• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiornik Kozielno

  Przeczytaj także...
  Nysa Kłodzka (czes. Kladská Nisa, niem. Glatzer Neisse) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, lewobrzeżny dopływ Odry.Kamieniec Ząbkowicki (niem. Kamenz, Camenz) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Zapora w Kozielnie

  Zbiornik Kozielnozbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania wielu małych stawów i większych wyrobisk po żwirowni na rzece Nysa Kłodzka, zlokalizowany jest na obszarze gmin Kamieniec Ząbkowicki i Paczków. Jego podstawowa funkcja to ochrona przeciwpowodziowa. Spiętrzanie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych. Pojemność przy maksymalnym poziomie wody wynosi 16,30 mln m³, a przy normalnym poziomie wody 12,92, co daje do dyspozycji ochrony przeciwpowodziowej 3,38 mln m³.

  Zbiornik Topola – zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1995 - 2003 na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Paczków, tama ziemna. Przy maksymalnym piętrzeniu (7,8 m) zbiornik ma powierzchnię 3,4 km² i pojemność 26,5 hm³ .Paczków (niem. Patschkau, dial. Potschke) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego.

  Zbiornik wraz z położonym bezpośrednio powyżej niego zbiornikiem Topola, tworzy Zalew Paczkowski.

  Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego. Jego podstawowa funkcja to ochrona przeciwpowodziowa. Żwirownia w dalszym ciągu funkcjonuje wydobywając żwir z obszaru jeziora. Spiętrzanie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych, u wylotu każdego z nich znajduje się elektrownia wodna. Pojemność całkowita zbiornika wynosi 42,9 mln m³.Zbiornik retencyjny (sztuczne jezioro zaporowe) – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Zazwyczaj powstają one w terenach górskich, gdzie koszt budowy zapory w węższej dolinie jest niższy. Zbiorniki te mogą pełnić wiele funkcji, wśród których pewne nawet się wykluczają (np. funkcja energetyczna i przeciwpowodziowa, funkcja zaopatrzenia w wodę i rekreacyjna). Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego, często budowie zapór towarzyszą protesty ekologów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Charakterystyka budowli hydrotechnicznych, RZGW Wrocław, 2017.
  2. Zbiornik Kozielno - wedkuje.pl
  3. Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2013. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013, s. 90.
  4. Strzegomski Serwis Wędkarski, www.pzw.strzegom.eu [dostęp 2017-12-03].
  Kozielno – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Paczków. Kozielno (240-250 m n.p.m.), wieś położona w dolinie Nysy Kłodzkiej. W południowo - zachodniej części województwa opolskiego.W południowo - zachodniej części województwa opolskiego, od północy graniczy w chwili obecnej z jeziorem Paczkowskim od strony południowej ze wsią Kamienica. Od zachodu z Błotnicą, która należy do województwa dolnośląskiego, i od wschodu z miastem Paczków, które stanowi centrum administracyjne i gospodarcze gminy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.