• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zdrady  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Telenowela dokumentalna (ang. documentary soap, docusoap, potocznie paradokument) - gatunek telewizyjny łączący w sobie cechy opery mydlanej i filmu dokumentalnego.Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle) – polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem.

  Zdradypolski serial paradokumentalny emitowany od 28 lutego 2013 do 23 listopada 2017 i ponownie od 5 marca 2020 na antenie Polsatu, oparty na amerykańskim oryginale Cheaters na licencji KR Production. W roli głównej występuje Damian Rabstajn jako detektyw Damian Petrow, do którego w każdym z odcinków zgłasza się osoba podejrzewająca swojego partnera lub partnerkę o zdradę.

  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.

  W lutym 2018 Telewizja Polsat podała do informacji, że serial nie zostanie przedłużony o kolejną serię, czego w efekcie został zastąpiony przez program Wyjdź za mnie. Natomiast w lutym 2020 ogłoszono powrót serialu, zaś premiera 11. serii odbyła się 5 marca.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Geneza serialu[ | edytuj kod]

  Popularność w Polsce na emisję seriali paradokumentalnych nastąpiła w 2004 roku, kiedy telewizja TVN wyemitowała serial W11 – Wydział Śledczy, który po roku emisji zdobył Telekamerę. W 2006 roku swoją premierę miał serial typu court show Sędzia Anna Maria Wesołowska, zaś w 2008 roku – Sąd rodzinny. W 2010 roku Telewizja Polsat wyemitowała premierowy odcinek Dlaczego ja?, a rok później – Trudne sprawy. Popularność, jaką zyskały oba seriale, zachęciła konkurencyjnych nadawców do produkcji podobnych seriali paradokumentalnych, w wyniku czego pojawił się serial Zdrady (2013) oraz produkcje TVN takie jak: Ukryta prawda (2012) i Szpital (2013).

  Okił Khamidow (czyt. chamidof) lub Okil Khamidov (tadż.: Оқил Ҳамидов, Okil Hamidow; ur. 6 października 1963 w Duszanbe w ZSRR – obecnie Tadżykistan) – polski reżyser telewizyjny i filmowy oraz producent telewizyjny pochodzenia tadżyckiego, mieszkający na stałe we Wrocławiu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jak opisała „Rzeczpospolita”, ważnym elementem dla branży fabularyzowanych dokumentów okazało się uplasowanie serialu Zdrady „w najlepszym, wieczornym paśmie oglądalności, czyli o 20.00 (w czwartki), podczas gdy większość programów scripted docu nadawana była popołudniami”.

  Zdjęcia i castingi[ | edytuj kod]

  Producentem wykonawczym serialu była wrocławska firma Tako Media na zlecenie Telewizji Polsat. Serial wyreżyserował Okił Khamidow (znany z takich produkcji jak: Pamiętniki z wakacji czy Świat według Kiepskich), zaś zdjęcia kręcono we Wrocławiu, m.in. przy ul. Solskiego oraz w udostępnionych przez wrocławian mieszkaniach.

  Pamiętniki z wakacji – serial paradokumentalny emitowany w telewizji Polsat w soboty i niedziele o godz. 17:45. Jest to jeden z pięciu bliźniaczych programów telewizji Polsat, obok Dlaczego ja?, Trudnych spraw, Nieprawdopodobne, a jednak... i ZdradŚwiat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.

  Producenci wybrali obsadę aktorką w ramach castingów, w których doświadczenie w telewizji nie było wymagane. .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Kto ma szansę zagrać w produkcjach Tako Media? Każdy. Młody, stary, nierzucający się w oczy i mający bardzo charakterystyczny wygląd. Nie przeszkadza na przykład nadwaga czy tatuaże. Nowe twarze są potrzebne, ponieważ Tako Media realizują obecnie 11 programów, wśród nich znane wszystkim Trudne sprawy, Dlaczego ja? czy Zdrady.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.W11 – Wydział Śledczy – pierwszy polski serial telewizyjny z gatunku docu-crime, emitowany w telewizji TVN od 6 września 2004 roku od poniedziałku do piątku o 17:15. Od 5 września 2005 roku serial emitowano o 18.25 (do 1 lutego 2006 roku). Od 6 lutego 2006 do czerwca 2008 roku emisja odbywała się od poniedziałku do czwartku o 20:15. Od 1 września 2008 roku serial emitowany jest w TVN o 20:45 (wakacje 20:05). W marcu 2009 roku rozpoczęto emisję serialu W11 – Wydział Śledczy w HD na kanale TVN HD. Od 30 września 2013 roku emitowane są powtórki z poprzedniego dnia od poniedziałku do piątku o godz. 13:15 (wakacje 14:20). 27 kwietnia 2011 roku został wyemitowany 1000. odcinek serialu. Śledztwo prowadzili Joanna Czechowska i Sebastian Wątroba, a tytuł odcinka brzmiał "Uratować Adę".
  „Gazeta Wrocławska” (2014),

