• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiornik Dnieprodzierżyński

  Przeczytaj także...
  Obwód dniepropetrowski (Obwód dniepropetrowski, ukr. Дніпропетровська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Dniepropetrowsk.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Obwód połtawski (ukr. Полтавська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Połtawa.
  Zdjęcie satelitarne zbiornika

  Zbiornik Dnieprodzierżyński – sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu kirowogradzkiego, obwodu połtawskiego i dniepropetrowskiego Ukrainy.

  Zbiornik został utworzony przez zbudowanie Dnieprodzierżyńskiej Elektrowni Wodnej, został napełniony w 1964. Powierzchnia zalewu wynosi 567 km², a objętość zgromadzonej wody – 2,45 km³. Długość zbiornika to 114 km, średnia szerokość – 5 km, największa głębokość – 16 m.

  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.Obwód kirowohradzki (ukr. Кіровоградська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Kirowohrad.

  Wpływa do niego rzeka Worskla.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.