• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zdzisław Sikorski - chemik

  Przeczytaj także...
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Akademia Rolnicza w Szczecinie – akademicka państwowa uczelnia wyższa, po 54 latach istnienia zniesiona 31 grudnia 2008 roku. Nazwa powstała w 1972 roku po przemianowaniu Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie działającej od 17 lipca 1954 roku.
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Zdzisław Edmund Sikorski (ur. 29 października 1930 w Wilnie) – polski chemik, technolog żywności. Absolwent Liceum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Życiorys[]

  Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, gdzie w 1956 r. został magistrem inżynierem chemii, doktorem nauk technicznych (1961), doktorem habilitowanym nauk technicznych (1965), profesorem nadzwyczajnym nauk technicznych (1973), profesorem zwyczajnym nauk technicznych (1980). W latach 1965-1968 był kierownikiem Katedry Technologii Ryb, a w okresie 1969-2001 – kierownikiem Zakładu Technologii Utrwalania Żywności i Mikrobiologii Technicznej, przekształconego w Katedrę Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności. Był prodziekanem (1966-1969) i dziekanem (1973-75, 1978-1981) Wydziału Chemicznego.

  Polskie Towarzystwo Chemiczne – stowarzyszenie naukowe skupiające osoby zawodowo lub tylko amatorsko związane z chemią. Celem Towarzystwa jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i popularyzacja ich wśród społeczeństwa.Uniwersytet Stanowy Ohio – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w Columbusie i mniejszymi kampusami w Limie, Mansfield, Marion, Newark i Wooster. Powstała w 1870 roku. Kształci ponad 60 tysięcy studentów, w tym ok. 46,7 tysięcy słuchaczy studiów licencjackich oraz ok. 13,7 tysięcy magistrantów i doktorantów. Zatrudnia ok. 5,2 tysiąca pracowników naukowych i ok. 19,3 tysiąca osób wchodzących w skład pozostałego personelu. Wśród absolwentów uczelni było dwóch laureatów Nagrody Nobla: chemik Paul J. Flory i astrofizyk William Fowler.

  Od 1996 r. jest członkiem (przewodniczący 1996-2003) Komitetu Technologii i Chemii Żywności PAN (obecnie Komitet Nauk o Żywności, członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, wiceprezesem Zarządu Głównego (1991-1994), prezesem Zarządu Gdańskiego Oddziału (1994-1997), od 2003 – członkiem honorowym. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Uczestniczył w radach naukowych kilku instytutów, w tym Instytutu Przemysłu Mięsnego oraz Morskiego Instytutu Rybackiego (1971-2003), gdzie przez trzy kadencje był przewodniczącym. W latach 1977-1988 był członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, m.in. członkiem Prezydium. Uczestniczy w pracach krajowych i zagranicznych rad programowych czasopism związanych z nauką o żywności.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Pracował m.in. na Uniwersytecie Stanowym w Ohio jako visiting assistant profesor (1964-65), w Organizacji Naukowych i Przemysłowych Badań Wspólnoty w Hobart (Australia) jako senior research fellow (1975-76), w Department of Scientific and Industrial Research w Auckland (Nowa Zelandia) oraz w National Taiwan Ocean University w Keelung jako visiting research professor (1990-91).

  Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu (ZSUMK GiLA, GiLA, dawniej ZSO GiLA, GA) – placówka kształcenia ogólnokształcącego, łącząca gimnazjum z liceum. Działa od roku 1998, jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Przy szkole znajduje się budynek internatu oraz Hotelu Uniwersyteckiego UMK. Swoją tradycją szkoła nawiązuje do działającego od XVI w. Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej, oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.Keelung (chiń.: 基隆; pinyin: Jīlóng; Wade-Giles: Chi-lung; pe̍h-ōe-jī: Ki-liông) – miasto w północnym Tajwanie. W 2010 roku liczyło 384 134 mieszkańców.

  Zdzisław Sikorski opracował ze swoim zespołem m.in. technologię i aparaturę do elektrostatycznego wędzenia żywności, elementy technologii przetwarzania kryla, wyjaśnił niektóre przyczyny zamrażalniczej denaturacji białek oraz zbadał możliwości otrzymywania z surowców pochodzenia morskiego preparatów enzymatycznych i hydrolizatów białkowych. Kilkanaście osób uzyskało pod jego promotorstwem doktorat, w tym liczni obecni profesorowie. Jest on autorem wielu podręczników akademickich z zakresu chemii i technologii żywności oraz inicjatorem, współautorem i redaktorem wydawanej przez amerykańskie wydawnictwo CRC serii „Chemical and Functional Properties of Food Components”, w której do 2013 roku ukazało się 14 tytułów, niektóre w kilku wydaniach.

  Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.Wydział Chemiczny to jeden z dziewięciu wydziałów Politechniki Gdańskiej kształcący w zakresie nauk technicznych i przyrodniczych.

