• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbory Boże

  Przeczytaj także...
  Zbory Zielonoświątkowe Kanady (PAOC) – największe zielonoświątkowe wyznanie chrześcijańskie i drugie ewangeliczne po Kandyjskiej Unii Baptystycznej w Kanadzie. Liczy 234.385 wiernych w 1.077 zborach w całej Kanadzie. Siedziba kościoła znajduje się w Mississauga.Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego; drugi, pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający ponad 23 tysięcy wiernych zrzeszonych w ramach 217 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelicznego; największa, choć nie jedyna, wspólnota zielonoświątkowców w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny. Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik „Chrześcijanin”. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 20 lutego 1997. Obecnym Przewodniczącym Naczelnej Rady Kościoła i Prezbiterem Naczelnym Kościoła jest bp dr Marek Kamiński.
  Generalna Rada Zborów Bożych w USA (ang. Assemblies of God USA) – chrześcijański wolny kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego działający w USA, wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Zbory Boże w USA liczą 3 mln wiernych, zrzeszonych w 12,5 tys. zborach.

  Zbory Boże (ang. Assemblies of God, dosłownie: Zgromadzenia Boże) – największa spośród zielonoświątkowych denominacji na świecie. W Stanach Zjednoczonych druga co do ilości zrzeszonych w niej zielonoświątkowców po Kościele Bożym w Chrystusie.

  Założone w 1914 roku w celu promowania jedności i stabilności doktrynalnej wśród grup które doświadczyły przebudzeń zielonoświątkowych na początku XX wieku.

  Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W latach 1990-2001 liczba wyznawców w USA wzrosła o 68%. W latach 1992-2000 na czele stał pastor David Yonggi Cho. Obecnie jego urząd zajmuje George O. Wood.

  W 2011 osiągnęła 65 mln wiernych na całym świecie i 3 mln w Stanach Zjednoczonych. Do największych wspólnot krajowych należały: Brazylia (22,5 miliona wiernych), Korea Południowa (3,1 mln), Stany Zjednoczone (3,0 mln), Nigeria (2,8 mln), Angola (2,2 mln), Ghana (1,7 mln) i Mozambik (1,6 mln). Siedziba Zborów Bożych mieści się w Springfield w Missouri.

  David Yonggi Cho (ur. 14 lutego 1936 w Ulsan w Korei Południowej) – chrześcijański ewangelista w Korei, starszy pastor i założyciel Kościoła Pełnej Ewangelii Yoido, największego megakościoła na świecie z 830 tysięcy członków (2007), należącego do Światowej Wspólnoty Zborów Bożych.Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.

  Według ich doktryny Biblia zawiera niezmienne i nieomylne słowo Boże. Chrzest dorosłych odbywa się przez zanurzenie. Są milenarystami wierzącymi, że grzeszników po śmierci nie ominie wieczna kara. Kongregacje są niezależne i autonomiczne od siebie nawzajem i głównego biura w Springfield.

  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.Federacja Kościołów Zielonoświątkowych (niem.: Bund Freikirchlicher Pfingstgemeinden) – jest stowarzyszeniem wolnych kościołów ewangelicznych w Niemczech, które są częścią Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Jest to największy kościół zielonoświątkowy w Niemczech, z 46.226 członkami i 138.678 wiernych w 2011 roku. Ruch zielonoświątkowy przybył do Niemiec w 1906/08 roku, a BFP zostało założone w 1954 roku jako Stowarzyszenie Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech. W 1982 roku kościół zmienił nazwę na obecną.

  Organem Zborów Bożych w Polsce jest Kościół Zielonoświątkowy.

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • Generalna Rada Zborów Bożych w USA
 • Federacja Kościołów Zielonoświątkowych w Niemczech
 • Australijskie Kościoły Chrześcijańskie
 • Międzynarodowa Wspólnota Zborów Bożych
 • Zbory Zielonoświątkowe Kanady
 • Linki zewnętrzne[]

 • Mark D. Tooley: Assemblies of God: A Growing U.S. Denomination. The Christian Post, 2014. [dostęp 2015-01-25].
 • Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.Kościół Boży w Chrystusie – chrześcijańska denominacja zielonoświątkowa, wywodząca się z ruchu świętości. W Stanach Zjednoczonych liczy prawie 5,5 mln wiernych w 12.000 zborach, co czyni ją największym kościołem zielonoświątkowym i piątym kościołem chrześcijańskim w USA. Na arenie międzynarodowej kościół można znaleźć w ponad 60 krajach. Jego członkostwo na ​​świecie szacowane jest od 6 do 8 mln członków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowa Wspólnota Zborów Bożych (ang. Assemblies of God International Fellowship) – denominacja zielonoświątkowa mająca swoje początki w przebudzeniu wśród skandynawskich baptystów w Midwest. Została założona w 1911 roku. Posiada 700 tysięcy wiernych w USA. Jej siedziba mieści się obecnie w San Diego w Kalifornii. Posiada wyznanie wiary podobne do większości kościołów zielonoświątkowych.
  Australijskie Kościoły Chrześcijańskie (ang. Australian Christian Churches) – chrześcijański kościół zielonoświątkowy działający w Australii, znany także jako Zbory Boże w Australii (ang. Assemblies of God in Australia), wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Australijskie Kościoły Chrześcijańskie liczą 217.105 wiernych w 1.104 kościołach, co czyni je największym wyznaniem zielonoświątkowym w Australii.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Milenaryzm (łac. mille „tysiąc”), także chiliazm (gr. chilioi „tysiąc”) – pogląd religijny głoszący bliskie nadejście tysiącletniego panowania Królestwa Bożego, oparta na Biblii wiara w Milenium, czyli Tysiąclecie, które ma być okresem zbawienia i szczęśliwości na Ziemi. Również określenie ruchów religijnych uznających to przekonanie.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  George O. Wood – amerykański pastor zielonoświątkowy. Od sierpnia 2007 roku jest Generalnym Inspektorem w Generalnej Radzie Zborów Bożych w Stanach Zjednoczonych i od 2008 roku jest przewodniczącym Światowej Wspólnoty Zborów Bożych, największej denominacji zielonoświątkowej na świecie. Wcześniej od 1993 do 2007 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Zborów Bożych.
  Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.