• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiornik Topola

  Przeczytaj także...
  Gmina Kamieniec Ząbkowicki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.Wędkarstwo spławikowo-gruntowe – metoda połowu ryb. Jest to rodzaj hobby i sportu, polegający na połowie ryb z brzegu lub łódki.Wędkarz do połowu ryb używa wędki (wędek). Metoda ta zasadniczo dzieli się na trzy odmiany:
  Nysa Kłodzka (czes. Kladská Nisa, niem. Glatzer Neisse) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, lewobrzeżny dopływ Odry.

  Zbiornik Topolazbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 19952003 na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Paczków, tama ziemna. Przy maksymalnym piętrzeniu (7,8 m) zbiornik ma powierzchnię 3,4 km² i pojemność 21,68 miliona m³. Wody zbiornika zasilają elektrownię wodną o mocy 1,56 MW (3 agregaty po 520 kW).

  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).Zbiornik zaporowy – rodzaj zbiornika antropogenicznego (nazywany często jeziorem zaporowym), utworzonego przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą wybudowaną w miejscu gdzie morfologia doliny sprzyja wzniesieniu takiej budowli piętrzącej. Funkcjonowanie zbiorników zaporowych nawet w okresach posusznych zapewniają precyzyjnie określone funkcje potencjalnej budowli i retencji powierzchniowej oraz wystarczająca ilość wód zasilających. Zasadniczą cechą morfometryczną zbiorników zaporowych jest rozkład głębokości nawiązujący do spadków podłużnych i poprzecznych zatopionej doliny, z minimum przy brzegach sąsiadujących z jej zboczami oraz w strefie cofki i maksimum w części zbiornika przy odwodnej stronie zapory. Są one również zróżnicowane pod względem powierzchni i możliwości retencyjnych w zależności od głębokości wcięcia doliny i rozległości jej dna.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Zbiornik położony jest w województwie dolnośląskim powiecie ząbkowickim gminie Kamieniec Ząbkowicki poniżej miejscowości Topola, powstał ze spiętrzenia wód rzeki Nysa Kłodzka i zalania wyrobisk żwirowni. Ze zbiornika w dalszym ciągu kopany jest żwir, powiększając pojemność zbiornika.

  Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Zbiornik Kozielno – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania wielu małych stawów i większych wyrobisk po żwirowni na rzece Nysa Kłodzka, zlokalizowany jest na obszarze gmin Kamieniec Ząbkowicki i Paczków. Jego podstawowa funkcja to ochrona przeciwpowodziowa. Spiętrzanie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych. Pojemność całkowita zbiornika wynosi 18,4 mln m³, natomiast łączna pojemność zbiornika Kozielno do dyspozycji ochrony przeciwpowodziowej wynosi 7,7 mln m³. Zbiornik wraz z położonym bezpośrednio powyżej niego zbiornikiem Topola, tworzy Jezioro Paczkowskie.

  Zbiornik wraz z położonym bezpośrednio poniżej niego zbiornikiem Kozielno, tworzy Zalew Paczkowski.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na zbiorniku uprawia się wędkarstwo metodą gruntowo-spławikową; występują tutaj brzany pospolite, klenie, świnki pospolite, jelce pospolite oraz pstrągi i lipienie pospolite. Na zbiorniku organizuje się wiele corocznych konkursów wędkarskich.

  Historia[ | edytuj kod]

  Realizację Zbiornika Topola rozpoczęto w 1986 roku. Po powodzi tysiąclecia budowa zbiorników stała się elementem Narodowego Programu Odbudowy i Modernizacji jako priorytetowe zadania resortu środowiska w zakresie budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Razem ze zbiornikami Jezioro Nyskie i Jezioro Otmuchowskie tworzą zespół zbiorników wielozadaniowych wchodzących w skład systemu ochrony powodziowej doliny Odry. Ostatnim elementem zespołu ma być zbiornik Kamieniec.

  Paczków (niem. Patschkau, dial. Potschke) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego.Powódź tysiąclecia – potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Skora, Szprotawa, Ślęza i Widawa, a także górnej Wisły i Łaby.

  Budowa zbiorników finansowana była ze środków budżetu Polski, a po powodzi tysiąclecia także ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Oddanie do eksploatacji odbyło się 6 grudnia 2002 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Charakterystyka budowli hydrotechnicznych, RZGW Wrocław, 2017.
  2. Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2013. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013, s. 90.
  3. Zbiornik Topola - powiat Ząbkowski | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl, wedkuje.pl, 14 stycznia 2009 [dostęp 2020-05-19] (pol.).
  4. Zbiornik Topola, Topola - polska-org.pl, polska-org.pl [dostęp 2020-05-19].
  Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego. Jego podstawowa funkcja to ochrona przeciwpowodziowa. Żwirownia w dalszym ciągu funkcjonuje wydobywając żwir z obszaru jeziora. Spiętrzanie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych, u wylotu każdego z nich znajduje się elektrownia wodna. Pojemność całkowita zbiornika wynosi 42,9 mln m³.Bank Rozwoju Rady Europy (ang. Council of Europe Development Bank, CEB) - międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Paryżu działająca pod auspicjami Rady Europy. Bank utworzony został 16 kwietnia 1956, początkowo jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie. Z czasem jego działalność rozwinęła się na finansowanie różnych projektów z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej. Obecnie wspiera działania 40 państw członkowskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lipień pospolity, lipień europejski, lipień (Thymallus thymallus) – gatunek słodkowodnej, zimnolubnej ryby łososiokształtnej, gatunek typowy lipieniowatych (Thymallinae).
  Jezioro Otmuchowskie (Zbiornik Otmuchów) – zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1928-33 (nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau) na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Otmuchów, tama ziemna. Przy maksymalnym piętrzeniu (18,6 m) zbiornik ma powierzchnię 20,6 km² i pojemność 130,45 hm³.
  Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 r.
  Pstrąg – zwyczajowa nazwa kilku gatunków drapieżnych ryb z rodziny łososiowatych (Salmonidae), zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek. Grupa ta obejmuje blisko spokrewnione gatunki i podgatunki ryb katadromicznych i anadromicznych, mające oliwkowobrunatny grzbiet, boki złotawe z czarnymi plamkami i srebrzysty brzuch. W krajach anglosaskich określane są nazwą trout, a w niemieckojęzycznych – Die Forelle. W języku polskim formy wędrowne tych samych gatunków lub podgatunków określane są zazwyczaj jako trocie. Pstrągi są cenionymi rybami konsumpcyjnymi. Są hodowane w gospodarstwach rybackich, wprowadzane do rzek i jezior. Przez wędkarzy są uważane za atrakcyjne ryby sportowe. Od nazwy tej grupy ryb pochodzi nazwa jednej z tzw. krain rybnych rzek – kraina pstrąga.
  Zbiornik retencyjny (sztuczne jezioro zaporowe) – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Zazwyczaj powstają one w terenach górskich, gdzie koszt budowy zapory w węższej dolinie jest niższy. Zbiorniki te mogą pełnić wiele funkcji, wśród których pewne nawet się wykluczają (np. funkcja energetyczna i przeciwpowodziowa, funkcja zaopatrzenia w wodę i rekreacyjna). Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego, często budowie zapór towarzyszą protesty ekologów.
  Topola, niem. Reichenau (Rychnów) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki.
  Powiat ząbkowicki - powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ząbkowice Śląskie. Powiat leży między Górami Bardzkimi, Sowimi i Złotymi, a Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, przecinany przez Nysę Kłodzką.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.