• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zegrze Pomorskie

  Przeczytaj także...
  Lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie (kod IATA: OSZ, kod ICAO: brak, dawniej EPKO) – powojskowe lotnisko sportowe, położone koło wsi Zegrze Pomorskie i Kurozwęcz, w gminie Świeszyno, w powiecie koszalińskim, 18 km na południe od Koszalina i 25 km od brzegu Bałtyku. Dawniej funkcjonujące jako cywilny port lotniczy. Od 2012 jako lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie. Ma być prowadzona inwestycja przystosowania istniejącego powojskowego lotniska do standardu całodobowego lądowiska dla nieregularnego ruchu cywilnego.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Gmina Świeszyno – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Siedzibą gminy jest wieś Świeszyno.

  Zegrze Pomorskie (przed 1945 r. niem. Seeger) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 168. Ok. 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, dawniej użytkowane jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.

  Zegrzyn – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, nad południowym brzegiem Jeziora Niedalińskiego zwanego również "Hajka". Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Zegrze Pomorskie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Według danych z końca grudnia 1999 r. wieś miała 408 mieszkańców.

  W skład sołectwa "Zegrze Pomorskie" wchodzą również miejscowości Czaple, Sieranie i Zegrzyn.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.

  Zobacz też[]

 • Zegrze, Zegrze Południowe
 • Przypisy

  1. Strategia Rozwoju Gminy Świeszyno. Urząd Gminy Świeszyno. [dostęp 2012-06-15]. s. 40.
  2. (Statut Sołectwa Zegrze Pomorskie) Uchwała Nr VIII/39/07 Rady Gminy w Świeszynie z dnia 31 maja 2007 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2007 r. Nr 83, poz. 1365)
  Zegrze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Serock położona nad Zalewem Zegrzyńskim.Sieranie – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno. Osada wchodzi w skład sołectwa Zegrze Pomorskie. Na wschód od osady znajduje się lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Powiat koszaliński – powiat w północno-zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Koszalin. Powiat położony jest na Wybrzeżu Słowińskim oraz na Równinie Białogardzkiej i Równinie Słupskiej. Powiat posiada dużą nadmorską bazę wypoczynkową (gm. Mielno), liczne gospodarstwa agroturystyczne, a w części południowej dominuje przemysł drzewny. Koszalin jest miastem na prawach powiatu i nie wchodzi w skład powiatu koszalińskiego.
  Województwo koszalińskie to dawna jednostka podziału administracyjnego Polski najwyższego szczebla, której stolicą był Koszalin, powołana do życia w myśl reformy administracyjnej wprowadzonej 1 czerwca 1975 i ostatecznie zniesiona 31 grudnia 1998 przez włączenie do województwa zachodniopomorskiego. Likwidacji województwa sprzeciwiali się mieszkańcy, postulujący utworzenie województwa środkowopomorskiego, dyskusja jednak, mimo starań środowisk lokalnych, nie doprowadziła do żadnych zmian na mapie administracyjnej kraju.
  Czaple (d. Czapla Góra) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy wschodnim podnóżu Czaplej Góry. Na północ od wsi znajduje się lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie. Wieś wchodzi w skład sołectwa Zegrze Pomorskie.
  Droga wojewódzka nr 168 (DW168) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 41 km łącząca drogę nr 167 z drogą nr 205 w Drzewianach. Droga przebiegacą przez powiat koszaliński oraz podlega pod podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich Koszalin. Droga pełni także funkcję dojazdową na lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.
  Zegrze Południowe – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Nieporęt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.