• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiornik Kijowski

  Przeczytaj także...
  Irpień lub Irpiń (ukr. Ірпінь, ros. Ирпень), w dawnych kronikach także Rpeń, Orpeń, Pierna – rzeka na Ukrainie, prawym dopływem Dniepru. Ma 162 km w długości i płynie przez miasto Irpiń. Wpada obecnie nie bezpośrednio do Dniepru a do Zbiornika kijowskiego, utworzonego na potrzeby kijowskiej elektrowni wodnej. W ten sposób wody Irpienia pompowane są na 6,57 metrów powyżej poziomu naturalnego. Rzeka wymieniana jest w kronikach w związku z kilkoma istotnymi wydarzeniami historycznymi, takimi jak Bitwa nad Irpieniem w 1321 w której Giedymin, pobiwszy Stanisława kijowskiego stał się panem ziem późniejszej Ukrainy Nadnieprzańskiej. Od Pokoju Grzymułtowskiego do II rozbioru stanowił granicę polsko-rosyjską.Obwód kijowski (ukr. Київська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w północnej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Kijów, który stanowi osobną jednostkę administracyjną.
  Obwód czernihowski (ukr. Чернігівська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w północnej części Ukrainy, na północy graniczy z Białorusią i Rosją, na wschodzie z obwodem sumskim, na południowym wschodzie z obwodem połtawskim, na południu i zachodzie z obwodem kijowskim.

  Zbiornik Kijowski (ukr. Київське водосховище, Kyjiwśke wodoschowyszcze) – sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu kijowskiego i czernihowskiego Ukrainy.

  Zbiornik został utworzony przez zbudowanie Kijowskiej Elektrowni Wodnej, został napełniony w latach 1964-1966. Powierzchnia zalewu wynosi 922 km², a objętość zgromadzonej wody – 3,73 km³. Długość zbiornika to 110 km, średnia szerokość – 12 km.

  Wpływają do niego rzeki: Teterew i Irpień (prawe dopływy).

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.


  Kiev Reservoir Girl Sails Optimist Dinghy.jpg


  Kiewer Meer.JPG


  Узбережжя Київського моря у села Ясногородка.JPG
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.
  Teterew, także Teterów (ukr. Тетерів, Teteriw, ros. Тетерев) – rzeka na Ukrainie, prawy dopływ Dniepru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.