• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zegar elektroniczny

  Przeczytaj także...
  Czas – skalarna (w klasycznym ujęciu) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Pojęcie to było również przedmiotem rozważań filozoficznych.Wyświetlacz fluorescencyjny, Wyświetlacz VFD (ang. Vacuum Fluorescent Display) - próżniowa lampa elektronowa, wyświetlacz działający na zasadzie fluorescencji bombardowanego elektronami luminoforu.
  Telewizor, odbiornik telewizyjny (skrót: TV – ang. television, od gr. tele - daleko oraz łac. visio - obraz widziany) — urządzenie elektroniczne przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu, który jest nadawany przez telewizję i składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę lub inną. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką" – dla częstotliwości 25 wynosi 50, natomiast dla 30 wynosi 60 klatek) podzielony jest z kolei na linie poziome i pionowe. Typowe wartości linii to 1080, 720, 625 lub 525 linii.
  Przykład zegara elektronicznego
  Wyświetlacz zegara elektronicznego
  Przykład zegara zintegrowanego z piekarnikiem

  Zegar elektroniczny to urządzenie elektroniczne, które wyświetla czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których użyte są wskazówki.

  Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.

  Konstrukcja[]

  W celu odmierzania czasu zegary elektroniczne korzystają zazwyczaj z prądu przemiennego o częstotliwości 50 bądź 60 herców lub rezonatora kwarcowego, tak jak jest to w przypadku zegara kwarcowego. Większość elektronicznych zegarów wyświetla godzinę, dzień, w 24-godzinnym formacie. W Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach stosowany jest powszechnie format 12-godzinny, z wyróżnikami typu AM (przed południem) lub PM (po południu).

  Zegar kwarcowy - rodzaj zegara, w którym do odmierzania czasu wykorzystuje się drgający kryształ kwarcu. Drgania kryształu są zliczane przez układy cyfrowe, które pokazują aktualny czas na wyświetlaczu zegarka. Rezonator kwarcowy wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości, przez co zegary kwarcowe są co najmniej o rząd wielkości dokładniejsze od zegarów mechanicznych.Prąd przemienny (ang. alternating current, AC) – charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością. Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny). Najczęściej pożądanym jest, aby wartość średnia całookresowa (tzn. składowa stała) wynosiła zero.

  Wyświetlacze[]

  Do wyświetlania czasu większość zegarów elektronicznych używa siedmiu segmentów LED, VFD lub wyświetlaczy LCD dla każdej z czterech cyfr. Segmenty zazwyczaj obejmują także inne elementy, które informują na przykład czy alarm jest ustawiony.

  Ustawienia[]

  Ponieważ zegary elektroniczne zasilane są przez energię elektryczną, większość z nich należy zresetować za każdym razem, gdy są przenoszone lub zasilanie jest odłączane. Problem ten dotyczy w szczególności budziki, ponieważ na przykład przerwa w dostawie zasilenia w nocy skutkuje zwykle uruchomieniem alarmu o niewłaściwej porze.

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR. Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD).Zegar atomowy – rodzaj zegara, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości.

  Aby ograniczyć ten problem, zegary elektroniczne zawierają często baterię zapasową w celu podtrzymania czasu w okresie braku zasilania podstawowego. Niektóre urządzenia posiadają mechanizm automatycznego ustawiania czasu poprzez synchronizację z sygnałem radiowym, który przekazuje czas z zegara atomowego. Jeszcze inne urządzenia w celu ustawienia czasu korzystają z telewizji satelitarnej lub też są podłączane do komputera.

  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.

  Zastosowanie[]

  Ponieważ zegary elektroniczne są bardzo małymi i niedrogimi urządzeniami, są często włączane jako komponent do wszelkiego rodzaju urządzeń takich jak odbiorniki radiowe, telewizory, kuchenki mikrofalowe, odtwarzacze MP3, komputery czy też telefony komórkowe.

  Zobacz też[]

 • Zegarek elektroniczny
 • Linki zewnętrzne[]

 • HowStuffWorks: Jak działa zegar elektroniczny? (ang.)
 • BBC:Historia zegara elektronicznego (ang.)
 • Rezonator kwarcowy – przyrząd elektroniczny, którego zasada działania oparta jest na zjawisku piezoelektrycznym w krysztale kwarcu. Przyrząd ma za zadanie stabilizację częstotliwości drgań oscylatorów elektronicznych. Częstotliwości pracy tego typu rezonatorów zawierają się w granicach od kilkudziesięciu kHz do kilkudziesięciu MHz, zaś w wykonaniach specjalnych osiągają nawet setki MHz.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Technologia cyfrowa – technologia wykorzystująca technikę cyfrową i systemy informatyczne. Jest to działalność natury technicznej, ekonomicznej i organizacyjnej mająca na celu wprowadzanie urządzeń cyfrowych i systemów cyfrowych w rozmaite dziedziny gospodarki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.