• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ZeniMax Media

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  ZeniMax Media Inc. – amerykańska spółka medialna zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier komputerowych za pośrednictwem swoich spółek zależnych. Jest właścicielem takich studiów deweloperskich jak Arkane Studios (twórcy gier Dishonored i Prey), id Software (serie Doom i Quake), MachineGames (seria Wolfenstein), Bethesda Softworks (serie The Elder Scrolls i Fallout) oraz ZeniMax Online Studios. Siedziba firmy mieści się w Rockville w Maryland, a jej studia działają w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Oculus Rift – gogle wirtualnej rzeczywistości stworzone przez firmę Oculus VR. Zostały ufundowane poprzez serwis crowdfundingowy Kickstarter, na którym uzbierano 2 437 429 dolarów. Wersja konsumencka urządzenia, Oculus Rift CV1, miała premierę 28 marca 2016 roku. Jedną z osób, które zaangażowały się w rozwój projektu gogli jest John Carmack – twórca wielu gier z gatunku first-person shooter.

  Część ZeniMaksu należy do firmy Providence Equity Partners i niemieckiego koncernu mediowego ProSiebenSat.1 Media. W 2007 roku Providence zainwestowało w ZaniMax 300 mln dolarów w zamian za 25% udziałów własnościowych, a w 2010 roku kolejne 150 mln w zamian za nieznaną publicznie sumę udziałów, obecnie będąc posiadaczem pakietu mniejszościowego. ProSiebenSat.1 Media posiada około 6.83% udziałów w ZeniMaksie.

  Interplay Entertainment Corporation – amerykański producent i wydawca gier komputerowych. Najbardziej znanymi grami Interplay są gry z serii Fallout. Firma stoi na krawędzi bankructwa od 2004 roku.Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  W 2007 roku wartość firmy oceniana była na 1,2 mld dolarów, zaś w 2016 na co najmniej 2,5 mld.

  W 2020 roku firma została zakupiona przez Microsoft. Kwota sprzedaży wyniosła 7,5 mld dolarów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Spółka założona została w maju 1999 roku przez założyciela Bethesdy Softworks Christophera Weavera i przedsiębiorcę Roberta A. Altmana jako następca Media Technology, będącej w tamtym czasie spółką-matką Bethesdy. Weaver zatrudnił jako dyrektora generalnego Altmana, dzięki udziałom którego podstawiona spółka mogła gromadzić fundusze. Weaver pracował jako dyrektor ds. technologii, jednak w 2002 roku przeniesiony został na stanowisko nieoperacyjne. Niedługo później złożył pozew przeciwko ZeniMax twierdząc, że nowi partnerzy biznesowi odsunęli go po tym, jak zyskali dostęp do jego własności intelektualnej, a spółka po nieprzedłużeniu z nim umowy jest mu winna 1,2 mln dolarów odprawy. Ostatecznie sprawa została wycofana z sądu, kiedy okazało się, że Weaver – chcąc zdobyć dowody – dopuścił się przeglądania poczty elektronicznej innych pracowników.

  Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).Rage – gra komputerowa z gatunku first-person shooter wyprodukowana przez id Software i wydana przez Bethesda Softworks w 2011 roku.

  W 2004 roku ZeniMax zakupiło od Interplay Entertainment prawa do marki Fallout. Dziesięcioosobowy zespół dowodzony przez Todda Howarda rozpoczął prace nad kolejną grą z serii – Fallout 3 pod koniec tego samego roku, a do sprzedaży trafiła ona w październiku 2008.

  1 sierpnia 2007 roku ogłoszono stworzenie ZeniMax Online Studios, na czele którego stanął Matt Firor. Pięć lat później studio ogłosiło prace nad grą The Elder Scrolls Online, która zadebiutowała 4 kwietnia 2014 roku.

  Bethesda Game Studios – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier komputerowych. Główna siedziba znajduje się w stanie Maryland. W 2015 roku otworzono drugie studio Bethesda Game Studios Montreal, a w 2018 Bethesda Game Studios Austin. W 2015 roku studio zostało nominowane przez The Game Awards do nagrody producent roku. Rockville – miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Montgomery. Nazwa miasta pochodzi od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek.

  30 października 2007 roku ZeniMax ogłosiło zacieśnienie więzów z ProSiebenSat.1 Media. Uruchomiona została międzynarodowa wersja strony internetowej SevenGames.com, nawiązano również współpracę mającą na celu tworzenie gier online.