  W roku 1997 został doktorem honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie. W 2003 r. wybrany do International Academy of Food Science and Technology.

  W roku 1948 otrzymał srebrną odznakę za wyścig pracy w 21 Brygadzie „Służba Polsce” we Wrocławiu, później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1975), Oficerskim (1990) i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997). Morski Instytut Rybacki w 2001 r. wyróżnił Go medalem im. Profesora Kazimierza Demela.

  Żywność (pożywienie) – w znaczeniu potocznym wszelkie pojedyncze środki spożywcze (tj. substancje chemiczne lub ich mieszaniny, zawierające składniki odżywcze), pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego, surowe lub przetworzone, przeznaczone w stanie naturalnym lub po przerobieniu, do spożywania przez ludzi, a także zestawy tych środków spożywczych, w postaci potraw lub posiłków.Powszechna Organizacja „Służba Polsce” (SP) – polska państwowa organizacja paramilitarna, utworzona 25 lutego 1948 i przeznaczona dla młodzieży w wieku 16 – 21 lat.

  Zdzisław Sikorski z żoną Krystyną ze Stołyhwów mają trzy córki: Ewę Kowalską, Annę Siondalską i Grażynę Sikorską-Wiśniewską.

  Wybrane publikacje[]

  Autor i współautor ok. 200 publikacji oraz 18 książek i monografii naukowych i 15 rozdziałów w książkach innych redaktorów. Najważniejsze książki:

 • Chromatografia gazowa. WNT 1962
 • Chromatografia gazowa w analizie żywności. WPLiS 1964
 • Chemia żywności (red. i wsp.). PWN 1988
 • Chemia żywności (red. i wsp.). WNT, 6 wydań (1994-2013)
 • Technologia żywności pochodzenia morskiego. WNT 1971 i 1980, wyd. rosyjskie 1974
 • Seafood: Resources, Nutritional Composition and Preservation (red. i wsp.) CRC 1990, wyd. hiszpańskie 1994
 • Chemical and Fuctional Properties of Food Components (red.i wsp.). Technomic 1993, CRC 2001 i 2007
 • Chemical & Functional Properties of Food Proteins (red. i wsp.) CRC 2001
 • Toxins in Food (współred. i wsp.) CRC 2004
 • Chemical, Biological, and Functional Aspects of Food Lipids (współred. i wsp.), CRC 2011
 • Przypisy

  1. Złota Księga Nauki Polskiej. Red. K. Pikoń, s. 300. Wyd. Helion Gliwice 1999. ISBN 83-7197-091-9.
  2. Lista absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z roku 1950 (dostęp 27.02.2014)
  3. Skład osobowy Katedry i Biotechnologii Żywności Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (dostęp 21.02.2014)
  4. Kołodziejska, M. Sadowska, 2011. Jubileusz 80-lecia urodzin profesora Zdzisława Edmunda Sikorskiego. Pismo PG. Pismo Pracowników, Studentów i Doktorantów Politechniki Gdańskiej 3: 6-7.
  5. Baza ludzi nauki w Polsce (dostęp 21.02.2014)
  6. obecnie Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie
  7. Jubileusz 80-lecia urodzin profesora Zdzisława Edmunda Sikorskiego (dostęp 8.02.2014)
  8. Kto jest kim w Polsce. Edycja 4, s. 853. Wydawnictwo Polskiej Agencji Informacyjnej Warszawa 2001. ISBN 83-223-2691-2.
  9. Kołodziejska, M. Sadowska, 2011. Jubileusz 80-lecia urodzin profesora Zdzisława Edmunda Sikorskiego. Pismo PG. Pismo Pracowników, Studentów i Doktorantów Politechniki Gdańskiej 3: 6-7.
  10. Złota Księga Nauki Polskiej 2000. Naukowcy przełomu wieków. Red. K. Pikoń, s. 459. Wyd. Helion Gliwice 2000
  11. 50 lat Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności. Akademia Rolnicza w Szczecinie, s. 51, 72. Szczecin 2001. ISBN 83-909186-6-8
  12. Lista członków The International Academy of Food Science and Technology (dostęp 28.02.2014)
  13. Lista laureatów odznaczonych medalem im. Profesora Kazimierza Demela (dostęp 21.02.2014)
  14. Baza publikacji Politechniki Gdańskiej (dostęp 21.02.2014)
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Na mapach: 54°31′13″N 18°31′30″E/54,520278 18,525000 Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy – to instytut badawczy podległy Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2011 posiadający status Państwowego Instytutu Badawczego. Jest to najstarsza placówka badań morskich w Polsce.Rada Główna Szkolnictwa Wyższego – organ przedstawicielski szkolnictwa wyższego, który współdziała z ministrem ds. nauki i szkolnictwa wyższego oraz z innymi organami władzy i administracji publicznej w ustalaniu polityki edukacyjnej państwa w zakresie szkolnictwa na poziomie wyższym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.