• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zegarek elektroniczny

  Przeczytaj także...
  Zegar cyfrowy – zegar (zegarek) prezentujący czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których czas wskazują wskazówki. Timex Corporation - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące zegarki. Jego główna siedziba znajduje się w Middlebury w stanie Connecticut.
  Zegarek elektromechaniczny – rodzaj zegarka, którego źródłem napędu jest prąd elektryczny emitowany przez baterię. Termin ten odnosi się do pierwszej generacji zegarków zasilanych bateryjnie, których regulatorem chodu nie był rezonator kwarcowy, tylko balans lub kamerton. Ze względu na mniejszą precyzję pomiaru czasu oraz wyższy koszt produkcji w stosunku do zegarów kwarcowych, obecnie zegarki elektromechaniczne nie są już produkowane. Ostatnie egzemplarze powstały pod koniec lat 70-tych.
  Zegarek elektroniczny Casio F91W

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar cyfrowy wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub – obecnie najczęściej – wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki na Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.

  Sekundomierz, popularnie stoper — przyrząd techniczny typu mechanicznego, podobny do zegarka, wykorzystywany w celu odmierzania małego odcinka czasowego. Ma za zadanie wymierzyć czas z dokładnością do 0,1 ułamka sekundy.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

  Pierwszy zegarek elektroniczny na świecie, Pulsar P1 Limited Edition, wyprodukowała firma Hamilton Watch Company w 1972 roku. Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel – były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD).

  Wyświetlacz siedmiosegmentowy - wyświetlacz składający się z siedmiu segmentów, przeznaczony jest do wyświetlania cyfr dziesiętnych, wiele modeli ma też ósmy segment będący kropką. Na wyświetlaczu możliwe jest też wyświetlanie niektórych liter, a także umownych znaków, co jest używane do prezentacji różnych informacji. Wyświetlacze mają wyprowadzenia sterujące oddzielnie każdym segmentem.Seiko Holdings Corporation (jap. セイコーホールディングス株式会社, Seikō Hōrudingusu Kabushiki-gaisha) lub Seiko – japońska spółka założona w 1881 roku przez Kintarō Hattori, zajmuje się głównie produkcją zegarków. Obecnie główna siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Minato w Tokio. Firma jest notowana na tokijskiej giełdzie (aktualne notowania). Produkcja zegarków przez firmę Seiko rozpoczęła się już w 1913 roku, ale pierwszy zegarek sygnowany marką "Seiko" został wyprodukowany przez firmę w 1924 roku.
 • Zegarek firmy Citizen

 • Zegarek elektroniczny z wbudowanym kalkulatorem

 • Zegarek elektroniczny firmy Timex

 • Zegar synchronizowany falami radiowymi (DCF77), Junghans Mega

 • Zegarek LED Unitra Warel

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • zegar
 • zegarek elektromechaniczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Łukasz Michalik: Zapomniane smartwatche. Pulsar Time Computer – pierwszy elektroniczny zegarek świata. (pol.). Gadżetomania.pl, 2015-03-09. [dostęp 2016-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-19)].
  2. www.legendy-prl.pl/pozostale.html. [dostęp 2016-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-01)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • RareDigitalWatches.com Muzeum starych rzadkich cyfrowy LCD zegarki

 • Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.Zegar kwarcowy - rodzaj zegara, w którym do odmierzania czasu wykorzystuje się drgający kryształ kwarcu. Drgania kryształu są zliczane przez układy cyfrowe, które pokazują aktualny czas na wyświetlaczu zegarka. Rezonator kwarcowy wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości, przez co zegary kwarcowe są co najmniej o rząd wielkości dokładniejsze od zegarów mechanicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zakłady wytwórcze sprzętu elektronicznego Warel, później Zakłady Elektroniczne WAREL S.A. – przedsiębiorstwo powstałe w 1937 w Warszawie, istniejące do 2009 r.
  Citizen Watch Co., Ltd. (Shichizun Tokei Kabushiki-gaisha) jest rdzennie japońskim, międzynarodowym przedsiębiorstwem z siedzibą w Tokio. Jego początki sięgają 1918 r., kiedy to powstał Instytut Shokosha prowadzący badania nad precyzyjnymi instrumentami i przyrządami pomiarowymi, a przede wszystkim zaś czasomierzami.
  Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy.
  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  DCF77 – sygnał radiowy, wzorzec czasu. Nadawany w paśmie fal długich na częstotliwości 77,5 kHz z miejscowości Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Sygnał ten jest stablilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku. Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową.
  Sanyo Electric Co. Ltd. (jap. 三洋電機株式会社 San’yō Denki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo, od 50 lat znane w świecie z produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego: telewizorów, sprzętu stereo, baterii, klimatyzatorów, półprzewodników, baterii słonecznych, kalkulatorów bateryjnych oraz telefonów komórkowych.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.