  We wrześniu 2009 roku ZeniMax nabył prawa do serii gier komputerowych Prey, a w grudniu do tworzonej przez id Software gry Rage, która pierwotnie wydana miała być przez Electronic Arts.

  3 marca 2011 roku spółka ogłosiła nawiązanie współpracy z działającą przy University of Southern California School of Cinematic Arts, mającą na celu organizowanie wykładów i staży.

  MachineGames Sweden AB – szwedzki producent gier komputerowych z siedzibą w Uppsali. Studio zostało założone w 2009 roku przez byłych pracowników Starbreeze Studios i twórców Kronik Riddicka: Ucieczki z Butcher Bay i The Darkness – Fredrika Ljungdahla, Jerka Gustafssona, Jensa Matthiesa, Jima Kjellina, Kjella Emanuelssona, Magnusa Högdahla i Michaela Wynnego.Doom – seria gier first-person shooter stworzona przez id Software. Każda część koncentruje się na bezimiennym marine działającym z ramienia Union Aerospace Corporation (UAC) i walczącym z hordami demonów i nieumarłych.

  W maju 2014 roku ZeniMax złożył pozew przeciwko Oculus VR twierdząc, że wszelki, przypadający na lata 2012–2013, wkład Johna Carmacka z id Software w opracowanie technologii Oculus Rift stanowi własność intelektualną spółki. W odpowiedzi Oculus VR stwierdziło, że ZeniMax fałszywie przypisuje sobie prawa do technologii, chcąc tym zyskać przewagę nad Facebookiem, który również zainteresowany był zakupieniem Oculus VR. Firma stwierdziła, że ich technologia nie wykorzystuje ani jednej linijki kodu ani żadnej technologii opracowanej przez ZeniMax.

  Electronic Arts NASDAQ: ERTS – amerykański producent oraz wydawca gier komputerowych i wideo. Firma została założona przez Tripa Hawkinsa w 1982 r. W pierwszej połowie 2011 roku firma EA była pierwszym co do wielkości wydawcą gier na zachodnich rynkach, z roczną sprzedażą sięgającą 4 miliardów dolarów.The Elder Scrolls Online – gra komputerowa z gatunku MMORPG tworzona przez ZeniMax Online Studios. Jej premiera ma odbyć się w roku 2014. Zostanie wydana, tak jak poprzednie części serii The Elder Scrolls, przez firmę Bethesda Softworks.

  W 2020 Firma ZeniMax zostaje kupiona przez Microsoft za kwotę 7,5 miliarda dolarów

  Spółki zależne[ | edytuj kod]

 • Bethesda Softworks (Rockville, Maryland), nabyta w 1999 r.
 • Bethesda Game Studios (Rockville, Maryland), założona w 2001 r.
 • Bethesda Game Studios Montreal (Montreal, Kanada), założona w grudniu 2015 r.
 • ZeniMax Online Studios (Hunt Valley, Maryland), założona w 2007 r.
 • id Software (Richardson, Teksas), nabyta w czerwcu 2009 r.
 • Arkane Studios (Lyon, Francja), nabyta w sierpniu 2010 r.
 • Arkane Studios Austin (Austin, Teksas), nabyta w sierpniu 2010 r.
 • Tango Gameworks (Tokio, Japonia), nabyta w październiku 2010 r.
 • MachineGames (Uppsala, Szwecja), nabyta w listopadzie 2010 r.
 • BattleCry Studios (Austin, Teksas), założona w październiku 2012 r.
 • Zamknięte[ | edytuj kod]

