• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zebra Tower

  Przeczytaj także...
  Ulica Mokotowska – ulica w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Ulica jest jako całość założenia urbanistycznego wpisana do rejestru zabytków pod nr 312.Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
  Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  Zebra Tower – biurowiec zbudowany w Warszawie w latach 2008–2010 przy rondzie Jazdy Polskiej, w pobliżu stacji metra Politechnika.

  Opis[ | edytuj kod]

  Budynek dysponuje dwukondygnacyjnym parkingiem podziemnym na 124 samochody. Od strony ulicy Mokotowskiej, nad wjazdem do podziemnego garażu, stworzono ażurową „klatkę”, której celem jest stworzenie wrażenia zachowanej ciągłości kamienic znajdujących się przy tej ulicy. Ze względu na okna znajdujące się w szczytowej ścianie kamienicy znajdującej się przy ul. Mokotowskiej 3 przedłużenie budynku do ściany tej kamienicy było niemożliwe.

  Bilfinger (FWB: GBF) – działające w skali międzynarodowej przedsiębiorstwo budowlano-usługowe z siedzibą w Mannheim w Niemczech. Formą prawną przedsiębiorstwa jest spółka europejska. Firma jest notowana na giełdzie frankfurckiej.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  Inwestorem był austriacki deweloper S+B Gruppe, wykonawcą spółka Bilfinger Berger Budownictwo S.A., a za projekt odpowiedzialny jest Martin Tröthan z biura Hoffmann Architekten oraz Piotr Bujnowski. W 2011 r. w 75% wynajęty budynek został sprzedany funduszowi inwestycyjnemu Union Investment za kwotę 76 mln euro. Była to największa transakcja w historii tego dewelopera.

  Deweloper – inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.A11 Politechnika – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic: Waryńskiego, al. Armii Ludowej (Rondo Jazdy Polskiej) i Nowowiejskiej.

  Wśród najemców powierzchni biurowej są firmy takie jak Boston Consulting Group, Samsung, TFI Investors, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Bankier.pl, Svenska Handelsbank. Do najemców powierzchni handlowo-usługowej znajdującej się w przyziemiu (820 m) należą m.in. kawiarnia Starbucks oraz piekarnia Saint Honoré.

  Ażur (z franc. ajour – dziurka) – rodzaj zdobienia polegający na wycięciu w materiale otworów o ozdobnym kształcie, skomponowanych tak, aby prześwitywała przez nie płaszczyzna tła. Ten ozdobny układ otworów wykonywany jest w dowolnym materiale i tworzy zespół dekoracyjny.Kamienica – miejski budynek mieszkalny, murowany z cegły lub kamienia, przynajmniej jednopiętrowy. Kamienicą określa się zazwyczaj budynek stojący w zwartym szeregu innych domów, jeśli tak nie jest, to kamienica odróżnia się brakiem dużych okien na jednej z jej ścian (jest to związane z tym, że podczas budowy przewidywano w tym miejscu inny budynek lub taki budynek istniał, ale został wyburzony).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy S. Majewski: Zebra Tower: roztańczona kobieta w zwiewnej sukience (pol.). W: www.warszawa.gazeta.pl [on-line]. 16.09.2010. [dostęp 2011-11-25].
  2. Warsaw Zebra Tower. W: S+B Gruppe [on-line]. sb-gruppe.at. [dostęp 2014-10-24].
  3. The biggest Zebra you ever saw now has 70 percent occupancy. „The Wire”. s. 3 (ang.). 
  Metro w Warszawie – jedyny w Polsce system kolei podziemnej, składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy odcinek linii M1 otwarto w 1995, a pierwszy odcinek linii M2 w 2015.Bankier.pl – polski serwis internetowy o tematyce finansowo-biznesowej należący do Bonnier Business Polska Sp. z o.o. działający od 2000 roku, wcześniej należał do Grupy Allegro. Siedziba redakcji znajduje się we Wrocławiu. Jeden z największych serwisów tego typu w Polsce. W lipcu 2015 miał blisko 2,1 mln użytkowników  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Rondo Jazdy Polskiej – rondo w śródmieściu Warszawy położone na dwupoziomowym skrzyżowaniu ul. Waryńskiego i al. Armii Ludowej (Trasy Łazienkowskiej).
  Bank Millennium S.A. – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie. Jest 6. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, oraz pod względem liczby placówek.
  The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. W 2012 r. amerykański magazyn Fortune ponownie umieścił BCG na drugim miejscu rankingu "100 best companies to work for" . BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.
  Starbucks Corporation – największa na świecie sieć kawiarni. Została założona 30 marca 1971 w Seattle w stanie Waszyngton. W 1987 przejęta przez Howarda Schultza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.