  Charakterystyka formatu[ | edytuj kod]

  W każdym odcinku zgłasza się osoba podejrzewająca swojego partnera lub partnerkę o zdradę. Detektyw Damian Petrow spotyka się osobiście z osobami zgłaszającymi się do programu. Następnie prowadzi śledztwo, obserwując drugą połówkę zleceniodawcy. Po zapoznaniu się z wynikami pracy detektywa zleceniodawca decyduje, czy zaprzestać dochodzenia, czy też je kontynuować i przyłapać swoją drugą połówkę na gorącym uczynku. Zdradzonych partnerów wspiera psycholog, a na koniec następuje konfrontacja.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Court show – gatunek serialu fabularno-dokumentalnego, który stanowi inscenizację rozprawy sądowej. Udział w nim biorą: autentyczni prawnicy, statyści wcielający się w role oskarżonych i świadków oraz publiczność. Celem tego typu audycji telewizyjnych jest przybliżenie wiedzy dotyczącej ogólnego przebiegu rozpraw sądowych.

  W serialu często pojawia się element metafilmowy (ang. self-TV) – obecność na ekranie ekipy realizacyjnej nagrywającej losy bohaterów.

  Pierwszy odcinek serialu przedstawiał historię żony, która zdradzała swojego męża, bo ten zachorował na tarczycę i za bardzo przytył po ślubie.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Ukryta prawda – polski serial gatunku docu reality, który jest emitowany w telewizji TVN od 13 lutego 2012 roku od poniedziałku do piątku w miejscu programów Sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Sąd Rodzinny.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sędzia Anna Maria Wesołowska − serial dokumentalno-fabularny z gatunku court show, emitowany przez telewizję TVN od 6 marca 2006 r.od poniedziałku do piątku(do 29 lutego 2008 roku) o 16.15 , od 3 marca 2008 roku w poniedziałki, środy i piątki . 1 września 2007 roku emisję przeniesiono na godzinę 17.25 , a od 6 października 2008 roku na 16:55. Powstały 634 odcinki w 12 seriach. Produkowany był na licencji Constantin Entertainment, wzorowany na niemieckim serialu Sędzia Aleksander Hold (niem. Richter Alexander Hold), reżyserowany przez Macieja Świerzawskiego. Serial emitowany jest także w formacie anamorfotycznym 16:9 na kanale TVN HD. Od 1 lutego 2012 roku serial Sędzia Anna Maria Wesołowska od 1 odcinka emituje stacja TVN 7.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Telekamery – nagrody przyznawane przez czytelników magazynu „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne. Pierwsza gala odbyła się w 1998 i podsumowywała rok 1997.
  NaTemat.pl (naTemat) – polski serwis internetowy założony przez Tomasza Lisa. Jest dostępny w sieci od 22 lutego 2012 roku. Zajmuje się szeroką tematyką – m.in. najnowszymi wydarzeniami, polityką, stylem życia, kulturą, problemami społecznymi czy informacjami ekonomicznymi i sportowymi. Właścicielem naTemat jest spółka Glob360 z o.o., która wydaje także serwis o biznesie i innowacjach INNPoland.pl oraz lifestyle’owy portal dla ojców dadHERO.pl. W skład całej Grupy naTemat wchodzi także magazyn parentingowy MamaDu.pl oraz satyryczny ASZdziennik.pl.
  Sąd rodzinny – wydział rodzinny i nieletnich w sądzie rejonowym, wyodrębniona funkcjonalnie i organizacyjnie jednostka sądu rejonowego. Zgodnie z ustawą – Prawo o ustroju sądów powszechnych sąd rodzinny zajmuje się sprawami:
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Zdrada – w ogólnym znaczeniu, świadome i intencjonalne zawiedzenie zaufania danego przez osobę, organizację, państwo lub grupę społeczną, które z tego powodu ponoszą straty tudzież uważają, że ponoszą straty. Zdrada jest zwykle moralnie potępiana społecznie i w zależności od jej charakteru może też prowadzić do samosądu, być karana przez państwo lub w inny sposób sankcjonowana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.881 sek.