• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiornik Kachowski

  Przeczytaj także...
  Obwód zaporoski (ukr. Запорізька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem i Morzem Azowskim. Na północy i północnym zachodzie graniczy z obwodem dniepropietrowskim, na zachodzie z chersońskim, a na wschodzie z donieckim.Obwód chersoński (ukr. Херсонська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowej części Ukrainy, nad Dnieprem, na Nizinie Czarnomorskiej. Stolicą obwodu jest Chersoń.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Zbiornik Kachowski – sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu chersońskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego Ukrainy.

  Obwód dniepropetrowski (Obwód dniepropetrowski, ukr. Дніпропетровська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Dniepropetrowsk.Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.

  Zbiornik został utworzony przez zbudowanie Kachowskiej Elektrowni Wodnej, został napełniony w latach 1955-1958. Powierzchnia zalewu wynosi 2155 km², a objętość zgromadzonej wody - 18,2 km³. Długość zbiornika to 230 km, największa szerokość - 25 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.