• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zeng Cheng

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Wuhan Optics Valley Football Club (chiń.武汉光谷) – chiński klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Wuhan założony w 1954 roku. Został rozwiązany w 2008 roku, a następnie przekształcony w Wuhan Zall.
  Chinese Football Association Super League (chin. upr.: 中国足球协会超级联赛, chin. trad.: 中國足球協會超級聯賽, pinyin: Zhōngguó Zúqiú Xiéhuì Chāojí Liánsài), bardziej znana jako Chinese Super League (中超联赛) lub CSL - najwyższa liga piłkarska w Chinach operowana przez Chiński Związek Piłki Nożnej.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Zeng Cheng (chin. upr. 曾诚, chin. trad. 曾誠, pinyin Zēng Chéng; ur. 8 stycznia 1987 w Wuhanie) – chiński piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Zawodnik klubu Guangzhou Evergrande.

  Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.Reprezentacja Chin w piłce nożnej należała do FIFA od 1931 roku. W 1958, a więc dziewięć lat po proklamowaniu przez Mao Zedonga Chińskiej Republiki Ludowej, wystąpiła z tej organizacji. Przez ponad dwadzieścia lat Chiny były piłkarską białą plamą, nie grały w eliminacjach ani do mistrzostw świata ani do mistrzostw Azji.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Zeng zawodową karierę rozpoczynał w 2005 roku w zespole Wuhan Huanghelou z Chinese Super League. W tych rozgrywkach zadebiutował w sezonie 2005. Rozegrał wówczas 1 ligowe spotkanie. Przebywał także na wypożyczeniu w indonezyjskim Persebaya w barwach którego zagrał 34 razy. Po zakończeniu sezonu 2005 wrócił do Wuhanu. W latach 2006–2008 występował on pod nazwą Wuhan Guanggu. W 2008 roku po spadku tego klubu do China League One, opuścił drużynę.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Henan Construction (chiń.: 河南建業足球俱樂部; pinyin: Hénán Jiànyè Zúqiú Jùlèbù) – chiński klub piłkarski, założony w 1994 roku. Siedziba klubu znajduje się w Zhengzhou. Stadion zespołu nosi nazwę Zhengzhou Hanghai Stadium i mieści około 30000 kibiców. Od początku 2007 roku zespół gra w Chinese Super League, czyli pierwszej lidze chińskiej. W 2012 roku klub zajął ostatnie 16.miejsce w ekstraklasie i spadł do drugiej ligi.

  W 2009 roku Zeng podpisał kontrakt z Henan Jianye grającym w Chinese Super League. W sezonie 2009 zajął z nim 3. miejsce w lidze. W 2013 przeszedł do Guangzhou Evergrande.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Chin Zeng zadebiutował 1 czerwca 2009 roku w wygranym 1:0 towarzyskim meczu z Iranem.

  W 2011 roku został powołany do kadry na Puchar Azji.

  China League One (chiń.: 中国足球甲级联赛; pinyin: Zhōngguó Zúqiú Xiéhuì Jiǎjí Liánsài) została założona w 2004 roku. Jest drugą w hierarchii - po CSL - klasą ligowych rozgrywek piłkarskich w Chinach. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między CSL, a China League Two.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zeng Cheng w bazie National Football Teams (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Guangzhou Evergrande (chiń. upr.: 广州恒大足球俱乐部; chiń. trad.: 廣州恆大足球俱樂部; pinyin: Guǎngzhōu Héngdà Zúqiú Jùlèbù) – chiński klub piłkarski, grający obecnie w Chinese Super League, mający siedzibę w mieście Kanton, stolicy prowincji Guangdong.
  Puchar Azji w piłce nożnej 2011 rozgrywany był w Katarze w dniach od 7 do 29 stycznia 2011. Była to piętnasta edycja Pucharu Azji, po raz drugi gospodarzem byli Katarczycy. Tytułu z roku 2007 bronili Irakijczycy. Zwyciężyli Japończycy, którzy w finale pokonali po dogrywce Australijczyków 1:0, uzyskując tym samym automatyczny start w Pucharze Konfederacji 2013, który rozegrany zostanie w Brazylii. Po raz drugi z rzędu, trzecie miejsce zajęła Korea Południowa, a pierwszy raz w historii w czołowej czwórce znaleźli się Uzbecy.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Persatuan Sepak Bola Surabaya w skrócie Persebaya Surabaya – indonezyjski klub piłkarski, grający w pierwszej lidze indonezyjskiej, mający siedzibę w mieście Surabaja.
  Reprezentacja Iranu w piłce nożnej największe sukcesy odnosiła w latach 70. Od 1968 do 1976 roku trzy razy z rzędu triumfowała w Pucharze Azji, a dwa lata po ostatnim zwycięstwie pierwszy raz w historii udało jej się dostać do finałów mistrzostw świata. Na boiskach Argentyny podopieczni znanego irańskiego szkoleniowca Heshmata Mohajeraniego po dwóch porażkach (z Holandią i Peru) i remisie ze Szkocją zajęli ostatecznie ostatnie miejsce w grupie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.