• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zemgus Girgensons

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.KHL Junior Draft (ros. Драфт юниоров КХЛ) – coroczne spotkanie, podczas którego kluby z hokejowych rozgrywek Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL) mogą uzyskać prawa do zawodników w wieku juniorskim.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zemgus Girgensons (ur. 5 stycznia 1994 w Rydze) – łotewski hokeista, reprezentant Łotwy, olimpijczyk.

  Jego ojciec Aldis (ur. 1968) także był hokeistą.

  Kariera[]

 • Stany Zjednoczone Green Mountain Glades (2009-2010)
 • Stany Zjednoczone Dubuque Fighting Saints (2010-2012)
 • Stany Zjednoczone Rochester Americans (2012-2013)
 • Stany Zjednoczone Buffalo Sabres (2013-)
 • Wychowanek klubu EVHS. Karierę rozwijał w USA. grał tam w ligach EJHL, USHL. W KHL Junior Draft w 2011 został wybrany przez CSKA Moskwa. Rok później, w drafcie NHL z 2012 został wybrany przez Buffalo Sabres. Tym samym jest Łotyszem wybranym z najwyższym numerem draftu NHL (wcześniej był nim od 1991 Sandis Ozoliņš). W lipcu 2012 podpisał z tym klubem kontrakt wstępny. We wrześniu został przekazany do zespołu farmerskiego z Rochester, w barwach którego grał w sezonie 2012/2013 AHL. W lidze NHL zadebiutował w barwach Szabel w sezonie NHL (2013/2014) w październiku 2013. W maju 2016 prawa do zawodnika wykupił od CSKA Moskwa łotewski klub Dinamo Ryga.

  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.Turniej hokeja na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbędzie się praktycznie przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 8-20 lutego, a mężczyzn – 12-23 lutego). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Ledowaja ariena Szajba oraz Ledowyj dworiec Bolszoj. O złote medale wśród mężczyzn weźmie udział 12 reprezentacji, wśród kobiet 8 reprezentacji.

  W barwach Łotwy grał w kadrach juniorskich. W reprezentacji seniorskiej uczestniczył w turnieju o mistrzostw świata w 2013, 2014, 2016, 2017 oraz zimowych igrzyskach olimpijskich 2014.

  Sukcesy[]

  Reprezentacyjne
 • Awans do mistrzostw świata do lat 20: 2011
 • Klubowe
 • Simple gold cup.svg Clark Cup – mistrzostwo USHL: 2011 z Dubuque Fighting Saints
 • Indywidualne
 • Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie mężczyzn 2010:
 • Jeden z trzech najlepszych zawodników reprezentacji na turnieju
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2012/Elita:
 • Jeden z trzech najlepszych zawodników reprezentacji na turnieju
 • Sezon USHL 2010/2011:
 • Mecz Gwiazd USHL
 • Sezon USHL 2011/2012:
 • USHL - USHL/NHL Top Prospects Game Selection
 • Pierwszy skład gwiazd USHL
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Zemgus Girgensons – statystyki na Eliteprospects.com
 • Zemgus Girgensons – statystyki na The Internet Hockey Database
 • Zemgus Girgensons – profil na stronie NHL
 • 35. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie – turniej hokejowy, który odbył się od 26 grudnia 2010 do 5 stycznia 2011 w drugim co do wielkości mieście w stanie Nowy Jork - Buffalo. Mecze rozgrywane były w dwóch halach: HSBC Arena oraz Dwyer Arena. Były to pierwsze w historii mistrzostwa w tych miastach, zaś po raz piąty zawodnicy tej kategorii wiekowej rozegrali turniej o mistrzostwo świata w Stanach Zjednoczonych. Poprzednio to państwo organizowało czempionat w 2005 roku.NHL Entry Draft 2012 był 50. draftem w historii. Odbył się w dniach 22 - 23 czerwca 2012 w roku w hali Consol Energy Center amerykańskim mieście Pittsburgh w stanie Pensylwania. Drużyny z NHL mogli wybrać zawodników, którzy urodzili się pomiędzy 1 stycznia 1992, a 14 września 1994 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
  Sandis Ozoliņš (ur. 3 sierpnia 1972 w Rydze) – łotewski hokeista, reprezentant Łotwy, trzykrotny olimpijczyk. Trener hokejowy.
  NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  12. Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie mężczyzn 2010 rozegrane zostały w dniach 13 - 23 kwietnia 2010 w stolicy Białorusi - Mińsku oraz w Bobrujsku. Mecze rozgrywane zostały głownie w dwóch halach: Pałac Sportu oraz Babrujsk Arena. Sam zaś finał rozegrany został w Mińsk Arenie. Były to drugie w historii mistrzostwa w stolicy, zaś pierwsze w Bobrujsku. Poprzednio Mińsk był organizatorem mistrzostw w 2004 roku.
  Rochester Americans – drużyna hokejowa grająca w American Hockey League w dywizji północnej, konferencji zachodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Rochester w Stanach Zjednoczonych. Drużyna podlega zespołom Buffalo Sabres i ma filię Gwinnett Gladiators (ECHL). W przeszłości podlegał Florida Panthers i miał filię Bossier-Shreveport Mudbugs (Central Hockey League).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.