• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zenon Wasilewski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.Zygmunt Kamiński (ur. 20 lutego 1933 we Wzgórzu-Bełżycach, zm. 1 maja 2010 w Szczecinie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, biskup pomocniczy lubelski w latach 1975–1984, biskup koadiutor płocki w latach 1984–1988, biskup diecezjalny płocki w latach 1988–1999, arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński w latach 1999–2009, od 2009 do 2010 arcybiskup senior szczecińsko-kamieński.

  Zenon Wasilewski (ur. 30 października 1903 w Sosnowcu, zm. 20 kwietnia 1966 w Łodzi) – pionier polskiej animacji lalkowej, malarz, fotografik, twórca pierwszego powojennego filmu lalkowego Za króla Krakusa (1947), współtwórca polskiej szkoły filmu animowanego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku lat 30. XX wieku pracował jako grafik w pracowniach filmów reklamowych w Warszawie, publikując równocześnie humorystyczne i satyryczne rysunki w Cyruliku Warszawskim i Szpilkach (stała współpraca od 1936). W latach 1937-39 podejmuje pierwsze próby animacji plastelinowych postaci. Realizację pierwszego filmu O królu Krakusie przerywa wybuch II wojny światowej. Od 1943 roku publikuje rysunki w pismach Związku Patriotów Polskich. Po wojnie zamieszkał w Łodzi zajmując się filmem i malarstwem. Pierwszą próbą animacji lakowej była groteska Ruch to zdrowie. Potem Wasilewski wrócił do pomysłu sprzed wojny i we własnym mieszkaniu kończy we wrześniu 1947 roku czarno-biały film Za króla Krakusa. Do 1951 roku Zenon Wasilewski był jedynym realizatorem filmów lalkowych w Polsce. Pracował we własnym mieszkaniu, a potem gdy włączono Studio Filmów Kukiełkowych do Wytwórni Filmów Fabularnych jako Oddział Filmów Kukiełkowych w adoptowanej hali pofabrycznej przy ul Piotrkowskiej. Był inicjatorem tych zmian. Od 1953 roku pracuje w Tuszynie w Wytwórni Filmów Animowanych „Se-ma-for”, z którą był związany do końca życia.

  Eugeniusz Haneman (ur. 14 kwietnia 1917 w Warszawie) – polski fotograf, operator filmowy, i wykładowca. Znany z fotografii dokumentujących wydarzenia Powstania Warszawskiego. W 1957 otrzymał honorowy tytuł Artiste FIAP.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Bahía (wym. [baˈi.ɐ]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony w Regionie Północno-Wschodnim. Od północy graniczy ze stanem Pernambuco, od zachodu ze stanami Piauí, Tocantins i Goiás, południa ze stanami Minas Gerais i Espírito Santo, a wschodnią granicę wyznacza Ocean Atlantycki.
  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
  Za króla Krakusa – polski film animowany, zrealizowany w 1947 roku przez Zenona Wasilewskiego techniką animacji lalkowej.
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.