zentiva zadebiutowała na giełdzie w Pradze i w Londynie. Swoją działalność rozszerzyła także na Polskę i Rosję oraz inne rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Pod koniec 2005 roku doszło do przejęcia spółki Sicomed (wiodącego przedsiębiorstwa produkcji leków generycznych w Rumunii, obecnie pod nazwą Zentiva SA), która powiększyła portfel Zentivy.

Na początku 2007 roku Zentiva zwiększyła zakres swojej działalności na Węgrzech i przejęła Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (czołowego producenta tureckiego). Rok 2008 przyniósł przejęcie Zentivy przez francuski holding Sanofi i decyzję o przekształceniu jej w europejską platformę leków generycznych grupy. Zentiva stała się wówczas częścią franczyzy leków generycznych Sanofi.

W 2018 roku fundusz Advent International kupił od Sanofi europejski oddział produkcji leków generycznych – Zentivę. Łączna wartość transakcji wyniosła 1,919 mld EUR. Dzięki wsparciu Advent International, jednego z największych funduszy inwestycji kapitałowych, Zentiva uzyskała niezależność.

Po przejęciu przez Advent International Zentiva weszła na drogę szybkich przejęć służących budowaniu pozycji na rynku leków generycznych i OTC w Europie i poza nią. W kwietniu 2019 roku Zentiva przejęła Creo Pharmaceuticals, brytyjską spółkę zależną amerykańskiej spółki Amneal Pharmaceuticals (od 2013 r.). Kolejnym nabytkiem (w maju 2019 r.) było przedsiębiorstwo farmaceutyczne Solacium z siedzibą w Rumunii zwiększające swój udział w rynku leków zarówno generycznych, jak i OTC.

Historia przejęć[ | edytuj kod]

1857: Benjamin i Karel Fragner kupują aptekę „Pod Czarnym Orłem”

1946: Rozdzielenie apteki i zakładu produkcyjnego

2003: Przejęcie Slovakofarmy

2005: Przejęcie Sicomed

2007: Przejęcie Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals

2008: Sanofi przejmuje Zentivę

2018: Fundusz Advent International przejmuje Zentivę

2019:

 • kwiecień: przejęcie Creo Pharmaceuticals
 • maj: przejęcie Solacium Pharmaceuticals
 • wrzesień: podpisanie umowy przejęcia zakładu wytwórczego w Ankleshwarze w Indiach
 • październik: podpisanie ostatecznej umowy przejęcia działalności Alvogen(ang.) w Europie Środkowo-Wschodniej
 • 2020:

 • kwiecień: przejęcie działalności Alvogen w Europie Środkowo-Wschodniej
 • maj: przejęcie zakładu wytwórczego w Ankleshwarze
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zentiva zwiększa moce produkcyjne: zakończenie przejęcia zakładu Ankleshwar, www.zentiva.pl, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-12-21].
  2. https://www.lekarna-orel.cz/historie.php.
  3. o, Fragnerova lékárna U Černého orla, Malostranské náměstí, Praha, www.lekarna-orel.cz [dostęp 2020-11-26].
  4. Wayback Machine, web.archive.org, 25 kwietnia 2012 [dostęp 2020-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-25].
  5. m, Zentiva snaps up Eczacibasi generics for €460m, outsourcing-pharma.com [dostęp 2020-11-26] (ang.).
  6. Acquisition of Sanofi’s Zentiva is Completed by Advent International, PharmTech [dostęp 2020-11-26].
  7. Lakshmi PS, Zentiva acquires Creo Pharma, Latest Pharmacy News | Business | Magazine – Pharmacy Business, 4 kwietnia 2019 [dostęp 2020-11-26] (ang.).
  8. Zentiva, Zentiva Announces Completion of Solacium Pharma Acquisition, www.prnewswire.co.uk [dostęp 2020-11-26] (ang.).
  9. Grupa Wirtualna Polska, Zentiva Group sfinalizowała przejęcie działalności Alvogen w regionie CEE, www.money.pl [dostęp 2020-11-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa
 • Reklama