 • e-Nexus Studios
 • XL Translab, nabyte w 1997 przez Bethesdę Softworks
 • Vir2L Studios (Waszyngton), nabyte w 1999 roku, zamknięte w 2010
 • Mud Duck Productions, założone w 2002 roku, zamknięte w 2007
 • Flashpoint Productions (Olympia, Waszyngton), nabyte w 1995 przez Bethesdę Softworks
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ZeniMax Media Company Profile (ang.). ZeniMax.com. [dostęp 2016-10-07].
  2. RR Donnelley Private Equity (ang.). Docstoc.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-08)].
  3. ZeniMax Media Buys DOOM Maker | peHUBpeHUB (ang.). Pehub.com, 2009-06-25. [dostęp 2016-10-07].
  4. Porter Kiel: Providence Said to Weigh Options for Video-Game Maker ZeniMax (ang.). Bloomberg L.P., 2016-05-11. [dostęp 2016-10-07].
  5. Microsoft buys gaming firm ZeniMax Media for $7.5 bn – International – World, Ahram Online [dostęp 2020-09-24] (ang.).
  Arkane Studios – francuski zespół tworzący gry komputerowe. Został założony w 1999 przez byłych pracowników firm Electronic Arts i Atari. Jej główna siedziba znajduje się w mieście Lyon. W 2002 firma wyprodukowała grę z gatunku action RPG Arx Fatalis, dzięki której zapewniła sobie uznanie. Jedna z ich najnowszych gier Dark Messiah of Might and Magic korzysta z silnika graficznego Source Engine. W dniu 12 sierpnia 2010 r., spółka ZeniMax Media ogłosiła przejęcie Arkane Studios. 9 października 2012 miała miejsce premiera ich kolejnej gry Dishonored.University of Southern California (Uniwersytet Południowej Kalifornii, USC) – uczelnia o statusie świeckiego uniwersytetu prywatnego, z siedzibą w Los Angeles w stanie Kalifornia, która powstała w 1880 roku. Obecnie USC kształci ok. 34,8 tysiąca studentów, w tym ok. 16,8 tysięcy słuchaczy studiów licencjackich oraz 18 tysięcy magistrantów i doktorantów. Uczelnia zatrudnia ok. 10,8 tysiąca osób, w tym ok. 4700 pracowników naukowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.
  Fallout 3 – fabularna gra akcji, trzecia gra z serii po wydanej w 1997 roku grze Fallout oraz wydanej w 1998 roku grze Fallout 2. Pierwotnie gra miała zostać wydana przez firmę Black Isle będącą oddziałem Interplay (posiadała wtedy nazwę Van Buren). Po jej zamknięciu w roku 2003 licencja została sprzedana firmie Bethesda Softworks, która to otrzymała także prawa do 4 i 5 części tej gry. Gra została wydana 28 października 2008.
  Dishonored – gra komputerowa z gatunku fabularnych gier akcji z elementami steampunku i skradanki, ukazana z perspektywy pierwszej osoby. Stworzona przez firmę Arkane Studios, wydana przez Bethesdę Softworks. Światowa data premiery to październik 2012 roku na platformy Windows, PlayStation 3 oraz Xbox 360.
  ProSiebenSat. 1 Media – niemiecki koncern mediowy. Siedziba znajduje się w Unterföhring w Niemczech. Powstał z połączenia Pro Sieben Media AG (ProSieben, kabel eins i N24) oraz Sat 1 SatellitenFernsehen GmbH w październiku 2000 roku. Jest obecnie największym koncernem telewizyjnym w Niemczech. Ponieważ kanały telewizyjne koncernu radziły sobie słabo w konkurencji z kanałami RTL Group, został sprzedany Amerykaninowi Haimowi Sabanowi, który jednak później zdecydował się na sprzedaż. Kupnem zainteresowany był Axel Springer AG, ale na przejęcie nie pozwolił urząd ochrony konkurencji, gdyż Axel Springer uzyskałby zbyt duży udział w niemieckim rynku medialnym. Obecnym właścicielem jest Permira i Kohlberg Kravis Roberts & Co. Koncern połączył się z SBS Broadcasting Group. Posiada udziały w kanałach telewizyjnych i stacjach radiowych na całym świecie.
  Fallout – seria postapokaliptycznych komputerowych gier fabularnych stworzona przez Interplay Entertainment. Chociaż akcja osadzona jest w XXII i XXIII wieku, retrofuturystyczne realia i oprawa graficzna nawiązują do powojennej kultury Ameryki lat 50. XX wieku, stanowiąc połączenie nadziei na stworzenie nowych technologii i strachu przed nuklearną zagładą (stąd też nazwa serii, oznaczająca opad promieniotwórczy). Seria uznawana jest za duchowego spadkobiercę gry Wasteland z 1998 roku. Chociaż nie są one ze sobą powiązane, założenia świata, jego mieszkańcy, miejsca i postaci w obu z nich są podobne pod wieloma względami.
  Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.
  Prey – strzelanka pierwszoosobowa, wyprodukowana przez studio Arkane i wydana przez Bethesdę Softworks 5 maja 2017 na platformy PlayStation 4, Xbox One i Microsoft Windows.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.764 sek.