• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zdunowo - Szczecin

  Przeczytaj także...
  Szczecin Zdunowo to kolejowy przystanek osobowy na styku szczecińskich osiedli Zdunowo i Wielgowo (stąd jej niemiecka nazwa). Położona jest przy ul. Sokołowskiego.Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  Kołbacz (niem. Kolbatz) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, nad Płonią, 3,5 km na zachód od Miedwia, 2 km na wschód od Wzgórz Bukowych. Według danych z 2006 zamieszkana przez 1400 osób.

  Zdunowo (niem. Hohenkrug bei Augustwalde) – część miasta Szczecina na osiedlu Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo.

  W XII wieku znajdowała się tu „wieś niemiecka” Crogh (Krug), nadana klasztorowi w Kołbaczu.

  W Zdunowie mieści się Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony. Zostało włączone w granice miasta w 1954. Na osiedlu znajdują się dwie ulice: Alfreda Sokołowskiego i Tomasza Żuka (dawniej Zdunowska). Komunikację zapewnia PKP, przystanek „Szczecin-Zdunowo” w kierunku Stargardu oraz linie autobusowe komunikacji miejskiej: 73, 93 i pospieszna G.

  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.Tomasz Żuk (ur. 12 listopada 1921, zm. 22 listopada 1993) – profesor zwyczajny medycyny, ortopeda i traumatolog. Wychowanek profesora Adama Grucy. Wieloletni kierownik i twórca Katedry i Kliniki Ortopedii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

  W 1990 roku Zdunowo liczyło 50 stałych mieszkańców.

 • Brama główna szpitala

 • Osiedle mieszkaniowe przy szpitalu

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zdunowo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dz.Urz. WRN w Szczecinie z 1954 r. nr 15, poz. 67.
  2. Zdunowo (pol.). W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].
  3. Encyklopedia Szczecina, ​ISBN 978-83-942725-0-0​, artykuł: Warcisław II Świętoborzyc.
  4. Encyklopedia Szczecina. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015, s. 1248.
  Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo (do 2012 roku Wielgowo-Sławociesze) – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, we wschodnim skraju miasta.Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.